Takohuni Kite – Mjet Autokompletimi me bazë AI për Python

Pjesa më e bezdisshme e kodimit për mua është të shkruani të gjithë sintaksën.


Unë mendoj se shumica prej jush do të pajtoheshin me mua. Për të kapërcyer këtë detyrë të frikshme të kodimit, mund të përdorni një mjet për të përfunduar sintaksën e quajtur qift.

Ne do të shohim detajet dhe si të punojmë me softverin për ta bërë më të shpejtë zhvillimin e Python.

Farë është Kite?

qift është një mjet autokompletimi i bazuar në AI për Python. Ai përdor mësimin e makinerisë për t’ju ndihmuar me sugjerimet për fjalët kyçe gjatë kodimit në Python. Dhe do të ishte plotësisht falas.

Shikoni vështrimet e qift.

Kite Demo

Dhe një video në YouTube.

Shtë një shtojcë që mund të integrohet me të idetë dhe Redaktorët e tekstit për të ndihmuar në kodimin më shpejt. Ajo funksionon për shumicën e redaktuesve të teksteve të njohura dhe IDE si Atom, PyCharm, Sublime, VS Code, Vim, Spyder dhe IntelliJ.

Aktualisht, Kite mbështet vetëm Python. Por, ekziston një plan për zgjerimin e shërbimeve në gjuhët e tjera të programimit, si dhe në të ardhmen.

Le të shqyrtojmë tiparet e Kite.

Përfundimet e kodit të kodit

Siç e shihni në demonstrimin e mësipërm, plotësimi i kodit të linjës ndihmon për të shkruar shpejt kodin me rekomandimet. Ne mund të zgjedhim fjalët tona të dëshiruara, funksionet, metodat nga lista e përmendjeve nga qifti. Shtë e lehtë, dhe nuk keni pse të bëni asgjë për ta marrë atë.

Kite automatikisht tregon listën e përgjigjeve bazuar në ju personazhet e parë.

Përfundimi i kodit të kodit

Mund të shihni një fotografi shembulli sipër dhe në faqen kryesore të Kite.

Kurseni kohë

Mund të kursejmë shumë kohë me Kite. Ndihmon për të zvogëluar kohën e kodimit me vetë-përfundimin. Pothuajse 47% e tasteve do të zvogëlojnë përdorimin e Kite.

Kite Save Demo Time

Dokumentacioni me një klik

Kite gjithashtu siguron dokumentacionin për Python. Ndërsa shkruani kodin, nëse keni dyshime se si të përdorni një metodë, atëherë hapni aplikacionin e qiftit dhe klikoni në Klikoni për dokumente për të ndjekur kursorin, atëherë Kite do të tregojë automatikisht dokumentet e lidhura me kursorin.

Doc Kite

Pas klikimit të butonit të dokumenteve, do të duket si më poshtë.

Doc Kite

Tani, hapni skedarin Python në çdo redaktues teksti dhe vendoseni kursorin në çdo metodë, modul ose argument. Kite do të tregojë dokumentet e lidhura në Kite Copilot.

Kite Docs Demo

Ju mund ta lëvizni kursorin në një metodë, module ose argumente për të parë dokumentet në Kite Copilot. Watch demo për ta kuptuar më mirë.

Video Kite Docs Demo

Copa inteligjente

Copat e shpejta na lejojnë të kryejmë thirrjet e funksionit pa asnjë përpjekje. Kite mbush automatikisht argumentet që ne të ndryshojmë në përputhje me rrethanat.

Copa Inteligjente Kite

Secure

Kite është e sigurt. Ju mund të vazhdoni të përdorni Kite pa një llogari. Nëse doni të merrni statistika javore në lidhje me përdorimin e Kite, atëherë shkoni për krijimin e llogarisë. Ajo shkon në vend, kështu që ne nuk kemi pse të shqetësohemi për të dhënat.

Statistikat javore

Nëse hyni në një llogari në Kite, atëherë do t’ju dërgojë edhe postën me numra automatik, numrin e orëve që keni kaluar në kodim, etj., Javore.

Statistikat javore

Si deri tani? Le të shohim udhëzimet e instalimit.

Kite është në dispozicion për Linux, Windows, dhe mushama.

Instalimi i Kite në Windows

 • Shkoni në qift Faqja e internetit.

Kite Home

 • Klikoni në butonin Shkarkojeni Tani – sshtë Falas.

Faqe e Shkarkimit të Kite

 • Klikoni dy herë në skedar dhe klikoni në po për të filluar procesin e instalimit.

Instalimi i qiftit_1

Do të duhen disa sekonda për të përfunduar instalimin.

Instalimi i Kite në Linux

Ajo punon në të gjitha distro kryesore si Ubuntu, Debian, Fedora, Linux Mint, Arch Linux, etj. Demonstrimi i mëposhtëm është nga Ubuntu.

 • Shkoni në lidhje
 • Kopjoni komandën wget duke klikuar butonin e kopjimit

Faqe e Shkarkimit të Kite Linux

 • Hapni terminalin dhe ngjisni komandën

Komanda e Instalimit të Kite

 • Hit enter për të filluar instalimin

Instalimi i qiftit_1

 • Hyni përsëri. hyj dhe goditi hyj për të vazhduar procesin. Jepni fjalëkalimin kur pyet.

Instalimi i qiftit_2

Pas përfundimit të instalimit, qift do të hapet automatikisht.

Instalimi i Kite në Mac

 • Shkoni në faqen zyrtare lidhje
 • Klikoni në Shkarko butonin për të shkarkuar .DMG skedar
 • Hape .DMG skedar dhe tërhiqni qift ikonë në dosjen e aplikacioneve.
 • Klikoni dy herë në ikonën e qiftit për ta ekzekutuar atë.

Hapat e zakonshëm të instalimit

Do të shihni ekranin e mëposhtëm pas përfundimit të instalimit.

Krijimi i llogarisë qift

 • Futni emailin dhe kontrolloni Më lejoni të zgjedh se në cilat shtojca redaktori instaloj.
 • Klikoni vazhdoni
 • Tjetra, zgjidhni IDE dhe Redaktorin e Teksteve nga lista e aplikacioneve të disponueshme për Kite dhe klikoni në instalim

Plugin Kite

 • Do të zgjasë disa sekonda dhe më pas do të shfaqet ekrani i mëposhtëm

finish

 • Klikoni mbi Shkojme! për të përfunduar procesin.

përfundim

Kite është një shtesë e shkëlqyeshme për zhvilluesit e Python. Përfitoni nga karakteristikat e tij të mësimit të makinerisë për të tepruar zhvillimin.

Gëzuar kodimin ��

TAGS:

 • piton

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map