9 Redaktorët më të mirë të Kodit Online për Aplikimet në Ueb

Cila është gjëja tjetër më e mirë për të koduar? Redaktori i kodit, natyrisht!


Redaktorët e kodit janë arsyeja e dytë më domethënëse për luftërat e programit (programi i parë që është formatimi i kodit).

Për disa, Vim është redaktori i vetëm i ndjeshëm i krijuar ndonjëherë, ndërsa për të tjerët gjithçka që nuk përshtatet me botën fillestare të rrotullimit të kokës së Emac-it, është e përshtatshme vetëm për tallje. Nëse jeni duke kërkuar vëmendje të keqe, gjithçka që duhet të bëni është të shkoni në një komunitet programimi dhe të filloni një fije të tillë si “Pse unë mendoj se X (zgjedh ndonjë redaktues të kodit popullor) thith / është më i miri”, kap ndonjë birrë dhe pusho.

Argumentet, kundër-argumentet dhe fyerjet do të vazhdojnë të derdhin brenda diskutimeve gjatë gjithë natës dhe do të duhen shumë muaj para se helmimi në fije të qetësohet.

Pyetja është: pse?

Sigurisht, qeniet njerëzore arrijnë të bëjnë një gjë të madhe nga gjithçka, por unë mendoj se redaktorët e kodeve janë të veçantë kur bëhet fjalë për programuesit. Një programues tipik kalon pothuajse të gjithë kohën e tyre (Më shumë se 98%, nëse do të betohesha) në redaktorin e kodit të zgjedhur. Ata e dinë mënyrën e tyre rreth redaktorit – pikat e tij të forta, të dobëta, kufijtë, quirks dhe gems fshehur.

Asgjë nuk është më irrituese sesa të bësh luftë me redaktorin kur po shkruan kodin (mendo se sa e bezdisshme është kur duhet të gjesh një email të gjatë dhe urgjent në një tastierë të re!). Redaktorët e kodit zvogëlojnë fërkimin mendor dhe ju lejojnë të jeni më produktivë, kjo është arsyeja pse ata janë kaq të rëndësishëm dhe marrin kaq shumë vëmendje.

Pra, cili është redaktori më i mirë i kodit?

Sinqerisht, as nuk guxoja të shkoja atje! �� ��

Sidoqoftë, nëse jeni në zhvillim në internet, ekziston një alternativë për të cilën dëshironi të mendoni – redaktorët e kodit në internet!

Me pak fjalë, këto janë redaktorët që banojnë tërësisht në një server të largët dhe janë të arritshme përmes shfletuesit.

Tingëllon e çuditshme, apo jo?

U ndjeva edhe unë kur i hasa para 3-4 vjetësh. Pse në ferr duhet që dikush të dëshirojë të dorëzojë gjithçka në një shfletues budalla?

Mund edhe të konkurrojë me një redaktues të kodit të instaluar në vend?

Rezulton se në shumicën e rasteve, dhe veçanërisht për zhvillimin e uebit, përgjigjja është po. Tani, ndërsa nuk kam përqafuar redaktorët në internet si mediumin tim kryesor, unë e gjej veten duke i përdorur ata gjithnjë e më shumë në skenarë specifikë.

Para se të zhyten në të cilin redaktorët e kodit janë atje për t’u përdorur, le të bëjmë pauzë dhe të mendojmë kur redaktorët e kodit në internet mund të kenë kuptim.

Konfigurimi zero

Unë nuk di për ju, por vendosja e redaktorit tim të preferuar sipas dëshirës sime për një sistem të ri nuk është diçka që mezi pres. Pluginat, temat, shkronjat, shkurtesat, copëzat, cilësimet. . . Ka një listë të pafund të gjërave që duhet të ekuilibrohen para se të bëhet gjithçka e përdorshme. Shtë e thjeshtë të anashkalosh diçka, vetëm të mërzitesh më vonë kur ndërpritet rrjedha e punës.

Në të kundërt, nuk ka asnjë lidhje me një redaktues në internet pasi të përfundojë konfigurimi i parë. Ndërtimet zyrtare, azhurnimet, ndërtimet e natës, platformat e mbështetura, arkitektura e sistemit, sinkronizimi FTP, tubacionet CI / CD – asnjë prej tyre ka rëndësi për aq kohë sa ju keni një shfletues!

bashkëpunim

Më shpesh sesa jo, ju duhet të bashkëpunoni me zhvillues të tjerë kur punoni probleme ose debugoni diçka.

