Pesë Top Trendet Dominuese të Zhvillimit dhe Dizajnit

Gjithmonë ka diçka të re për të mësuar në zhvillimin dhe krijimin e uebit.


Kjo është arsyeja pse ne kemi marrë kohën për të diskutuar tendencat kryesore të projektimit në internet. Ndryshimi më i spikatur që kemi parë në vitin e kaluar – sipas një studimi të StatCounter Global Stats – është se trafiku i lëvizshëm dhe tabletave ka tejkaluar përdorimin e internetit të kryer përmes desktopit.

Kjo më pas ka nënkuptuar një zhvendosje të konsiderueshme në praktikat më të mira për industrinë e projektimit dhe zhvillimit. Secila prej tendencave që kemi theksuar më poshtë ka ardhur – në një mënyrë ose një tjetër – për shkak të këtij ndryshimi.

Shikoni më poshtë për të zbuluar pesë tendencat më të mira që besojmë se do të ndikojnë në zhvillimin e uebit në 2018.

Vërtetë Web Design i Parë Mobile

Dizenjimi me pajisje mobile në mendje nuk është asgjë e re; në fakt, ajo ka qenë në radarët e shumë stilistëve për disa vjet tani.

Por, shumë profesionistë tani janë zhvendosur nga dizenjimi i faqeve të desktopit që duken mirë në ekranet e vogla në dizajnimin e celularëve të parë dhe të dytat. Tani është praktika më e mirë për të hartuar celularin e parë dhe desktopin e dytë.

Mos mendimi për pajisjet celulare mund të ketë pasoja kritike për biznesin tuaj. Nëse faqja juaj e internetit nuk është optimizuar për celular, atëherë do të shihni lartësinë tuaj të shkallës së fryrjes pasi përdoruesit largohen nga faqja juaj e internetit brenda vetëm disa sekondave.

Do të kufizoni gjithashtu shitjet e produkteve dhe shërbimeve tuaja duke prerë një pjesë të madhe të tregut.

Dizajnimi i faqes suaj të internetit me një pamje të parë celulare ka shumë përfitime – përparësia më e rëndësishme është se ju po jepni një përvojë të shkëlqyeshme të përdoruesve për vizitorët tuaj.

Njerëzit do të jenë në gjendje të gjejnë me lehtësi atë që po kërkojnë, nëse kjo do të bëjë një formular blerjeje nga dyqani juaj i e-tregtisë ose do t’ju dërgojë shpejt një email.

Aplikacione Progresive në ueb për Angazhimin e Madh të Përdoruesit

Aplikacionet progresive të uebit u shfaqën në skenën e zhvillimit të uebit në 2015, dhe që nga ajo kohë ato po fitojnë ngadalë.

Aplikacionet progresive të uebit, ose PWA, janë çimentuar në ekosistemin Android, por Apple vetëm kohët e fundit ka shtuar këtë funksionalitet në sistemin e tyre operativ. E fundit Përditësimi iOS 11.3 mundëson PWA-të të punojnë në pajisjet Apple.

Por cili është një aplikacion progresiv në internet, unë dëgjoj të pyesni? Një PWA është një aplikacion i dhënë përmes uebit; përfiton nga teknologjia moderne e internetit për të siguruar një përvojë të ngjashme me aplikacionin për vizitorët. PWA-të janë të shpejta, të sigurta dhe ato janë një teknologji e parë me të vërtetë e lëvizshme.

Dallimet midis aplikacioneve vendase dhe PWA-ve janë që aplikacionet në internet drejtohen direkt në shfletues, ato mund të funksionojnë jashtë linje, dhe ato gjithashtu mund të instalohen si një aplikacion i rregullt.

Ka shumë përfitime nga përdorimi i PWA për biznesin tuaj. Para së gjithash, ato nuk janë të shënuara në dyqanet e aplikacioneve, kështu që nuk do të duhet të hidheni nëpër kaseta të vendosura nga mollë ose android që konsumatorët të kenë mundësi të hyjnë në aplikacionin tuaj në internet.

Përvoja e jashtëzakonshme e përdoruesit të aplikacioneve progresive në internet përmirëson ndjeshëm angazhimin dhe konvertimet e përdoruesve. Ka shumë kompani me profile të larta që përdorin PWA si Twitter, Tinder, Flipkart dhe The Washington Post.

Bizneset nëpër sektorë po dëshmojnë efikasitetin e teknologjisë PWA – Flipkart trefishoi kohën në vend me Aplikacionin e tyre Progresiv në ueb, dhe Washington Post panë që angazhimi i përdoruesve të rritet pesëfish pas lëshimit të një versioni PWA të faqes së internetit të tyre.

Ne besojmë se PWA-të do të jenë një prirje masive në 2018 dhe më gjerë.

Zhvillimi i thjeshtë i uebit me ndërtuesit e faqeve

Ekziston një mjet i ri në zhvillimin e uebit duke e bërë jetën më të lehtë për sipërmarrësit që nuk kanë aftësi të projektimit në internet ose njohuri teknike teknike – Ndërtuesit e faqeve.

Ndërtuesit e faqeve kanë qenë revolucionarë në hapësirën e ndërtimit të faqes në internet. Ato janë shtojca ose platforma që lejojnë njerëzit me shumë pak njohuri teknike të hartojnë dhe zhvillojnë faqe në internet. E tëra çfarë ju duhet të bëni është tërheqja dhe zbrazja e elementeve në vend, dhe voila, ju keni një uebfaqe të bukur.

