14 Platforma më e mirë e Wiki e pritur për biznesin tuaj

Në botën e sotme, të gjithë presin qasje të shpejtë në informacion.


Dhe për të vazhduar këtë, jo shumë prej tyre janë të gatshëm të telefonojnë një numër dhe të marrin një telefonatë. Ata presin të gjejnë menjëherë përgjigjen, për këtë ju duhet një bazë njohurish.

Një bazë e njohurive e krijuar me ndihmën e wiki mund të rrisë kënaqësinë e klientit dhe gjithashtu të ndihmojë ekipin tuaj të organizojë më mirë përmbajtjen thelbësore.

Për ata prej jush që nuk e dinë se çfarë është “wiki”, është një program / uebfaqe serverësh që ndihmon përdoruesit të bashkëpunojnë në mënyrë të efektshme dhe të strukturojnë përmbajtjen. Ashtu si mënyra se si është ndërtuar Wikipedia, edhe ju mund të ndërtoni një të ngjashme, por për qëllime biznesi.

Ju ose mund të shkoni në një platformë wiki të pritur (SaaS) ose një të vetë-pritur, por unë preferoj atë të parën. Ja pse.

Nuk ka stres për vendosjen e gjërave

Nëse keni vendosur ndonjëherë diçka nga niveli zero, ju e dini punën e vështirë që duhet. Me një zgjidhje të vetë-pritur të wiki, duhet të kuptoni mënyrën tuaj për të vendosur gjithçka si duhet. Ndërsa, nga ana tjetër, një zgjidhje e pritur do të vijë e para-ndërtuar me gjithçka që ju nevojitet, kështu që nuk ka asgjë që ju duhet të vendosni.

Kursen kohë dhe energji

Shtë një fakt i qartë se bërja e diçkaje nga e para kërkon shumë më tepër kohë sesa të kesh para pllakës. Me një zgjidhje të pritur, mund të hiqni dorë nga pjesa e rregullimit dhe mirëmbajtjes që kërkon shumë kohë dhe të hidheni drejtpërdrejt në atë që është e rëndësishme – duke përdorur platformën.

Një anë më e ndritshme për këtë është, ju mund ta përdorni atë kohë të lirë në të vërtetë për të bërë diçka prodhuese për biznesin tuaj.

Përditësimet e reja dhe rregullimet e gabimeve

Me një zgjidhje të vetë-pritur të wiki, duhet të kujdeseni për azhurnimin tuaj dhe rregullimin e gabimeve, nëse ka, Nga ana tjetër, një zgjidhje e pritur kujdeset për të gjitha këto. E vetmja punë që ju bëni është të përdorni platformën dhe ndoshta shkulni gjërat pak këtu dhe atje për tu përshtatur më mirë me stilin tuaj të biznesit. Kjo eshte.

DokuWiki nga Kamatera

Kamatera është mjaft bujare këtu duke ofruar DokuWiki për një gjykim 30-ditor falas. Shtë një platformë wiki e shkruar në PHP, duke ju lejuar të vendosni atë pa një bazë të dhënash. Ky softuer me burim të hapur funksionon në skedarë me tekst të thjeshtë, dhe unë do të them se sintaksa e tij është mjaft identike me atë që është MediaWiki është duke përdorur, e cila është e shkëlqyeshme.

Unë kam qenë duke përdorur @dokuwiki për afro një dekadë për pjesën më të madhe të personalitetit tim & ka nevojë për dokumentim profesional. I kam dhuruar para asaj në të kaluarën.

Dje paraqita PR të parë në projekt. Shpresojmë së pari nga shumë. Ndihet i mrekullueshëm për t’u kthyer!#Hacktoberfest #php

– SyntaxSeed (Sherri W) (@SyntaxSeed) 3 tetor 2019

Pasi të mbarojë gjykimi falas, ju mund të zgjidhni një plan të paguar në varësi të kërkesave tuaja.