Redaktori tradicional i kodit nuk është i ndërtuar për këtë – nuk ka hapësirë ​​për redaktim, komentim ose theksim të njëkohshëm të kodit, dhe është sfiduese të shtoni mbështetje për të.

Siguria e të dhënave

Tani, është e dhënë që asnjë projekt sot nuk është pa kontroll version, që do të thotë se një kopje e kodit ekziston në depo në çdo kohë. Thënë kjo, ka raste kur kontrolli i versionit nuk është i mjaftueshëm:

 • Ju harroni të shtyni angazhime të krijuara rishtazi dhe laptopi juaj tërheq zjarr.
 • Ju keni skedarë të tjerë të rëndësishëm dhe hedhje të të dhënave me të cilat bashkëvepron kodi juaj, megjithëse këto nuk janë pjesë e aplikacionit të drejtpërdrejtë. Happensfarë u ndodh atyre nëse laptopi juaj kap zjarr?

(Në rregull, duket sikur jam e fiksuar me fletoret që kapin zjarr, por ju e merrni pikën, apo jo ?!)

Disiplinë zbatuese

Kjo gjithashtu mund të kundërshtohet në gjykatën e të drejtave të zhvilluesve (nëse ekziston një gjë e tillë), por e vërteta e çështjes është që zhvilluesit rrallë sakrifikojnë tekat e tyre për të mirën e përbashkët.

Për shembull, një entuziast hardcore Sublime Text ndonjëherë do të përqafojë plotësisht ndonjë nga redaktorët e shkëlqyeshëm të JetBrains dhe do të gjejë çdo mundësi për të treguar natyrën e tij të uritur nga kujtesa dhe performancën e ngadaltë.

E njëjta gjë vlen edhe për skedat e hapësirave (apo edhe skedat me dy hapësira përkundër skedave me katër hapësira) – ju jeni naiv nëse mendoni se programuesit në ekipin tuaj nuk do të mbyllin brirët.

Në raste të tilla, një redaktues në internet është një ndihmë – ju vendosni cilësimet për projektet (madje edhe se si kodi duhet të formatohet), dhe thjesht do të refuzojë të pranojë punën deri sa t’i përmbahet të gjitha standardeve. I ashpër për individin, mbase, por i shkëlqyeshëm për projektin!

Deri më tani, unë nuk po mbaroj rastet e përdorimit, kështu që le të tërhiqemi se çfarë opsioni kemi kur kemi të bëjmë me redaktorët e kodit në internet, veçanërisht për zhvillimin e Uebit.

JSFiddle

Derisa JSFiddle nuk mund të zëvendësojë një redaktues teksti të plotë, ajo bën një punë të mirë të mallkuar për të trajtuar skriptet njëfarëshe.

Soshtë kaq popullor sa Q&Një sit si StackOverflow tashmë mbështesin vendosjen e lidhjeve JSFiddle direkt në platformën e tyre.

Për të filluar gjërat shpejt, JSFiddle ofron disa pllaka kazani që në fillim; që do të thotë nëse doni të merrni një demonstrim, të themi, React, filloi, gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në butonin përkatës dhe të filloni të shkruani kodin. Sapo të godisni Ruajtja, “enigma” ruhet, ju merrni një URL të përhershme (Shikoni këtë enigmë marrëzie që krijova: https://jsfiddle.net/tuqd76c4/ dhe vini re se mund të bëni ndryshimet tuaja dhe shtypni Ruaj për të krijuar një të re versioni i kësaj URL).

Ja çfarë e bën JSFiddle një platformë të vlefshme për zhvillimin e faqes së përparme:

 • Falas për t’u përdorur (pa tarifë të fshehur ose karakteristika freemium). JSFiddle mbështet veten përmes reklamave (të paktën sa e shkrimit), dhe mund të shihni një reklamë Adobe në të majtë të poshtëm të pamjes së mësipërme.
 • Karakteristikat e bashkëpunimit të kodit – ideale për ndërtimin e koncepteve së bashku, intervista, etj.
 • Paraqitjet e shumëfishta, madhësitë e shkronjave, temat e dritës / të errëta, etj.
 • Formatimi i kodit (rregullimi), mbështetja e ardhshme për linjat (CSS dhe JS), dhe më shumë.

