8 WordPress WAF për të parandaluar kërcënimet e sigurisë

Sigurimi i një siti është gjithmonë sfidues dhe është përgjegjësia e çdo pronari të faqes.


Ka mijëra dobësi në internet dhe është e vështirë të sigurohet që gjithçka në vend është forcuar dhe siguruar, me dorë.

Një raport i hakuar në faqen e internetit nga SUCURI tregon 94% e faqeve të WordPress ishin të infektuara.

Eshte e jotja Siti i WordPress i sigurt?

Një nga mënyrat më të shpejta për të mbrojtur faqen e WordPress është përdorimi WAF (Firewall i Aplikimit në Internet).

WAF shton elemente të shumta sigurie në mizë dhe mbron nga të njohurit & kërcënime të panjohura në internet. Ekzistojnë dy lloje të zbatimit të WAF.

 1. Cloud-bazë në – ofruesi i sigurisë me bazë cloud mbron një sit. Kjo gjë del nga infrastruktura juaj e pritjes në skaj të rrjetit.
 2. Hosted – zakonisht, një shtojcë që është e instaluar në WordPress dhe kërkesat ekzaminohen, mbrohen, bllokohen pasi të arrijnë kërkesa te serveri.

Shumë prej jush kanë pyetur se cili është më i mirë.

Epo, varet nga qasja, por preferoj më shumë cloud. Duke përdorur ofruesin e sigurisë me bazë cloud, të gjithë trafiqet e këqija bllokohen në rrjetin e tyre dhe ju merrni vetëm kërkesa të ligjshme.

Le të shohim disa nga muret më të mira të aplikacionit në internet që kemi për WordPress.

SUCURI

SUCURI WAF ofron përfitime të dyfishta – Mbrojtje & Optimizimi i Performancës.

SUCURI ofron WAF me bazë cloud për të ndaluar sulmuesit dhe hakerat me rregullat e tyre personale menjëherë.

Ju nuk keni nevojë të instaloni asgjë në serverin tuaj, gjithçka që kërkon është një ndryshim i thjeshtë DNS, kështu që i gjithë trafiku po përpunohet përmes SUCURI. Mos u shqetësoni për ndryshimet e DNS; ata mund t’ju ndihmojnë me atë.

Le të hedhim një vështrim në disa nga përfitimet.

siguri

 • DDoS sulmon parandalimin
 • Parandalimi i shfrytëzimit zero ditë
 • malware & mbrojtje hack
 • Zbutje e forcës brutale
 • Bllokimi i keq i botëve
 • Mbrojtja e lartë e 10 OWASP

Performance

 • Mbështetje HTTP / 2
 • Rrjet global global për CDN me vonesë të ulët
 • Caching i zgjuar
 • Kompresimi i gzipit

Plani i SUCURI fillon nga 9,99 $ në muaj.

Wordfence

Wordfence është një nga shtojcat më të njohura të sigurisë në të gjitha. Ajo u instalua më shumë se 2 milion aktivë.

Sipas planit premium, ju duhet të shijoni mbrojtjen e firewall-it me azhurnime në kohë reale për rregulla, nënshkrim të malware dhe IP me qëllim të keq.

Ju gjithashtu duhet të shijoni karakteristika të tjera si:

 • Autentifikimi me dy faktorë
 • Filtër spam
 • Skanimi i planifikuar i sigurisë
 • Parandalimi i sulmeve brutale të forcave

Wordfence kushton 99 dollarë në vit.

Malcare

Malcare është një shtojcë sigurie-e-në-një premium sigurie që ofron më poshtë së bashku me një firewall të fuqishëm në faqen e internetit.

 • Skanoni sitin për më shumë se 100 malware. Skanimi bëhet nga distanca, kështu që nuk e mbingarkon serverin tuaj WP.
 • Hiq kodet me qëllim të keq me një klik nëse / kur gjenden
 • Harden WordPress për siguri më të mirë
 • Menaxhoni shumë faqe WP (të dobishme nëse keni faqe të shumta)
 • Vendosja e faqes dhe rezervimi
 • Monitorimi i orarit

Malcare ofron mbështetje 24X7.

CloudFlare

Një nga firewall-i i fortë në internet, përpunon 3 milion ~ kërkesa çdo sekondë nga Cloudflare ofron WordPress WAF sipas planit PRO.

