VPS vs Hosting Shared – Cila është më e mirë për ju?

A jeni i shqetësuar për zgjedhjen e duhur në mbajtjen në internet? Kontrolloni këtë!


Ekzistojnë dy raste kur duhet të mendoni në mënyrë kritike për platformën; faqja juaj e internetit do të funksionojë – kur sapo filloni, dhe kur platforma ekzistuese nuk po i shërben nevojave tuaja.

Nëse po pyesni se cila nga shumë opsione të disponueshme do të ketë kuptim për ju, ju keni ardhur në vendin e duhur. �� Nga ana tjetër, nëse jeni duke përdorur një llogari të përbashkët pritjeje dhe nuk keni dëgjuar për alternativat, kjo është me siguri për ju. Më në fund, nëse, si shumica e përdoruesve të biznesit të përqendruar në ndërtimin e perandorisë tjetër më të madhe, nuk e keni idenë se në cilën platformë po funksionon faqja juaj e internetit, do të përfitoni nga ky artikull!

Imazhi: etc.project.eu

Pra, le ta trajtojmë këtë copëz enigmë për copë dhe të mësojmë se çfarë fshihet pas gjithë zhargonit konfuz!

Ndarja e përbashkët

Nëse nuk e dini se çfarë lloji të infrastrukturës po funksiononi, ka shumë të ngjarë që të jetë një pritje e përbashkët! Pritja e përbashkët është ajo që merrni kur regjistroheni për një domen në shërbime si GoDaddy, SiteGround, Bluehost, dhe gjithashtu bien dakord të blini hapësirë ​​për një uebfaqe dhe llogari të postës elektronike.

Edhe nëse nuk e keni blerë vetë fushën dhe hapësirën, shanset janë që konsulenti juaj të jetë vendosur në një mjedis të përbashkët pritës.

Mirë, kështu që çfarë është e përbashkët hosting në fund të fundit? Siç sugjeron “e përbashkëta” në emër, është një mjedis ku disa faqe në internet ndajnë të njëjtat burime – hapësirë ​​në disk, CPU, RAM, etj. Në thelb, mund të mendoni për një pritje të përbashkët si një kompjuter që ka faqe për përdorues të shumtë të ruajtur në ndarja e njëjtë e diskut të ngurtë.

Mirat e pritjes së përbashkët

Pritja e përbashkët vjen me disa avantazhe masive, duke e bërë atë të marrë pjesën më të madhe të tregut të pritjes së faqes në internet.

Tejet e përballueshme

Meqenëse praktikisht nuk po keni hapësirë, burime ose privilegje shtesë, shitësi mund të ofrojë plane të lira, të cilat e bëjnë punën të kryejë shumicën e kohës. Ndërsa çmimet ndryshojnë nga shitësi tek shitësi, është e lehtë të gjesh oferta që ofrojnë pritëse për 1 $ në muaj. Dhe, atëherë, ka gjithmonë lojtarë individualë më të vegjël, të cilët janë të lumtur të nënvlerësojnë edhe më tej.

Lehtë për tu vendosur

Pritja e përbashkët është e thjeshtë për tu vendosur. Nëse do të menaxhoni një uebsajt të vetëm, mirëpo, ai është krijuar tashmë, dhe ka shumë të ngjarë të mos keni nevojë të bëni asgjë përveç punës në pjesën e përparme (paneli i administratorit të WordPress, për shembull).

Dhe edhe nëse një ditë duhet të merrni kopje rezervë dhe të shtoni përdoruesit FTP, për shembull, bëhet e lehtë me përdorimin e softuerit të standardizuar si cPanel, i cili vjen i instaluar paraprakisht në pothuajse të gjitha mjediset e pritura të pritjes.

Infrastruktura e menaxhuar

Me një pritje të përbashkët, ju punoni si përdorues i energjisë dhe nuk keni nevojë të shqetësoheni për atë që qëndron nën të. Koha e ndërprerjes së sistemit, mirëmbajtja, përmirësimet – të gjitha këto janë kujdesur nga dikush tjetër. Nëse diçka nuk shkon mirë, ekipi mbështetës është vetëm një thirrje larg, dhe në rast se çështja është komplekse, ata do të përcjellin me ekipin e tyre teknik, duke ju lënë të flini në paqe dhe të mendoni për biznesin.