Dhe tani, sob, sob, për gjërat e këqija:

 • JSFiddle është një redaktues thjesht i përparuar. Nuk ka asnjë mënyrë për të kodifikuar dhe ekzekutuar gjuhën tuaj të preferuar të backend.
 • Nuk ka asnjë koncept të skedarëve dhe dosjeve këtu (ose ngarkime) për këtë çështje. E tëra që keni është një hapësirë ​​e vetme për kod, pa marrë parasysh sa ka ajo.
 • JSFiddle nuk mund të përdoret për të pritur kodin në serverin tuaj. Kodi duhet të jetë në JSFiddle dhe është publik gjatë gjithë kohës.
 • Nuk ka asnjë mënyrë për të ndërtuar një tubacion CI / CD, të përdorni Git, etj.

Thënë kështu, JSFiddle ka vendin e tij të ëmbël dhe shkëlqen kur ju duhet të piqni prova të konceptit dhe të bashkëpunoni me shpejtësinë e dritës. Andshtë dhe do të mbetet një identitet kryesor midis redaktuesve në internet.

CodeSandbox

CodeSandbox mund të mendohet si një veprim shumë më i fuqishëm dhe më i plotë në JSFiddle. Vërtetë për emrin e tij, CodeSandbox ofron një përvojë të plotë të redaktorit të kodit dhe një mjedis me sandbox për zhvillimin e përparme.

CodeSandbox është një central elektrik i vërtetë dhe produkt i ëmbël dhe i ëmbël. Unë do të dështoj në letër nëse përpiqem të tregoj të gjitha avantazhet e tij, por këtu janë disa tipare vrasëse:

 • Mbështetje Npm: Po, mund të shtoni goxha çdo paketë që është në dispozicion në npm.
 • Skedarët, dosjet, modulet: Ju mund ta ndani kodin tuaj në skedarë të shumëfishtë, të shtoni / hiqni imazhet nga dosja publike dhe të ndërtoni / importoni module siç e shihni të arsyeshme. Rrjedha e punës pasqyron atë të një pakete moderne të modulit, kështu që nuk keni nevojë të vendosni (pothuajse) asgjë.
 • Mbështetje për TypeScript, ringarkim të nxehtë, eksport GitHub, pritjen e skedarëve statik, etj.
 • Shtë ndërtuar në Redaktori i Monakos, e njëjta kafshë që fuqizon të preferuarën VSCode redaktor. Kjo sjell veçori të fuqishme si “Shko te”, “Gjeni Referenca” dhe rigjenerim të nevojshëm në majë të gishtave!
 • Mbështetje snippet për milingonë
 • DevTools të integruar, shtrimin, mbivendosjet e gabimeve, kornizat e testimit (Jest), lidhjet kryesore, dhe më shumë.
 • Cli e fuqishme për të importuar direkt projekte lokale në CodeSandbox.

Ndërsa versioni falas i CodeSandbox nuk e mbështet kodin privat, ju mund ta merrni atë tipar (dhe të rritni kufijtë e madhësisë në përgjithësi) duke i ndihmuar ata në Patreon për aq pak sa 5 dollarë në muaj (paguani atë që dëshironi, deri në 50 dollarë në muaj).

CodeAnywhere

Një problem me shumicën e redaktuesve të kodeve në këtë listë (të paktën deri më tani) është se ata presin që ju të mbani kodin në serverët e tyre në çdo kohë, ose t’ju kërkojë të sinkronizoni kodin përmes vijës së komandës rregullisht.

Jo aq me CodeAnywhere.

Në fuqinë e saj më të fortë, CodeAnywhere ka dy tipare që veçohen për mua:

 • Imazhe të parafabrikuara të enëve për 72+ gjuhë programimi dhe kornizat. Kjo do të thotë që ju mund të siguroni një mjedis të ri zhvillimi menjëherë nga redaktori! Sigurisht, kodi automatikisht pritet në enën e krijuar rishtazi, dhe skedarët shërbehen direkt nga atje.
 • Lidhu me asgjë. Po, fjalë për fjalë çdo gjë. Ju nuk jeni i detyruar të ruani kodin tuaj në serverat e CodeAnywhere. Pavarësisht nëse kodi juaj banon në FTP, platformat e ndarjes së skedarëve si Dropbox, Amazon S3, ose në platformat e kontrollit të sofistikuar të versioneve si GitHub, mund të vendosni lehtësisht CodeAnywhere për të lexuar dhe shkruar në atë burim, duke përdorur redaktorin e kodit thjesht për. . . Epo, redaktimi i kodit. ��

Edhe një gjë më duket sikur po theksoj: nëse nuk jeni të kënaqur me Git kur bëhet fjalë për shikimin e historisë dhe ndryshimeve, CodeAnywhere mund të ndjehet si një psherëtimë lehtësimi. Redaktori përdor sistemin e tij dif për të krahasuar skedarët, i cili ju lejon të krahasoni dy skedarë në të dy rishikimet (krijohet një rishikim sa herë që ruani një skedar).

