Mos të jetë viktimë – Gjeni kamerën e fshehur në hotele, banjë, etj

Asnjëherë nuk mund të marrim masa paraprake të mjaftueshme për të qenë të sigurt në çdo situatë.


Gjithmonë ka nevojë të jesh vigjilent dhe i ndërgjegjshëm në botën e sotme, dhe duke vepruar kështu mund të rrisë vetëdijen dhe sigurinë personale. Fatkeqësisht, ka pasur shumë incidente kur një aparat fotografik i fshehur gjendet brenda banjove, hoteleve, dhe kjo po ndodh më shpesh se kurrë.

Dhe, këto gjëra ndikojnë në shumë mënyra.

Shkel privatësinë

Një hotel i mirë do të shkojë gjithnjë largësi shtesë për të mbrojtur privatësinë e mysafirëve të tyre, pa marrë parasysh çfarë. Në fakt, sipas ligjit, është e detyrueshme të bëhet një gjë e tillë. Një aparat fotografik i fshehur brenda dhomës tërhiqet plotësisht nga ai rregull dhe bëhet jo më pak se një krim i rëndë.

Ndikon në hapësirën personale

Nuk ka asgjë më të keqe se hyrja në një dhomë hoteli apo banjën e banjës dhe spiunazhi. Shtë e natyrshme të largohesh nga roje në vende si hotele dhe banjo, dhe gjetja e një aparati fotografik në të ndikon në hapësirën tonë personale kohë të madhe.

Pamjet video pa pëlqim

Një aparat fotografik i fshehur në dhomat e hotelit ose vendet ku nuk duhet të ketë mundësi ka për qëllim të regjistrojë pamjet video të sjelljes suaj. Për çfarëdo qoftë, kapja e videove nga jeta e një personi pa pëlqim është e barabartë me kërcënimin.

Në këto skenarë, ne mund të ndihmojmë në mënyrë aktive veten duke qenë më vigjilentë rreth ambientit tonë. Për t’ju ndihmuar me këtë, unë kam hartuar këtë listë të produkteve të zgjuar që do t’ju ndihmojnë të zbuloni nëse ekziston një aparat fotografik i fshehur afër jush.

skaut

E përkryer për AirBNB, Hotele, dhe WC, Gjetësi i kamerave të fshehura në kërkim është një pajisje e vogël që mund të zbulojë një aparat fotografik të fshehur afër jush. Pavarësisht nëse është një CCTV ose një aparat i rregullt, Scout mund ta gjejë me lehtësi për shkak të teknologjisë së tij me LED.

Shtë gjithashtu e drejtpërdrejtë për t’u përdorur. Ndiqni hapat e mëposhtëm sa herë që dëshironi të zbuloni një aparat fotografik të fshehur me këtë pajisje:

 • Qëndroni përballë sendit që dyshoni se është kamera
 • Mbajeni Scout para syve tuaj, në mënyrë që të arrini majën
 • Ndizni butonin LED në Scout
 • Përqendroni sytë përmes hapjes drejt sendit të dyshuar
 • Nëse shihni një dritë të kuqe që shkëlqen nga ju, është një aparat fotografik

Kutia përmban të gjitha udhëzimet që ju nevojiten, prandaj mos u shqetësoni për këtë.

fing

Sikundër sa emri, fing është një aplikacion interesant që mund të skanojë për rrjetet dhe pajisjet e afërta. Shtë në dispozicion si në Android ashtu edhe në IOS. Për të gjetur një aparat fotografik të fshehur afër, mund të zgjidhni ndonjë nga dy metodat e mëposhtme:

 • Skanoni rrjetin WiFi në dispozicion për pajisjet e lidhura
 • Gjeni emrat e kamerave IP të zakonshëm gjatë një skanimi të shkurtër

Të dyja këto metoda ndoshta do t’ju ndihmojnë të identifikoni kamerën e fshehur. Ky aplikacion është plotësisht i lirë dhe padyshim, shumë i lëvizshëm. Ju nuk duhet të shqetësoheni për mbartjen e një pajisje shtesë me vete.

Eilimy

Me aftësinë për të zbuluar shpejt pajisjet e ndryshme rreth jush, Set Detector Eilimy është një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për t’u marrë në konsideratë. Ka një gamë të gjerë zbulimi, që do të thotë edhe nëse jeni larg nga kamera e fshehur, do të jetë akoma në gjendje ta identifikoni atë.