Zoho Wiki

Nëse keni nevoja shumë të veçanta dhe specifike për ekipin tuaj, atëherë Zoho Wiki është e shkëlqyeshme për këtë. Kjo e bën menaxhimin e njohurive për ekipet fjalë për fjalë një fllad. Kjo ju lejon të ndërtoni hapësira pune dhe faqe, t’u caktoni përdoruesve detyra specifike dhe madje të shkulni portalin për nevojat tuaja.

Në përgjithësi, ju mund të krijoni një bazë të njohurive, të mbani përmbajtjen tuaj të siguruar mirë, të përputheni me markën tuaj dhe të përdorni redaktorin e tyre të fortë për të krijuar përmbajtje dhe pajisje të ndryshme me lehtësi.

SiteGround

SiteGround ka qenë vazhdimisht një burim i besueshëm i pritjes për tregtarët dhe pronarët e bizneseve në të gjithë botën, dhe me hostimin e tyre Wiki, vështirë se mund të shkoni keq. Siç shprehet në faqen e tyre të internetit, është krijuar me kujdes për performancën superiore.

Pavarësisht nga cilado platformë Wiki ku të kërkoni, mund të jeni të sigurt që SiteGround mund ta trajtojë ngarkesën me lehtësi.

A2Hosting

Një tjetër ofrues pritës shumë i njohur, A2Hosting-së Zgjidhja wiki, mund t’ju ndihmojë të formoni platformën tuaj të zgjedhur wiki, të tilla si MediaWiki, DokuWiki, ose TikiWiki. Ky ofrues hosting është i njohur për serverët e tij të shpejtë të shpejtë sepse ata e dinë që edhe një vonesë e dytë në kohën e ngarkimit mund të ndikojë në normën tuaj të fryrjes.

Gjithashtu, ato janë mjaft të përballueshme në krahasim me ofruesit e tjerë të pritjes atje. Patjetër që ia vlen të kontrolloni.

XWiki

me XWiki-së mbajtja në cloud, nuk është e nevojshme të shqetësoheni për pritjen, përmirësimet, mirëmbajtjen dhe kopjen rezervë. Të gjitha këto janë kujdesur prej tyre. Ju mund të filloni me planin e tyre më të vogël dhe të azhurnoni kur shkoni kur kërkesa bëhet më e lartë.

Shtë me burim të hapur dhe ka karakteristika si:

 • Monitorim 24/7
 • Rezervime në kohë
 • Asnjë bllokim në re
 • Aftësia për të krijuar aplikacione të personalizuara për kërkesat tuaja
 • Mund të trajtojë miliona faqe
 • Mbështetje ekspertësh

Rrallëherë kemi ndonjë problem me problemet tona @xwikiorg në sit – dhe kur e bëjmë, zakonisht është gabim i përdoruesit (kollë… kollë… @massonpj). Por kur kemi një pyetje ose kemi nevojë për ndihmë, ekuipazhi në @XWiki janë gjithmonë të shpejtë me një përgjigje, të plotë në zgjidhjen e tyre dhe të durueshëm me stafin tonë. Faleminderit!

– OpenSourceInitiative (@OpenSourceOrg) 11 shkurt 2020

XWiki përdoret nga disa nga emrat e mëdhenj si Amazon.

Nuclino

Nëse vendosni shumë theks në produktivitetin, atëherë Nuclino thjesht mund të jetë ai që po kërkon. Kompania e tyre wiki e bën atë shumë të lehtë dhe të mundshëm për të hyrë në dokumente dhe informacion brenda një platforme.

Ashtu si çdo platformë tjetër wiki, Nuclino ndihmon në lidhjen e njohurive në të gjithë anëtarët e ekipit me përdorimin e lidhjeve të brendshme. Wayshtë më mirë sesa të keni dosje të veçantë, skedarë ose dokumente të shpërndara përreth.