Megjithatë, ka një ndryshim të vogël me rishikime – versioni falas ju lejon të mirëmbani vetëm një rishikim, ndërsa plani më i vogël i paguar lejon 20 rishikime më së shumti. Në përgjithësi, nuk është problem pasi rrallë doni të shikoni përtej rishikimit të 20-të të fundit, por meqenëse shumica e programuesve kanë zakon të godasin Ruaj disa herë në minutë, mund të bëhet e dhimbshme.

E thënë të gjitha dhe të bëra, CodeAnywhere është një ofertë solide, e këndshme për ata që duan të transferohen në Re dhe të qëndrojnë atje. �� Meqenëse fuqitë e tij përfshijnë përtej kodit të para, për mendimin tim, rekomandohet shumë!

StackBlitz

Nëse jeni kryesisht në pjesën e përparme dhe nuk mund të largoheni nga ndërfaqja VSCode, StackBlitz u krijua vetëm për ju.

Shih asgjë të veçantë? Nuk e bëra shumë derisa u tërhoqa pak dhe klikova në butonin Angular. bum!

Guess what, që nuk është krijuar qëllimisht për tu dukur si VSCode – është ndërtuar në redaktorin VSCode! Aq shumë, që të mund të instaloni shtesa, të kërkoni nëpër dosje dhe të organizoni skedarë ashtu si prisni nga një shembull i rregullt VSCode.

Por, prit, ka edhe më shumë!

Ju mund ose mund të mos e keni vënë re se:

 • Të gjitha aplikacionet e krijuara në StackBlitz gjithashtu vendosen automatikisht në serverat e tyre! Pra, kjo aplikacion lodrash këndor që sapo krijova është pritur automatikisht në https://angular-yvyi2j.stackblitz.io/. Me shumë mundësi, URL-ja është akoma duke punuar (do të ngarkojë ngadalë, megjithëse siç e prisni kur të presë falas)!
 • Ju mund të pirun dhe të ndani projektin. Ndërsa ndani, ju merrni një kontroll më të hollësishëm mbi atë që mund të bëjnë të tjerët.
 • Ju mund të lidheni me një depo GitHub dhe gjithashtu le të tërhiqet / shtyhet kodi direkt nga atje. Ose thjesht mund ta shkarkoni projektin si një skedar zip në mënyrën më të mirë.

Por, prit, ka edhe më shumë!

Seriozisht! ��

Këtu është lista e tipareve zyrtare të ofruara nga StackBlitz:

 • Mbështetje amtare për Firebase (që është diçka që nuk e përdor personalisht, por hej, është një ndihmë për ata që nuk duan të zhyten në thellësitë e errëta të sfondit)
 • Intellisense, Kërkimi i Projektit
 • Ngarkimi i nxehtë ndërsa shkruani
 • Importoni paketat npm
 • Ndryshoni jashtë linje kur nuk jeni i lidhur!

StackBlitz është plot surpriza (të bukura) kur bëhet fjalë për heqjen e pengesave nga zhvillimi dhe vendosja e Uebit. Futja e VSCode në faqen tuaj të internetit nuk është më ëndrra!

AWS Cloud9

Cloud9 ishte diskutimi i parë IDE me bazë shfletuesin që ofroi veçori serioze dhe mori idenë e rrjedhës kryesore të shfletuesit-si-një-redaktues. Nuk është çudi që Amazon më vonë e fitoi atë, dhe sot, Cloud9 është pjesë e ofertave të AWS.

