8 Platforma e llogaritjes pa server për të ekzekutuar kodin tuaj të aplikimit

Disa nga platformat më të mira të përdorimit për të pritur aplikacionet tuaja pa server.


Arkitektura pa server nuk do të thotë që nuk ju duhen serverë. Në vend të kësaj, ju duhet më pak server për të menaxhuar. Në një aplikim tradicional, ju menaxhoni të gjithë ekzekutimin e logjikës së aplikacionit në një server VM, fizik ose cloud. Sidoqoftë, tendenca po ndryshon.

Duke shkuar arkitekturën pa server, ju ngarkoni detyrën e ekzekutimit të kodit të aplikacionit në një platformë informatike pa server. Mori shumë përfitime.

 • Ju nuk duhet të shqetësoheni për kohën e pritjes (Node.js, Python, Go, etj.)
 • Paguajeni atë që konsumon aplikacioni juaj (me kosto efektive)
 • Mos u shqetësoni për kërkesën e rritur të aplikimit (e shkallëzueshme)
 • Lërini ofruesin të menaxhojë sigurinë, azhurnimet e softuerit
 • Integrim i lehtë me shërbimet e tjera që ofrojnë ofruesi
 • Koha e shpejtë për vendosjen e aplikacionit dhe ndryshimet

Dealshtë një marrëveshje e madhe për një zhvillues dhe pronar biznesi ku përqendroheni në kodin dhe ekspertin tuaj që merret me ekzekutimin. Nëse jeni i ri për pa server, atëherë mund t’i referoheni kësaj kursin hyrës.

Le të shqyrtojmë në vijim Faas (Funksionet si një shërbim) platforma.

AWS Lambda

AWS Lambda është e para që ofron një platformë ku drejtoni kodin tuaj dhe administrohet (prapa skenës) nga AWS.

Fillimisht, ai po mbështeste vetëm Node.js, por sot, ju mund të ekzekutoni Python, Go, Java, C #.

Siç mund ta shihni ilustrimin, duhet të ngarkoni kodin tuaj të aplikimit, dhe Lambda do të kujdeset për ekzekutimin. Mund ta bëni me dorë ose ta automatizoni atë duke nxitur përmes shërbimeve AWS ose aplikacionit në internet.

AWS Lambda mund të jetë i dobishëm në shumë skenarë në kohë reale, si përpunimi i skedarëve, transmetimi, vërtetimi i të dhënave, transformimet e të dhënave, trajtimi i kërkesave të API, etj..

Disa nga karakteristikat:

 • Integrim i thjeshtë me produktet e tjera AWS
 • Funksionon Lambda pa shtet
 • Infrastrukturë e disponueshme dhe e qëndrueshme ndaj gabimeve
 • Prerje dhe monitorim i gjerë
 • Shkallëzimi automatik
 • dhe shumë më tepër…

Lajm i mirë nëse doni të luani përreth, ofroni AWS 1 milion kërkesa dhe 400,000 GB-sekonda llogarit kohën pa kosto nën nivelin e lirë.

Shkalla e lirë do të jetë e mjaftueshme për hobi ose projekt të vogël. Nëse jeni të interesuar të mësoni, atëherë mund ta kontrolloni këtë kurse praktike në internet nga Stephane Maarek.

Dhe nëse shqetësoheni për rregulloren, atëherë AWS Lambda është i pajtueshëm me HIPPA, PCI, ISO dhe SOC.

Punëtorët e cloud

E keni dëgjuar të drejtë.

Cloudflare nuk është vetëm një kompani e CDN dhe të sigurisë; ato ofrojnë shumë më tepër se kaq.

Kohët e fundit, ata kanë prezantuar Punëtorët e cloud të cilat ju lejojnë të ekzekutoni JavaScript në më shumë se 150 qendra të të dhënave në të gjithë botën.

Cloudflare përdor motorin V8 JS, kështu që nëse duhet ekzekutoni JavaScript tuaj me një shpejtësi më të shpejtë atëherë provoni punëtorët.

Ju mund të integroni punëtorët me Kuadri pa server për vendosje më të shpejtë. Mund ta filloni nga aq pak sa 5 dollarë në muaj.

Ata morën disa scripts (receta) që ju të bëni një vështrim dhe të luani për tu njohur me të.

tani

Me pelqen emri – tani.

Tani nga Zeit është e përkryer për zhvilluesit. Ju ndërtoni dhe shtypni kodin dhe pjesa tjetër menaxhohet nga Tani. Mos u shqetësoni për optimizimin e pritjes ose menaxhimin e konfigurimit.

Mbështet Node.js, PHP, Go, React dhe shumë më tepër. Avantazhi i shkëlqyeshëm për kursimin e kohës është që rindërton vetëm ndryshimet në vend të të gjithë depove të aplikacionit. Pasi të shtypni ndryshimet e kodit, vendosja është e dukshme brenda sekondave. Mund ta filloni në FALAS dhe në shkallë ndërsa aplikacioni juaj rritet.