Cloudflare është i njohur për sigurimin e optimizmit të performancës, CDN dhe sigurinë. WAF-i i tyre nuk e ngadalëson faqen; ajo shton më pak se 1ms latente në kohën e ngarkesës së faqes.

Cloudflare WAF mbron nga top 10 OWASP, dobësitë specifike të aplikacionit dhe të njohura.

Dhe mori rregulla specifike për WordPress.

Mund ta filloni me Cloudflare në më pak se 5 minuta. Mundësisht, mund të merrni parasysh edhe ato plugin për një konfigurim të shpejtë.

Plani i Cloudflare PRO kushton 20 dollarë në muaj.

StackPath

WAF dhe CDN janë integruar fort me StackPath, diçka e ngjashme me Cloudflare.

Ato ofrojnë të gjithë mbrojtjen standarde të sigurisë për shtresën 7 (shtresa e aplikimit).

ex:

 • Mbrojtja e shisheve
 • Rregullat e përcaktuara nga përdoruesi
 • Filtrimi dinamik
 • Parandalimi i scraping
 • Rregullat e nivelit të ndërmarrjes

Secili plan përfshin gjithashtu mbrojtjen e DDoS.

Më pëlqen StackPath EdgeRule, ku ju mund të bëni shumë gjëra në fluturim pa rifilluar serverin në internet ose instaluar ndonjë gjë brenda faqes tuaj WordPress.

Disa nga mundësitë janë:

 • Injektimi i headerave HTTP
 • Bllokimi i kërkesave nga vendi
 • Ri-drejtimi për kërkesat e botëve, nga vendi, nga referuesi
 • Rregull rregullore

StackPath integrohet mirë me W3 Total Cache, dhe çmimet fillojnë nga 20 dollarë në muaj për pesë site, dhe ata ofrojnë një provë falas 15-ditore.

NinjaFirewall

NinjaFirewall ulet para WordPress dhe nxit një motor të fuqishëm filtri të quajtur Sensei.

Së bashku me firewall-in, ai gjithashtu siguron njoftimin e ngjarjeve, prerjet e centralizuara, skanimin e malware dhe mbështet shumë faqe.

Një licencë e vetme e domain-it NinjaFirewall kushton 34,90 dollarë në vit.

WAF AWS

Nëse jeni duke pritur në AWS, atëherë mund të dëshironi të përfitoni WAF AWS.

Kohët e fundit ata kanë lëshuar një shabllon që mund të përdoren për të zbutur 10 dobësitë kryesore të OWASP. Sidoqoftë, nëse keni nevojë për më shumë se kaq, atëherë mund të eksploroni Rregullat e menaxhuara të Logjikës së Alert-it për WordPress.

Siguria e mburojës

Shield është një tjetër plugin sigurie WordPress që vjen me një modul firewall të inbuilt.

GET skanimin e mburojës & POST kërkon dhe të vrasë nëse shkel politikat. Kjo ju jep një mundësi se si dëshironi t’u përgjigjeni përgjigjeve të bllokuara.

 • Die
 • Vdes me një mesazh me porosi
 • Kthehu në faqen kryesore
 • Kthimi 404

Nën bllokimin e firewall-it, kontrollon si vijon.

 • Transversat e drejtorisë
 • Pyetje SQL
 • Termat e WordPress
 • Cungimi në terren
 • Kodi PHP
 • Vlera e gatimit

Mburoja gjithashtu mori karakteristika të tjera si mbrojtjen e hyrjes, menaxhimin e seancave të përdoruesve, mbrojtjen e fuqishme ndaj spamit, mbrojtjen e hackeve, azhurnimet kryesore të automjeteve, bllokimin e automjeteve, gjurmët e auditimit.

përfundim

Shpresoj se lista e mësipërme ju ndihmon të zgjidhni zjarrit e aplikacionit në internet për faqen tuaj WordPress.

WAF është thelbësore për çdo faqe në internet për ta mbajtur të sigurt nga një haker, spam, një sulmues. Dhe, nëse nuk doni të futeni në këto ose nuk duhet të bëni kohë, atëherë gjithmonë mund të merrni parasysh premium ofruesit e pritjes të menaxhuar nga WordPress, të cilët kujdesen për gjithçka (hosting, siguri, CDN, etj.)

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map