Gjithashtu, me ndihmën e grupimeve, të njohura edhe si etiketa hierarkike, mund të shfaqni të njëjtën faqe në pyetje të ndryshme kërkimi, në mënyrë që të bëhet më e lehtë për t’i gjetur ato. Kjo zgjidhje në përgjithësi është e shpejtë dhe e bën bashkëpunimin një fllad të plotë.

turmë

-së Atlassian turmë mund të jetë thelbësore për të formuar punën tuaj në ekip dhe për të bashkëpunuar në mënyrë efektive. Duke e përdorur atë, ju mund të krijoni një bazë njohuri super të thjeshtë për ekipin tuaj për të gjetur përgjigje nën një çati të vetme. Përveç kësaj, ju mund të krijoni shënime takimesh, plane projektesh dhe të krijoni hapësirën tuaj të punës plotësisht funksionale.

Në kthim, ekipi juaj mund të bëjë njoftime dhe të marrë reagime nga të gjithë. Kjo ndihmon në vërtetimin e ideve dhe koncepteve të denja. Një gjë që më pëlqen më shumë për këtë shërbim është, ajo ka shabllone për pothuajse çdo qëllim. Ju nuk keni nevojë të shkruani dhe të ndani diçka nga e para. Thjesht përdorni shabllonet, plotësoni detajet tuaja dhe jeni mirë të shkoni.

Konflikti përdoret nga mbi 40,000 klientë, i cili përfshin pëlqimet e Audi, HubSpot, dhe përzierje.

Nocion për Wikis

Kombinohet me Mac, Windows, Mobiles dhe Web, Nocion për Wikis është një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për ekipet dhe individët. Qoftë dokumentet, shënimet, qëllimet ose praktikat e kompanisë, mund të ruani gjithçka për qasje të lehtë.

Me redaktorin e tyre drag and drop, menjëherë mund të shtoni skedarë, multimedia dhe shumë më tepër. Ky shërbim është i përshtatshëm për këdo dhe për të gjithë sepse nuk ju duhen as edhe një njohuri teknike e vetme. Dhe i njëjti është rasti me seksionin e tyre të bashkëpunimit. Mund të shtoni komente, të përmendni anëtarët, të shkëmbeni skedarë dhe madje t’i bashkoni të gjithë për të diskutuar detaje të rëndësishme.

Mundësia për të futur mbi 50 aplikacione të ndryshme e bën atë një qershi në krye.

Papyrs

Një tjetër shërbim që ofron redaktues drag and drop, Papyrs është ai që është i vështirë për tu mposhtur në këtë listë. Shtë e mençur të thuash që tiparet e tyre janë krijuar me kujdes që të mos përkulen kundër shërbimeve të tjera sepse ato kanë fjalë për fjalë gjithçka që mund të kërkosh.

Ju mund të tërhiqni dhe lëshoni shënime, skedarë, dokumente, formularë dhe elementë të tjerë për anëtarët tuaj. Në fund të ditës, ju mund të shikoni pa raportime raporte dhe të analizoni rrjedhën e punës tuaj.

Tipari i kërkimit të tyre është një mjet i dobishëm për të zbuluar se ku janë vendosur skedarët tuaj dhe t’i qaseni atyre në çdo kohë të caktuar. Në përgjithësi, ka edhe shumë, dhe mund t’i provoni të gjitha me provën e tyre 15-ditore falas.

AllAnswered

Një sistem i mençur i menaxhimit të njohurive të gjitha në një, AllAnswered shkon me emrin e tyre. Ai u përgjigjet të gjitha pyetjeve tuaja me shërbimin e tyre. Ju mund të keni forcën e një komuniteti, wiki, Q & Një seksion, dhe rrjedha e punës, të gjitha formuar në një sistem të vetëm. Dhe pjesa më e mirë? Ju mund të merrni qasje në të gjithë ata për një çmim të vetëm të përballueshëm.

Për ta përmbledhur, ju mund të ndani njohuri, pyetje dhe përgjigje të hostit, të krijoni informacion të ri dhe të azhurnuar dhe në fund të kurseni një ton kohë me ndihmën e inteligjencës së tyre artificiale.

Para se të angazhoheni në planin e tyre të paguar, mund të përdorni provën e tyre falas.

