Si të konfiguroni faqet e ngarkimit të shpejtë të WordPress në DigitalOcean?

Nisni faqet e WordPress (WP) në DigitalOcean (DO) në më pak se 10 minuta.


Bloggerët ose pronarët e faqeve të reja shpesh pyesin se si ta bëjnë ngarkesën e faqes më shpejt në pritjen e përbashkët dhe ata e dinë kufizimin. Dhe pasi kalojnë disa momente zhgënjimesh, ata duan të lëvizin nga hosti i përbashkët në cloud.

Një nga platformat e para të pritjes së cloud që ju kujtohet është DigitalOcean.

DO është e shkëlqyeshme për ta filluar; është më e lirë se AWS dhe GCP, e shkallëzueshme, e shpejtë dhe ofron të gjitha tiparet që mund të prisni.

Por, krijimi i një siti është sfidues nëse nuk jeni të njohur me detyrat e administrimit të sistemit. DO ju jap OS dhe gjithçka që ju duhet për t’u kujdesur për veten tuaj.

Pasi mora shumë pyetje përmes postës elektronike për mënyrën e ngritjes së faqes WP në DO, mendova të përgatisim një procedurë për një audiencë më të gjerë për të përfituar.

Para se të filloni zbatimin teknik, ju lutemi vini re – DO nuk është një regjistrues i domain. Që do të thotë se nuk mund të blini një domain prej tyre. Unë supozoj se tashmë keni një domen, dhe nëse nuk doni dhe nuk merrni një të ri, atëherë blini nga Namecheap.

Le ta fillojmë…

Ka mënyra të shumta për të konfiguruar WordPress, por një nga mënyrat më të lehta që kam gjetur është përdorimi i EasyEngine. Në këtë tutorial, ne do të përdorim EasyEngine për të instaluar të gjithë programin e nevojshëm dhe krijimin e një faqeje WP.

Marrja e një Serveri DigitalOcean

DO ka qendra të të dhënave në shumë lokacione globalisht. Zgjidhni më afër audiencës tuaj.

 • Hyni (Regjistrohuni nëse nuk keni akoma një llogari) në DigitalOcean
 • Krijoni një pikëz të re dhe zgjidhni Ubuntu 18.x si OS
 • Zgjidhni një plan pikash bazuar në kërkesën, por nëse filloni deri atëherë RAM 2 GB ose 3 GB duhet të jetë në rregull
 • Zgjidhni për të monitoruar si një mundësi shtesë
 • Jepni emrin e pritësit dhe klikoni në krijimin

Do të zgjasë rreth një minutë, dhe ju duhet të shihni serverin e krijuar rishtas të listuar atje.

DO do të dërgonte kredencialin e serverit në emailin tuaj të regjistruar.

 • Hyni në server me kredencialin e dhënë dhe IP duke përdorur klientin SSH

Kur të regjistroheni për herë të parë, do t’ju kërkojë të ndryshoni fjalëkalimin. Kjo pritet dhe rekomandohet të ndryshoni në një fjalëkalim kompleks.

Instalimi i EasyEngine

Pasi serveri të jetë gati, koha e tij për të instaluar EasyEngine (EE). EE është një skenar i shkëlqyer automatizimi që ju ndihmon të krijoni lloje të shumta faqesh me një komandë të thjeshtë. Gjëja e mirë për EE është që ju nuk duhet të shqetësoheni për vendosjen e komponentëve individualë si Nginx, MariaDB, Redis, PHP, etj. Gjithçka është kujdesur në sfond, dhe është plotësisht FALAS!

easyengine

Versioni i fundit i levave Docker të EE por përsëri, ju nuk keni nevojë të dini rreth tyre. EE është e gatshme për prodhim dhe e dashur nga mijëra site të trafikut të rëndë.

Më lejoni t’ju tregoj se sa e thjeshtë është të përdorni EasyEngine. Unë supozoj se jeni akoma i loguar në një server DigitalOcean.

 • Le të azhurnojmë duke ekzekutuar komandën më poshtë

azhurnim i duhur

 • Dhe, instaloni EE me komandën e mëposhtme

wget -qO ee rt.cx/ee4 && sudo bash ee

Do të duhen disa minuta për të instaluar programin e nevojshëm në sfond dhe pasi të keni bërë, dhe do t’ju çojë në kohën e duhur.

