Si të konfiguroni sitin e ngarkuar me shpejtësi të WordPress në Google Cloud?

Një udhëzues hap pas hapi për fillimin e një faqe WordPress me performancë të lartë në Google Cloud Platform (GCP) duke përdorur WordOps.


Kur filloni si bloger ose drejtoni një biznes të vogël, atëherë pritja e përbashkët është e mirë pasi kushton më pak dhe nuk ka aftësi pritëse për të instaluar / konfiguruar / mirëmbajtur platformën e infrastrukturës.

Sidoqoftë, kur trafiku ose baza e përdoruesit rritet, atëherë ju duhet një platformë e fuqishme pritëse për t’i shërbyer miliona klientëve pa ngadalësuar faqen.

Ekzistojnë disa ofrues primi pritës për faqet e internetit të trafikut të rëndë, por kjo do të lehtë kushton 100 dollarë në muaj.

Shënim: Kinsta Kohët e fundit njoftoi një plan fillestar që fillon me 30 dollarë në muaj, i cili nxit GCP.

Sidoqoftë, nëse jeni mirë të shpenzoni pak kohë duke mësuar dhe bërë vetë, atëherë mund të mendoni për serverët VPS / Cloud. Në këtë artikull, unë do të shpjegoj se si të merrni një faqe WordPress që funksionon në Google Cloud Platform in më pak se 15 minuta.

Ky konfigurim do të kushtojë rreth 25 dollarë në muaj dhe gati për të shërbejnë 500,000 shikime të faqeve në muaj. Post konfigurimin, unë do të bëj një provë të ngarkesës për të verifikuar performancën.

kusht paraprak

 • Unë supozoj se tashmë keni një domen; nëse jo mund të blini nga Namecheap ose Google.
 • Llogaria e Google e re me pagesa të aktivizuar
 • Disa temë WordPress por unë do t’i përdor Gazeta nga Tag vdes

Provizion Server i ri në Google Cloud

 • Hyni në Google Cloud dhe shkoni te Compute Engine >> Rastet e VM (lidhje direkte)
 • Klikoni në “Krijoni shembull” dhe shkruani informacionin e kërkuar
 • Zgjidhni zonën (zgjidhni vendndodhjen më të afërt të audiencës tuaj të synuar)
 • Zgjidhni llojin e makinës
 • Ndryshoni diskun e boot në Ubuntu 18.04 LTS dhe llojin e boot disk në SSD disk të vazhdueshëm me madhësi 10 GB
 • Lejoni firewall-in HTTP dhe HTTPS dhe klikoni krijoj

Në pak sekonda, do ta keni gati instancën e re.

Instalimi i WordPress duke përdorur WordOps

Ka mënyra të shumta për të instaluar WordPress, por një nga mënyrat më të lehta është përdorimi WordOps

WordOps është një mbështjellës skripti që kujdeset për instalimin e komponentëve të kërkuar si një bazë të dhënash, PHP, Nginx, WordPress, etj. Nëse i instaloni ato me dorë, atëherë mund të duhet më shumë dhe hapësirë ​​për gabime njerëzore.

 • Hyni në Google Cloud të krijuar rishtazi dhe kaloni te përdoruesi rrënjësor

Shënim: rekomandohet të vendosni qasje sudo në rrënjë nga një përdorues i rregullt në prodhim, por në këtë ushtrim, unë do të përdor rrënjë.

 • instaloj WordOps me komandën e mëposhtme

wget -qO wo wops.cc && sudo bash wo

 • Do të duhet një minutë ose dy dhe një herë do të bëhet; do të ktheheni menjëherë

Sinkronizoni bazën e të dhënave, ju lutemi prisni…
WordOps (wo) instaluar me sukses

Për të mundësuar kompletimin e parave, thjesht përdorni komandën:
bash -l

Për të instaluar rafte të rekomanduara nga WordOps, mund të përdorni komandën:
instaluar wo pirg

Për të krijuar një faqe të parë të WordPress, mund të përdorni komandën:
wo site krijoni site.tld – wp

Dokumentimi i WordOps: https://docs.wordops.net
Forumi i Komunitetit të WordOps: https://community.wordops.net
Biseda në bashkësi e WordOps: https://chat.wordops.net

Jepini WordOps një yll të GitHub: https://github.com/WordOps/WordOps/

[Email mbrojtur]: ~ #

Tani është koha për të krijuar një faqe WordPress. WordOps ju jep një mundësi nëse dëshironi të instaloni WordPress me shtojcat memoruese.

Aktualisht, ai mbështet WP Super, W3 Total, Nginx, Redis. I kam provuar të gjitha, dhe Redis gjithmonë performonte më mirë për mua.

 • Le të krijojmë një sit me cache Redis.

wo site krijuar geekflarelab.com – wpredis

Më lart, unë po kërkoj nga WordOps të krijojë një sit për geekflarelab.com (domainshtë fusha ime e laboratorit) me cache Redis. Do të zgjasë një minutë ose dy dhe do t’ju japë konfirmim për krijimin e faqes.

