Si të kryeni një kontroll të thellë të SEO në faqen tuaj të internetit

Për tu siguruar që të gjitha Metodat e SEO po funksionojnë në praktikë, ju duhet të bëni një kontroll të plotë të SEO të faqes tuaj.


Do të jeni në gjendje të tregoni se cilat metoda dhe strategji po sjellin trafik dhe ju lejojnë të arrini audiencën tuaj të synuar, dhe cilat nuk janë në mënyrë që të përmirësoheni mbi to, ose të përqendroheni në ato të reja.

Sipas John Masterson, i cili punon si specialist SEO për SuperiorPapers,  këtu është ajo që duhet të kontrolloni për të kryer një kontroll të plotë të SEO të faqes suaj të internetit:

Struktura e sitit

 1. Krijoni një sit sit XML

Ekzistenca e një siti harte XML lejon motorët e kërkimit të përcaktojnë se cilat URL janë në të vërtetë në faqen tuaj te internetit në mënyrë që ata t’i zvarritin ato më shpejt. Ju nevojiten gjithashtu hartat e faqeve për të siguruar që faqja juaj të shihet si burimi origjinal i përmbajtjes në rast se dikush e kopjon atë ose e referon atë në mënyrë që të mos penalizohet nga Google.

Ju mund të përdorni mjete si gjenerator i sitit ose Validatori Pa pagesë i sitit të XML XML për të gjeneruar sitin tuaj automatikisht.

 1. Redakto skedarin robots.txt

Skeda Robots.txt është e nevojshme për të treguar merimangat e motorit të kërkimit cilat faqe duhet të marrin parasysh kur zvarriten faqen tuaj të internetit.

Duke modifikuar përmbajtjen e skedarit, mund të parandaloni që crawlerët të kopjojnë përmbajtjen e indeksimit, ose të siguroheni që ato nuk zvarriten faqe individuale të faqes tuaj të internetit, të cilat dëshironi t’i mbani private dhe jashtë SERP-ve. Përsëri, ju mund të krijoni tuaj skedar robots.txt me dorë ose automatikisht; varet nga ju.

 1. Kontrolloni ridrejtimet

Duke përdorur një komandë të ridrejtimit 301, ju po i informoni motorët e kërkimit që faqja nuk është më në dispozicion, dhe i drejton ato në një adresë të re. Si rezultat, ata do të heqin URL-në e vjetër nga indeksi i tyre dhe do të kujtojnë atë të ri.

Gjithashtu, kjo do t’ju lejojë të monitoroni trafikun që po merr faqja juaj 404. Ju mund të implementoni një ridrejtim 301 me Kontrolli i ridrejtimit.

Struktura e faqes

 1. Titulli dhe përshkrimi i metës

Vini re se titulli juaj nuk është i njëjtë me titullin e artikullit tuaj. Titulli juaj duhet të jetë midis 55 dhe 65 karaktere në gjatësi (përfshirë hapësirat) sepse kjo është sa do të shfaqet brenda SERP-ve.

Përshkrimi i meta juaj nuk duhet të jetë më i gjatë se 160 karaktere (pasi që një enë prej 600 pikselësh përdoret për ta shfaqur atë) sepse të gjitha karakteret shtesë do të kapen. Shtë e rëndësishme të përfshini fjalen tuaj të synuar në të dy. Mund të shikoni sesi do të duken ato brenda rezultateve SEO Mofo.

 1. Alt Tag

Pasja e imazheve përkatëse dhe me cilësi të lartë në faqen tuaj të internetit është një gjë e domosdoshme këto ditë, por mos harroni të përfshini etiketa dhe tituj alt për imazhet tuaja që janë relevante dhe përshkruese. Kontrolloni etiketat e titullit të imazhit me Test Alt i imazhit.

 1. URL

Një faktor tjetër që kontribuon në SEO tuaj të përgjithshëm janë URL të cilat janë të rëndësishme, dhe preferohet që përmban fjalen tuaj sepse ndihmon Google të përcaktojë lidhjen midis përmbajtjes tuaj dhe URL-së. Mund të krijoni URL-në tuaj automatikisht ose manualisht.

përdorshmërisë

 1. Miqësia e lëvizshme

Meqenëse telefonat inteligjentë dhe tabletët janë bërë pajisjet mbizotëruese përmes të cilave përdoruesit konsumojnë përmbajtje, duhet të siguroheni që faqja juaj e internetit të jetë miqësore me celularin. Përveç kësaj, Google zvarritës celular e merr në konsideratë kur rendit faqen tuaj të internetit. Ju mund të provoni mirëdashësi mobile këtu.

 1. Shpejtësia e ngarkesës

Një faktor tjetër i rëndësishëm i renditjes, të paktën kur bëhet fjalë për Google, është shpejtësia e ngarkesës. Faqet që kërkojnë më shumë kohë për të ngarkuar më shumë normat e fryrjes së sportit dhe më të shkurtër në kohën e faqeve, që do të thotë se përdoruesit nuk kanë shumë durim për faqet e ngadalta. Ju mund të përdorni mjetet e përmendura këtu për të provuar se si po funksionon faqja juaj e internetit në atë aspekt.