Kundërvajtjet e pritjes së përbashkët

Megjithatë, pritja e përbashkët nuk është pa problemet e saj. Ndërsa është i thjeshtë për tu punuar me të, ai është një mjedis jashtëzakonisht kufizues dhe ke pak mundësi (në të vërtetë, nuk ka mundësi) nëse parazgjedhja nuk i shërben qëllimit.

Gjithashtu, nëse një faqe në internet po përjeton ngarkesa të mëdha, ajo do të ndikojë në të gjithë të tjerët që ndajnë burime, dhe do të pyesni veten pse faqja juaj e internetit papritmas është e ngadaltë për asnjë arsye. Siguria është një shqetësim tjetër i madh (më shumë për këtë më vonë), dhe po kështu është edhe performanca.

Kush është i ndarë më së miri për hosting?

Pritja e përbashkët funksionon më së miri për faqet e internetit të vogla, të përqendruara që nuk do të shohin sasi masive të trafikut (mendoni 1+ milion shikues në muaj). Nëse jeni një bloger, dyqan i vogël i tregtisë elektronike, tregtar i bashkëpunëtorëve, projektues, krijues i faqes në internet, apo edhe një dyqan i vogël softuerësh që bën faqe interneti relativisht të thjeshtë dhe ka klientë me nevoja të thjeshta, të drejtpërdrejta – pritja e përbashkët nuk do t’ju zhgënjejë kurrë.

Server Virtual Privat (VPS)

Akronimi është me të vërtetë një gojëdhënës, por unë ju siguroj se koncepti është shumë i thjeshtë, kështu që ju lutemi mos ikni. �� Një VPS është thjesht një mjedis i simuluar që sillet si një makinë e pavarur. Farë do të thotë kjo është që ju të filloni me një propozoj bosh dhe për këtë arsye të merrni kontroll të plotë mbi makinën.

Ju instaloni programin e nevojshëm; ju konfiguroni programin sipas dëshirës tuaj, ju krijoni bazat e të dhënave dhe faqet e internetit (hostet virtuale), ju menaxhoni përdoruesit, jeni përgjegjës për sigurinë, shqetësoheni për azhurnime dhe joproduktive, etj..

Ndërsa ky përshkrim është i mjaftueshëm për t’i bërë përdoruesit e programeve të pritura të prishura të shpërthejnë një djersë të ftohtë, ka nga ata që e shijojnë idenë (përfshirë veten time) për arsye të mira.

Kredia e figurës: kisscc0.com

Imazhi i mësipërm ilustron mirë idenë (mos u shqetësoni për ngjyrat dhe etiketat e ndryshme nëse nuk ju japin kuptim). Në thelb, ne kemi një aparat fizik aktual, i cili përdor një teknologji të quajtur virtualizim, që rezulton në makina të “simbolizuara” të rreme, të cilat janë të pavarura, mjedise të izoluara brenda vetes..

Shkatërrimi i një prej këtyre makinave virtuale nuk ndikon në pjesën tjetër.

Pro të serverëve privatë virtualë (VPS)

Sapo të kuptojmë se çfarë është një VPS, të kuptosh përparësitë është e lehtë.

Siguri më e mirë

Një VPS është një mjedis i mbyllur dhe për këtë arsye është shumë më i sigurt sesa pritja e përbashkët. Nëse një virus do të prekte një faqe në internet në një host të përbashkët, ai lehtë mund të “udhëtojë” lart dhe nëpër strukturën e drejtorisë, duke infektuar gjithçka tjetër gjatë rrugës.

Pra, ju po paguani çmimin e fatit të keq të dikujt tjetër!

Fiksimi i një virusi në pritjen e përbashkët është një makth. Nuk do të tregojë se sa larg dhe thellë është përhapur virusi, dhe madje edhe nëse një pastrim i vetëm i llogarisë do të anashkalohet, sistemi do të jetë përsëri në gjunjë.