Kipwise

Me aftësinë për tu integruar me Slack, Kipwise nuk vendos bashkëpunim në steroid. Tipari i shpejtë i kërkimit i tyre ju lejon të gjeni gjëra të dëshiruara gjatë gjithë kohës që po bisedoni ose edhe kur po përgjigjeni në një biletë, duke ju kursyer një sasi të madhe kohe.

Disa veçori të tjera përfshijnë:

 • Aftësia për të kujtuar shokët e skuadrës me një copë në lidhje me përdorimin e funksionit të kërkimit para se të bëni ndonjë pyetje
 • Caktoni pyetje specifike për anëtarët e veçantë për tu trajtuar
 • Caktoni anëtarët të rishikojnë përmbajtjen për ta bërë atë të azhurnuar
 • Krijoni përmbajtje mahnitëse të strukturuar
 • Qasja e modeleve për të kursyer kohën
 • Embed elemente nga një larmi burimesh

Me të gjitha ato tipare të mrekullueshme, është mjaft e vështirë të mos planifikoni një demonstrim të produktit.

pllakë

pllakë ju lejon të organizoni përmbajtjen tuaj dhe të pin ato më të rëndësishmet në krye për qasje më të lehtë. Anëtarët e ekipit mund të komentojnë, të krijojnë përmbajtje të re dhe të zhvillojnë diskutime të gjitha në kohë reale.

Një tipar i shkëlqyeshëm që ia vlen të flitet është redaktori WYSIWYG. Jo vetëm që është shumë e lehtë për t’u përdorur, por gjithashtu njeh përmbajtje të kopjuar dhe parandalon krijimin e më shumë kopjeve aksidentalisht edhe nëse dy anëtarë të ndryshëm goditen “kurseni” në të njëjtën kohë. Ka shumë pak hapësirë ​​për gabime me Pllakën.

Me funksionin e tyre të kërkimit, mund të kërkoni shpejt të dhëna të rëndësishme dhe të integroni një bandë të aplikacioneve të palëve të treta për përmirësimin e veçorive.

Archbee

Përdoret nga kompani të tilla si kuti Portfolio dhe ColorElephant, Archbee ofron një pjesë të vogël të karakteristikave interesante dhe të dobishme që do ta bëjnë vetëm bashkëpunimin e biznesit tuaj më të lehtë. Redaktori i tyre është i ngjashëm me Slab’s, dhe parandalon konfliktin e ruajtjes së të njëjtit skedar nga anëtarët e ndryshëm.

Për më tepër, ju mund të:

 • Vendos diagrame
 • Ndani dokumentet
 • Redaktori i kodit të hyrjes për të dalë me programe në kohë reale
 • Kërkoni menjëherë fotografi dhe informacion
 • Shikoni statistikat për çdo anëtar

Mund të filloni falas.

SlimWiki

SlimWiki qëndron pak nga turma, sepse ata i kushtojnë shumë vëmendje modelimit dhe përvojës së përdoruesit, duke ju ndihmuar të përqendroheni më shumë në biznes. Zakonisht, kur dëgjojmë fjalën “wiki”, me siguri mund të shihet një vizualizim i mërzitshëm. Sidoqoftë, i tillë nuk është rasti me SlimWiki.

Ata kanë një plan urbanistik dhe tipografi mahnitëse që mund të rrisin në mënyrë masive produktivitetin midis anëtarëve. Jo vetëm kaq, por gjithashtu mund të ndani skedarë dhe të shikoni historinë e redaktimit të faqes. Secila pjesë e të dhënave tuaja mbahet e sigurt dhe private, kështu që nuk ka asgjë për t’u shqetësuar për këtë.

SlimWiki punon me celular dhe si dhe me desktop.

përfundim

Shpresoj që lista e mësipërme e zgjidhjes së hostimit të Wiki mund t’ju ndihmojë të vendosni më mirë se cilat janë më të mirat për biznesin tuaj. Disa prej tyre vijnë me sisteme bashkëpunimi të plota, ndërsa disa jo. Në varësi të kërkesave tuaja, ju lehtë do të gjeni ndeshjen tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map