Funksionet e azurit

Ngjarje e drejtuar nga ngjarja e cila mbështet një numër të madh të gjuhëve programuese.

 • JavaScript
 • C #
 • F #
 • Java
 • piton
 • PHP
 • TypeScript
 • përplas
 • PowerShell

Funksionet e azurit kujdesuni për kërkesën e infrastrukturës nga aplikimi juaj dhe shkallëzoni lart ose poshtë, kur dhe kur kërkohet. Ju nuk duhet të shqetësoheni për planifikimin e kapaciteteve.

Ju mund të nxisni një funksion nga një aplikacion në internet, HTTP API nga një aplikacion mobil, ruajtje në blloqe, transmetim, faqe në internet dhe shumë më tepër.

Burimi: Microsoft

Mimet bazohen në kohën totale që duhet për të ekzekutuar kodin tuaj. Nuk ka asnjë kosto të përparme, dhe Azure ofrojnë 1 milion ekzekutime FALAS çdo muaj.

Shkoni përpara dhe nxitni Funksionet Azure për të ndërtuar aplikacionin tuaj pa server për produktin SaaS, API, etj.

Google Cloud

Google Cloud ofron një bandë të zgjidhje kompjuterike pa server.

Motori i aplikacionit – një platformë e menaxhuar plotësisht për aplikacione në internet dhe celular. Ju mund të vendosni aplikacionin tuaj të ndërtuar në PHP, Python, C #, Node.js, Ruby, Go, etj. Ju paguani për ato burime që konsumojnë dhe shkalla juaj aplikacioni bazuar në kërkesën.

Funksionet e reve – një platformë e drejtuar nga ngjarjet për të ekzekutuar aplikacionin Node.js dhe Python në re. Ju mund të përdorni funksione për të ndërtuar prapaskenat e IoT, përpunimin e API, chatbots, analizën e ndjenjës, përpunimin e rrjedhës dhe më shumë.

Ka më shumë – Magazinimi, Firestore, BigQuery, Dataflow, Pub / Nën, motori ML. Ndoshta, gjithçka që ju nevojitet për të ndërtuar një arkitekturë të aplikimit pa ndërhyrje pa server.

Funksionet e cloud të IBM

Funksionet e cloud të IBM bazohet në Apache OpenWhisk për të zhvilluar veprimin e aplikacionit i cili ekzekuton me shpejtësi një ngjarje.

Ka disa mësime të shkëlqyera për ndërtimin e një aplikacioni pa server, API, backend celular, video të kërkueshme, etj. Për t’ju dhënë një ide se si funksionon.

Llogaritja e funksionit Alibaba

Një mundësi e shkëlqyeshme për Kinën dhe tregun ndërkombëtar. Kohët e fundit, Alibaba njoftoi ofertë llogaritëse pa server, e cila ju lejon të ngarkoni dhe drejtoni kodin pa menaxhuar serverët dhe infrastrukturën bazë.

Një ilustrim i rrjedhës pa server të përpunimit të mesazheve IoT.

Alibaba ofron 1 milion kërkesa falas në muaj. Mirë për të provuar.

Koncepti pa server nuk është vetëm FaaS (funksionon si një shërbim) por shumë më tepër. Shpresoj se platforma e mësipërme ju ndihmon të ndërtoni një aplikim të fortë pa u shqetësuar për administrimin dhe mirëmbajtjen e serverëve. Dhe më e rëndësishmja, në kosto më e ulët.

EdgeEngine

EdgeEngine nga StackPath vendosni funksione pa server të shkruara në JS, Perl, Rust, Go, C ++, PHP, etj pranë pragut të rrjetit të audiencës suaj për një kohë më të shpejtë përgjigjeje. Vonesa e EdgeEngine është aq e ulët sa 50ms.

Mimi fillon nga 10 dollarë në muaj i cili përfshin 15 milion kërkesa dhe skriptete të pakufizuara. Dhe, pa dyshim, ju mund të shkallëzoni.

Ekzekutimi i funksioneve në rrjetin e skajeve mori shumë avantazhe të tilla si përmbajtja e personalizimit të përdoruesit, përmirësimi i performancës së aplikacionit, vendosja më e shpejtë, etj..

përfundim

Të shkosh pa server është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kursyer koston e pritjes dhe menaxhimit të infrastrukturës. Zbatimi i trashëgimisë lëvizëse mund të jetë sfidues; E marr atë Por, nëse po ndërtoni një aplikacion modern të ri, duhet të konsideroni pa server në arkitektin tuaj. Këtu janë disa nga burimet e dobishme për të mësuar pa server.

Paç fat!

TAGS:

 • pa server

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map