Një VPS nuk vuan të meta të tilla; nuk ka asnjë strukturë direkte të diskut për të përshkuar, dhe një VPS e vetme, nëse përtej shpresës, mund të shkatërrohet me siguri.

Performanca më e mirë

Meqenëse një VPS nuk ka burime, mund të jeni i sigurt se po merrni specifikimet që ju janë ofruar. Në këtë rast, 2 GB RAM do të thotë 2 GB RAM, dhe ju mund të regjistroheni në sistemin tuaj dhe të monitoroni përdorimin, megjithatë, minutisht, ju lutemi – kurrë nuk do të ketë përzierje. Si rezultat, një VPS performon dukshëm më mirë sesa një llogari e përbashkët pritjeje.

Unë kam shpëtuar personalisht disa klientë nga pritja e përbashkët që kishin probleme të pazgjidhura të performancës (mirë, kompania pritëse nuk do të pranojë kurrë që problemi është infrastruktura!), Madje edhe pas muajsh të konfigurimit një herë (të dhimbshëm), ata janë prapë për të ngritur një ankesë.

Ju jeni përgjegjës

Në një VPS, ju mund të shtoni ose hiqni softuer ashtu si ju dëshironi. Nëse keni vendosur PHP dhe dëshironi të keni një tjetër në Node, mirë, gjithçka që duhet të bëni është të instaloni Node dhe shkulje e disa cilësimeve. Përditësimi ose lëvizja e bazave të të dhënave, instalimi i skripteteve falas të certifikatës SSL, forcimi i sigurisë – është e gjitha e mundur.

Kundërvajtjet e një VPS

Me fuqi të madhe, vjen një përgjegjësi e madhe. Dhe kështu është me një VPS. Në qoftë se nuk jeni vetë administrator i sistemit, ju lutemi harroni për të punuar me një VPS. Po, ka zgjidhje të menaxhuara VPS në treg, por në fund të fundit, ata sillen kryesisht si një host i përbashkët, duke kufizuar mundësitë për ndryshime të mëdha.

Nëse nuk e azhurnoni rregullisht programin tuaj të serverit VPS, ju po ekspozoni faqen tuaj ndaj rreziqeve të sigurisë, dhe nëse prisni diçka (një skenar tipik janë plugins WordPress që po shkelin në modernizimin e PHP), mirë, askush nuk mund të bëjë thirrje mbështetëse në!

Më në fund, zgjidhjet VPS janë më të shtrenjta dhe mund të kushtojnë disa dollarë në muaj.

Kush është një VPS më i mirë për të

Në përgjithësi, një VPS është e përshtatshme për të gjithë ata që duan stabilitet, performancë dhe siguri më të mirë (konfigurimet e WordPress me disa mijëra përdorues aktivë, për shembull). Ata janë gjithashtu të preferuarat e skuadrave të softuerëve që duan të zhvillojnë softuer të personalizuar me teknologjitë e zgjedhura të tyre, ose për arkitektët e programeve kompjuterikë që duan të endje sisteme komplekse që përmbajnë disa servera VPS.

Dhe tani, disa këshilla për ndarje. Nëse vendosni të punësoni një konsulent dhe të shkoni në shtegun VPS (cili është alternativa më e mirë, për mendimin tim), mos e blini VPS nga ofruesit tuaj standardë, të famshëm të pritjes. Në përvojën time, shitësit që nuk janë VPS-ekskluzivë bëjnë një punë të dobët të administrimit të tyre, dhe kështu shmangen më së miri. Parazgjedhja që funksionon për shumicën e njerëzve (dhe është diçka që unë përdor) është DigitalOcean, e cila ka shumë të ngjarë atë që konsulenti juaj do të rekomandojë.

Po sikur të mos dëshironi të ndani as host as VPS hosting si aftësi ose kohë për të menaxhuar? Ka disa mundësi, dhe unë do të rekomandoja Kinsta, ata njihen për përkrahjen, performancën dhe sigurinë më të mirë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map