Nëse edhe ju jeni bashkangjitur nga distanca në platformën AWS (Cloud9), Cloud9 është përfundimi i kërkimit tuaj për një redaktues të përsosur (në rregull, gati-perfekt). Le të shohim pse:

 • Nuk ka tarifa shtesë për përdorimin e Cloud9. Ju mund të lidhni Cloud9 me një shembull llogaritës ekzistues / të ri AWS, dhe paguani vetëm për atë rast. Shtë gjithashtu e mundur të lidhesh me një server të palëve të treta mbi SSH – saktësisht pa asnjë tarifë! ��
 • Mbështetje e klasit të parë për AWS Server pa aplikime (debugging, etj)
 • Qasja direkte e terminalit në AWS nga redaktori (sinqerisht, një terminal i integruar, i integruar, me skedë është ajo që akoma më mungon në VSCode)
 • Mbi 40 gjuhë programimi të mbështetura (Go, C ++, Ruby, Node, Python, PHP, Java.. Merrni zgjedhjen tuaj)

Karakteristikat e bashkëpunimit në Cloud9 janë gjithashtu të dëshirueshme, duke lejuar që rishikimet / intervistat të bëhen pa probleme.

Një tjetër veçori vrasëse është një shfaqje në stilin e videos në lidhje me ndryshimet e bëra në një skedar, duke e bërë procesin e rishikimit një gëzim:

Keshilla ime?

Nëse jeni në AWS, atëherë mos prisni dhe kapni Cloud9 tani. Dhe nëse nuk jeni akoma në re por keni menduar të bëni një lëvizje, përqafoni AWS dhe integroni Cloud9 në rrjedhën tuaj të punës. Ju nuk mund të merrni një vendim më të mirë në asnjë mënyrë!

CodeEnvy

CodeEnvy është një redaktues i fuqishëm cloud që bën përdorimin e kontejnerëve Docker për t’ju lejuar të ekzekutoni mjedise dev të para-konfiguruara dhe të izoluara. Builtshtë e ndërtuar në burim të hapur Eclipse Che cloud IDE dhe ofron një ton shkallëzueshmërie dhe opsione DevOps.

Ndërsa shkrimi, CodeEnvy është fituar nga RedHat (e cila, në mënyrë zbavitëse, vetë është fituar nga Oracle!).

Gitpod

Gitpod është një freskues i redaktuesve të kodit cloud (ose IDE-të, nëse dëshironi) që synon ta mbani kodin tuaj gjithmonë të testuar dhe aktualizuar. Me fjalë të tjera, është i integruar thellë me GitHub, dhe sa herë që të shtoni kod, ai kryen testimin tuaj dhe tubacionet CI / CD për tu siguruar që kodi të jetë gjithnjë me 100% shëndet.

Vlen të kontrolloni nëse e doni përvojën VSCode dhe doni diçka që mbështet të gjitha gjuhët kryesore dhe programe të përparme / front-end (Django, Rails, Revel, you name it).

theia

Nëse jeni një tifoz SOLID i ngordhur dhe një arkitekt i softverit që zgjedh, Theia IDE do të gudulis kockën tuaj të ndarjes së shqetësimeve. IDshtë një kod i IDE me kod të TypeScript (pesë pikë për stil menjëherë!) Që ka një ndarje të përparme dhe sfond të përkryer të veçantë. Pjesa e përparme funksionon në një shfletues, ndërsa pjesa e prapme mund të jetë kudo – makina lokale ose cloud!

Por nuk janë të gjitha – pjesa e përparme mund të ekzekutohet si një aplikacion Electron me një mjedis plotësisht funksional, të izoluar të shfletuesit, duke ju dhënë pamjen dhe ndjenjën e një aplikacioni vendor të desktopit nëse dëshironi të dëshironi.

coder

Edhe pse në uebfaqen e tyre nuk arrihet ta thotë kaq qartë, coder është një mjedis VSCode i bashkuar në një server që mund të ekzekutohet në vend ose në re. Konfigurimi i rekomanduar është që të ekzekutoni IDE si një server në re dhe ta qaseni atë lokalisht përmes shfletuesit. Ekzistojnë imazhe të para-ndërtuara Docker për konfigurimin e telasheve zero dhe një plan ndërmarrje duhet të keni nevojë për mbështetje ose të keni nevoja të ndryshme.

përfundim

Kjo pak a shumë mbulon të gjitha IDE-të dhe redaktorët e kodeve atje që nga shkrimi. Unë kam lënë dy lloje të ofertave në këtë listë: ato që janë përqendruar thjesht në intervista dhe nuk kanë ambiente të plota (me siguri JSFiddle klasik tonë të dashur, natyrisht), dhe ato që nuk duket se ofrojnë diçka thelbësore dhe kishte pak më shumë se një faqe në shtëpi me shkëlqim.

Nëse mendoni se diçka meriton të jem këtu, më njoftoni dhe do të jem mirënjohës! ��

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map