Disa produkte të shkëlqyera në treg do t’ju ndihmojnë të hartoni faqe tërheqëse të faqes në internet. Do të gjeni disa opsione falas, freemium dhe premium në dispozicion në treg, duke përfshirë Beaver Builder, Elementor dhe  Lulëzoni Arkitektin.

Ekzistojnë gjithashtu platforma ndërtuese faqesh si Squarespace, Format, dhe Wix të cilat po udhëheqin rrugën me mjete të thjeshta, të përdorimit miqësor për krijimin e faqes në internet.

WordPress CMS është në rrezik të mbetet prapa, edhe pse ka krijues të faqeve në dispozicion për WordPress ata nuk janë të lidhur drejtpërdrejt me WordPress. Pronarët e rinj të uebit nuk dinë rreth këtyre shtojcave, kështu që ata nuk po zgjedhin të ndërtojnë në platforma të tjera si Squarespace.

Për të luftuar këta zhvillues të WordPress kanë punuar në ndërtuesin e faqeve të tyre të quajtur Gutenberg. Ju madje mund ta provoni për veten tuaj me një site demo live.

WordPress ka të ngjarë të integrojë së shpejti Gutenberg në Redaktorin e tyre CMS, do të thotë që zhvillimi i uebit do të bëhet më i lehtë se kurrë. Ne parashikojmë që platformat e tjera CMS do të ndjekin padinë.

Dizajn i sheshtë në internet për një uebfaqe me ngarkim të shpejtë

Për të optimizuar për celularët, Web Designers dhe Developers tani po krijojnë uebfaqe të pastra dhe të thjeshta së bashku me dizajnin e përgjegjshëm.

Kjo prirje njihet si Design Design Flat ’dhe u jep faqeve të internetit avantazhin e performancës më të mirë të lëvizshme.

Zhvillimi i uebit po zhvendoset sipas nevojave të përdoruesve të internetit, dhe faqet e internetit që funksionojnë në mënyrë të mahnitshme në pajisjet mobile janë një përparësi kryesore.

Uebfaqet tradicionale me imazhe të rënda janë të ngadalta për të ngarkuar lidhjet 4G dhe mund të irritojnë përdoruesit e lëvizshëm. Në të kundërt, vendet që përdorin ngarkesën e dizajnit të sheshtë shpejt sepse stili i tyre i pastër dhe minimalist kërkon më pak të dhëna.

Si dhe përdoruesit e pëlqyeshëm të internetit, herë të shpejtë të ngarkesës gjithashtu ndihmojnë faqen tuaj të internetit të renditet shumë në rezultatet e kërkimit në Google. Një faqe e thjeshtë, e përdorshme do të jetë gjithashtu e lehtë për përdoruesit të lundrojnë duke i bërë ata më shumë të ngjarë të rrinë në faqen tuaj në internet për më gjatë.

Dizajni i sheshtë ka të bëjë me minimizimin e shpërqendrimeve dhe inkurajimin e vizitorëve që të përqëndrohen në pjesët më kritike të faqes tuaj.

Qëndroni në trend në zhvillimin e uebit në 2018 duke përdorur ngjyra të ndritshme, linja të pastra dhe shumë hapësirë ​​të bardhë – krijoni një dizajn të sheshtë i cili është me dritë të të dhënave, i ngarkuar me shpejtësi dhe tërheq vëmendjen.

Uebfaqet me një faqe për thjeshtësi

Dizajni dhe tendenca e fundit e zhvillimit të internetit në listën tonë janë faqet e internetit me një faqe. Ata janë saktësisht se si tingëllojnë ato, një faqe në internet e cila ka vetëm një faqe.

Modelet me një faqe funksionojnë veçanërisht mirë për të parë në pajisjet e lëvizshme pasi përdoruesit nuk kanë nevojë të lundrojnë nga faqja kryesore, ata vetëm duhet të lëvizin për informacion. Kjo i bën ata një mundësi të shkëlqyeshme për bloget, tregtinë elektronike dhe projektet e vogla.

Sidoqoftë, nëse jeni pjesë e një organizate të madhe e cila duhet të paraqesë më shumë informacion në faqen tuaj të internetit, ka akoma mësime për të mësuar nga dizajni në internet me një faqe.

Fuqia e njëfaqësh është thjeshtësia. Me vetëm një faqe të vetme për të përcjellë të gjitha informacionet e tyre, është thelbësore që kompanitë që përdorin dizajnin me një faqe të zgjidhin mesazhin e tyre. Kopjimi dhe dizajni i qartë dhe konciz është një mënyrë e provuar dhe e testuar për të angazhuar vizitorët.

Ky stil miqësor për përdoruesit e faqes në internet, i çiftuar me një dizajn të shkëlqyeshëm, mund të rrisë konvertimin. Akoma më mirë, kostot për dizajn, zhvillim dhe madje edhe për pritjen, janë ulur në krahasim me modelet me shumë faqe.

Aty e keni! Pesë tendencat tona më të mira të zhvillimit të uebit për të zbatuar këtë vit dhe faqen e internetit të vërtetuar për të ardhmen.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map