[Email mbrojtur]: ~ # wo site krijuar geekflarelab.com – wpredis
Fillimi: wo-kernel [OK]
Duke shtuar depo për MySQL, ju lutemi prisni…
Duke shtuar depo për NGINX, ju lutemi prisni…
Duke shtuar depo për PHP, ju lutemi prisni…
Duke shtuar depo për Redis, ju lutemi prisni…
Përditësimi i cache-it të prirur [OK]
Instalimi i paketave APT [OK]
Aplikimi i modeleve të konfigurimit të Nginx
Testimi i konfigurimit të Nginx [OK]
Rinisja e Nginx [OK]
Testimi i konfigurimit të Nginx [OK]
Rinisja e Nginx [OK]
Konfigurimi i php7.2-fpm
Rinisja e php7.2-fpm [OK]
Akordimi i konfigurimit të MariaDB
Ndalesa: mysql [OK]
Fillimi: mysql [OK]
Akordimi i konfigurimit të Redis [OK]
Rinisja e serverit të rishfaqjes [OK]
Kontrollimi i kontrolleve para-azhurnimi [OK]
Vendosja e konfigurimit të NGINX [Bërë]
Vendosja e faqes [Done]
Shkarkimi i WordPress [Done]
Vendosja e bazës së të dhënave [Done]
Konfigurimi i WordPress [OK]
Instalimi i WordPress [OK]
Instalimi i ndihmës-plugin nginx [OK]
Vendosja e ndihmës së ndihmës plugin [OK]
Instalimi i rishfaqjes së rivendosjes së shtojcave [OK]
Testimi i konfigurimit të Nginx [OK]
Rinovimi i Nginx [OK]
HTTP Auth Emri i Përdoruesit: WordOps
Fjalëkalimi i Autorit HTTP: XXXXXX
Sfondi i WordOps është në dispozicion në https: //XX.XX.XX.XX: 22222 ose https: // ubuntu-s-1vcpu-2gb-lon1-01: 22222
Përdoruesi i administratorit të WordPress: Chandan Kumar
Fjalëkalimi i administratorit të WordPress: lyWwnfOhD8XXXXXXNTS3vXri
Konfiguro redisht-cache: http://geekflarelab.com/wp-admin/options-general.php?page=redis-cache
Cache e objektit: Aktivizo
U krijua me sukses faqja http://geekflarelab.com
[Email mbrojtur]: ~ #

 • Ruani fjalëkalimin të sigurt

WordPress është instaluar me sukses dhe është koha që ta drejtoni fushën tuaj në IP të serverit. Kjo ishte e lehtë. Nuk është ashtu?

Marrja e IP statike

Si parazgjedhje, Google Cloud cakton një IP ephemeral në rastin që nuk dëshiron ta konfigurosh me domenin pasi mund të ndryshojë në rindizjen e instancës tjetër.

Për të shmangur rrezikun, ne do rezervoni një IP statike.

 • Shkoni në Rrjetin VPC >> Adresa IP e jashtme nga navigimi i majtë
 • Zbritni llojin Ephemeral dhe zgjidhni statik

 • Jepni emrin dhe klikoni RESERVE
 • Do të vini re që lloji është ndryshuar në i pandryshueshëm

GCP VM është gati me IP statistikën e jashtme dhe WordPress, dhe gjëja e fundit që duhet të bëni është domen hartë në IP statike.

Përditësoni një regjistrim të domenit

 • Shkoni te një regjistrues domain
 • Përditësoni një rekord për domenin tuaj në IP të jashtme që sapo rezervuat

Mund të duhet pak kohë për t’u përhapur në nivel global. Ju mund të përdorni kërkimi i regjistrimit të DNS mjet për të verifikuar.

Pasi të azhurnohet një rekord i domenit, mund të hyni në faqen e WordPress me domenin që keni përdorur me komandën WordOps. Në shembullin tim – http://geekflarelab.com

Kryerja e Testit të ngarkesës

Le të shohim se si performon rishtazi faqja e ngritur WordPress në Google Cloud Platform. Para se të bëni një prova e shpejtësisë, Unë do të instaloj një temë nga Tagdiv, siç u përmend më herët.

Kjo nuk është e nevojshme, por për të siguruar që kam disa skedarë post / media për të simuloni skenarin e faqes reale.

Kështu siç mund ta shihni, geekflarelab.com është gati në GCP.

Ekzistojnë mënyra të shumta për të bërë krahasimin, dhe një nga mënyrat më të lehta është ta bëni atë nga një re. une e perdora Loader.io për të vendosur një ngarkesë për 100 deri 500 përdorues për një kohëzgjatje prej një minutëshe, dhe rezultatet janë:

Koha mesatare e përgjigjes = 695 ms

Unë e di se kjo është një bazë themelore e WordPress dhe kërkoj të instaloni shtojca shtesë, shtoni sigurinë, Certifikatë SSL, etj. Në një mjedis prodhimi. Por kjo do të rrisë kohën e ngarkesës me disa përqindje.

përfundim

Shpresoj se kjo ju jep një ide se si të vendosni WordPress në Google Cloud Platform. Kjo kërkon pak kohë për të ngritur dhe aftësi, por nëse dëshironi të dëshironi kurseni $ $ në muaj, atëherë besoj se ia vlen.

Përndryshe, nëse nuk keni kohë për të konfiguruar ose menaxhuar WordPress dhe në të njëjtën kohë dëshironi të shijoni Google Cloud, atëherë mund të provoni Cloudways menaxhoi platformën e pritjes.

TAGS:

 • GCP

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map