Kontrollet shëndetësore

 1. Lidhje të thyera

Lidhjet e thyera, të jashtme dhe të brendshme, mund të ndikojnë në SEO tuaj, si dhe përvojën e përgjithshme të përdoruesit. Google bots kontrollon lidhjet në mënyrë të rregullt, që do të thotë që ju duhet të merrni kohën tuaj dhe të kontrolloni lidhjet tuaja dalëse në mënyrë periodike. Ju mund të përdorni mjete të kontrollit të lidhjeve të thyera për të gjetur një të gabuar.

 1. Përmbajtja e kopjuar

Të kesh përmbajtje të kopjuar do të thotë që mund të penalizohesh nga Google, edhe nëse e ke bërë pa dashje ose i ke referuar burimet e duhura në mënyrë të duhur. përdorim Kontrollues i plagagjizmit të mjeteve të vogla SEO të sigurohemi që përmbajtja juaj është origjinale dhe unike.

Udhëzuesi i Auditimit i SEO (Përmbajtja Bonus)

Ju gjithashtu mund të përdorni mjetet e mëposhtme për t’ju bërë më të plotë auditimin e SEO:

 • Screaming Frog – Ky mjet është një zvarritës në internet i cili ju lejon të merrni një pasqyrë më të thellë në SEO në vend duke kontrolluar imazhe, lidhje, CSS, aplikacione, etj. Gjithashtu vjen në formën e një aplikacioni desktop, i cili e bën procesin më të shpejtë.
 • Mjet SEMrush i Auditimit të sitit – Me këtë mjet të veçantë, ju mund të analizoni faqen tuaj në mënyrë efikase dhe të plotë. Mund të kapë të gjitha gabimet, si dhe të sigurojë rekomandime. Pjesa e saj partiake është aftësia për të krahasuar auditimet, gjë që ju jep një pasqyrë se sa keni përmirësuar.

Vizitorët e Geek Flare marrin gjykim special 14 ditor në SEMrush.

 • Google Console Console – Google Search Console është një mjet thelbësor për mirëmbajtjen e internetit tuaj, si dhe lejimin e tij që të bashkëveprojë më mirë me Google. Mund të zbulojë një larmi të gjerë gabimesh.
 • WooRank – Me WooRank, ju mund të zvarritni faqen tuaj të internetit dhe të identifikoni çështjet e indeksimit, të kuptoni nëse ka ndonjë metadata që mungon, të gjeni përmbajtje të kopjuar, të kontrolloni lidhje dhe shumë më tepër.
 • Auditori Zadro Web SEO – Ky mjet i auditimit SEO ju siguron të dyja Faqen Autoriteti dhe Autoritetin e Domainit për faqen tuaj të internetit, shpejtësinë e faqes në Google, fjalët tuaja kryesore, praninë e lidhjeve të mediave sociale, etj.

Mundësia e përdorimit dhe kontrollit të performancës

 • analizues txt – Ju lejon të merrni më shumë nga skedari juaj robots.txt përmes analizave dhe sugjerimeve të kujdesshme se si mund ta përmirësoni.
 • YSlow – Me YSlow, ju do të jeni në gjendje të gjurmoni performancën e secilit përbërës të vetëm në faqen tuaj të internetit dhe të mësoni se çfarë mund të bëni që të funksionojë më shpejt.
 • Analizuesi i metave të etiketave – Analizoni jo vetëm etiketat tuaja meta, por titujt tuaj, URL-të dhe fjalët kyçe brenda përmbajtjes tuaj.

Damë lidhëse

 • Ahrefs – Ahrefs jo vetëm që ju lejon të përmirësoni trafikun tuaj, por gjithashtu të monitoroni se çfarë po bëjnë konkurrentët tuaj, dhe të kuptojnë se çfarë po bëjnë më mirë se ju.
 • madhështor – Majestic ju lejon të shihni të gjitha linjat e lidhjes në një faqe që po kërkoni, sepse mbështetet në bazën e të dhënave më të madhe të indeksit të lidhjeve në botë.

Damë lidhëse të thyer

 • Kontrollues i lidhjeve të thyera – Me këtë mjet, ju mund të monitoroni shëndetin e lidhjeve brenda artikujve, faqeve, komenteve dhe fushave tuaja. Gjithashtu zbuloni imazhe të humbura, ridrejtime dhe lidhje kërkimi me URL. Ju gjithashtu mund të zgjidhni që të njoftoheni me email ose përmes Panelit të aplikacionit.
 • Xenu Link Sleuth – Mos lejoni që ndërfaqja e tij e thjeshtë t’ju mashtrojë. Xenu Link Sleuth është shumë i mirë në zbulimin e lidhjeve të prishura në faqet e internetit.
 • Kontrolluesi i lidhjeve W3C – Thjesht ngjisni një URL brenda fushës, dhe mjeti do t’ju ofrojë një përmbledhje, kurseni opsione në një cookie, etj..

Dublikatat e përmbajtjes dhe kontrolluesit e plagjiaturës

Kontrolli i Shpejtësisë së faqeve

 • Njoftime PageSpeed – Përmirësoni shpejtësinë e faqes tuaj në të gjitha pajisjet me këto mjete të drejtpërdrejta dhe efikase.

përfundim

Me këto mjete dhe këshilla në dispozicionin tuaj, ju do të jeni në gjendje të kryeni një auditim tepër të plotë të SEO të faqes suaj të internetit dhe të përmirësoni performancën dhe renditjen e tij, në vend që thjesht të merrni me mend se çfarë funksionon dhe çfarë nuk bën. Filloni t’i përdorni ato sot.

TAGS:

 • SEO

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map