Ndërsa është akoma i lëvizshëm, ai vjen me një seri elementësh të nevojshëm si një bateri, kabllo USB, përshtatës energjetik, antena dhe detektorë me rreze të plotë. Ju mund ta përdorni këtë pajisje në një hotel, makinë, banjë, apo kudo tjetër. Ajo funksionon për aq kohë sa ju keni bateritë të paprekura.

Aplikacioni i zbuluar i kamerave të fshehura

Siç sugjeron emri, Detektor i kamerave të fshehura është një aplikacion i dobishëm. Ka një sërë karakteristikash interesante si:

 • Zbulimi i lenteve të kamerave të fshehura
 • Aftësia për të gjetur kamera të fshehura përmes WiFi, Bluetooth dhe rrjetit lokal
 • Skanon pajisjet pranë
 • Punon kudo

Megjithëse kjo aplikacion bën një punë të shkëlqyeshme, ajo, megjithatë, është në dispozicion vetëm në iOS. Kjo do të thotë, nëse jeni një përdorues i Android, nuk do të mund të përdorni këtë aplikacion. Në atë rast, mund të zgjidhni ose aplikacionin Fing të përmendur më lart ose të prisni derisa kjo aplikacion të vihet në dispozicion për Android.

Detektor i Kamerave të fshehura Anti Spiun

Kjo pajisje është me kosto të efektshme dhe po aq e efektshme kur bëhet fjalë për shpërndarjen e asaj që kërkohet. Ai mund të zbulojë pajisje të paligjshme spiunimi me gamën e tij të gjerë të lëvizjes, pavarësisht nëse është një aparat fotografik, Bluetooth, regjistrues audio ose përgjime.

Jo vetëm kaq, por Detektor i Kamerave të fshehura Anti Spiun gjithashtu mund të identifikojë shpejt nëse makina juaj është e pajisur me një përgjues magnetik ose kamera të fshehur. Kjo siguron që të jeni të sigurt kudo që të shkoni. Me një madhësi prej 117 * 56 * 20 mm, unë do të thoja që kjo pajisje është mjaft e vogël, duke e bërë atë shumë portative.

Detektori i kamerave të fshehura spiun

Detektori i kamerave të fshehura spiun është një aplikacion iOS për të zbuluar me dorë ose përmes mënyrës automatike. Ju gjithashtu mund të skanoni pajisjet e afërta elektronike për të zbuluar nëse është ndonjë gjë e dyshimtë në maskim.

Përveç kësaj, ai gjithashtu mund të zbulojë pajisje spiune përmes funksionit skaner Bluetooth dhe EMF. Pamje shumë e lezetshme për një aplikacion!

Kjo aplikacion kushton 3.99 £ për të shkarkuar, por ia vlen mirë për çmimin. Në fakt, unë besoj se do të ndjeni se çmimi është shumë më i ulët se ai që meriton të jetë.

përfundim

Megjithëse ne nuk mund të kontrollojmë mendjet prapa këtyre veprimeve famëkeqe, ne mund të ndihmojmë veten duke qenë vigjilentë dhe të shëndoshë gjatë këtyre situatave. Këtu janë disa veprime që mund të bëni nëse gjeni një aparat fotografik të fshehur:

 • Shkëput telin e kamerës (nëse ka)
 • Nëse në rast se nuk është futur kudo, sigurohuni që ta mbuloni me diçka si batanije
 • Mundohuni të regjistroni situatën për prova
 • Sigurohuni që të informoni autoritetet dhe t’u siguroni atyre fotot / videot që keni marrë për prova
 • Nëse menaxhmenti duket i dyshimtë, lini vendin menjëherë

Kryerja e veprimeve të mësipërme të paktën do t’ju mbajë një hap përpara në çështje.

Ka pasur shumë raste kohët e fundit në lidhje me njerëzit që gjejnë kamera të fshehura brenda dhomave të hotelit të tyre që synonin edhe drejtpërdrejt në shtrat. Shpresoj se sa më sipër ju ndihmon të jeni më vigjilentë dhe të trajtoni këto lloj situatash.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map