Statusi: Shkarkoni imazhin më të ri për easyengine / redis: v4.0.0
+——————-+—————————————————————————-+
| OS | Linux 4.15.0-45-generic # 48-Ubuntu SMP E martë 29 Jan 16 16:28:13 UTC 2019 x86_64 |
| Shell | / bin / bash |
| Binar PHP | /usr/bin/php7.2 |
| Versioni PHP | 7.2.15-1 + ubuntu18.04.1 + deb.sury.org + 1 |
| php.ini përdorur | /etc/php/7.2/cli/php.ini |
| Dir rrënjë EE | far: //ee.phar |
| Dir EE shitës | far: //ee.phar/vendor |
| Rruga e farës EE | / rrënjë |
| Paketat EE dir | |
| Konfigurim global EE | |
| Konfigurimi i projektit EE | |
| Versioni EE | 4.0.10 |
+——————-+—————————————————————————-+
—–> run "ee site ndihmë" për më shumë informacion se si të krijoni një sit.
[Email mbrojtur]: ~ #

Kjo përfundon se EasyEngine është instaluar dhe gati për t’u përdorur.

Krijimi i një faqe WordPress

EE ka një mundësi për të krijuar një faqe WordPress me cache Redis, e cila performon më mirë. Unë e përdor Redis në Geekflare dhe jam i kënaqur me të, kështu që do të rekomandoja ta provoja.

Le të krijojmë një sit WP në një domen me cep Redis.

faqe ee krijuar geekflarelab.com –type = wp –cache

Më lart, unë jam duke përdorur komandën ee për të krijuar një sit me emrin domain domain geekflarelab.com dhe llojin si WordPress me opsionin caching.

Do të zgjasë disa sekonda, dhe duhet të shihni një mesazh të suksesshëm si më poshtë.

Konfigurimi i projektit.
Krijimi i faqes WordPress geekflarelab.com
Kopjimi i skedarëve të konfigurimit.
Fillimi i shërbimeve të faqes.
Shkarkimi dhe konfigurimi i WordPress.
Lëvizi /var/www/htdocs/wp-config.php te /var/www/wp-config.php me sukses
Suksesi: Hyrja në host u shtua me sukses.
Kontrollimi dhe verifikimi i statusit të sitit. Kjo mund të zgjasë ca kohë.

Instalimi i faqes WordPress.
Suksesi: http://geekflarelab.com është krijuar me sukses!
Hyrja në sit u krijua.
Krijimi i hyrjes cron
Suksesi: Cron krijuar me sukses
+——————–+—————————————-+
| Faqe | http://geekflarelab.com |
+——————–+—————————————-+
| Rrënja e faqes | /opt/easyengine/sites/geekflarelab.com |
+——————–+—————————————-+
| Titulli i faqes | geekflarelab.com |
+——————–+—————————————-+
| Emri i WordPress | frymëzues-galois |
+——————–+—————————————-+
| Fjalëkalimi i WordPress | xxxxxxxxxxxx |
+——————–+—————————————-+
| DB Pritës | globale-db |
+——————–+—————————————-+
| Emri DB | geekflarelab_com |
+——————–+—————————————-+
| Përdoruesi DB | geekflarelab.com-DRf3pP |
+——————–+—————————————-+
| Fjalëkalimi DB | xxxxxxxxxxxx |
+——————–+—————————————-+
| E-Mail | [Email mbrojtur] |
+——————–+—————————————-+
| SSL | Nuk aktivizohet |
+——————–+—————————————-+
| Cache | Aktivizuar |
+——————–+—————————————-+
[Email mbrojtur]: ~ #

E shkëlqyeshme, kështu që faqja ime WP është krijuar. EasyEngine kujdeset për Nginx, bazën e të dhënave, optimizimin e PHP, kështu që nuk do të duhet të bëni ndonjë ndryshim

Koha e tij për ta provuar atë.

A mendoni se do të funksionojë kur të godisja geekflarelab.com?

jo!

Unë kam për të azhurnuar një rekord të një domeni për të treguar IP serverin DigitalOcean.

 • Hyni në tastierën e regjistruesit të domenit dhe azhurnoni rekordin A.

Tani, mund të hyj në geekflarelab.com

Ju shikoni, në vetëm disa minuta, unë kam WP që funksionon në serverin cloud.

Do të preferoja të bëja edhe më poshtë.

Ndryshimi i Portit SSH

Si parazgjedhje, porti SSH është 22, dhe të gjithë e dinë. Kjo ndihmon një sulmues të kryejë një sulm brutal të forcës dhe nëse fjalëkalimi i serverit është i dobët, atëherë serveri juaj mund të hakohet. Ndryshimi i portit të paracaktuar në diçka tjetër do të ishte një fitore e shpejtë.

Unë kam shpjeguar se si ta ndryshoni portën SSH në artikullin më poshtë.

Si të Siguroni dhe Harden Cloud / VPS VM (Ubuntu / CentOS)?

Zbatimi i Certifikatës SSL / TLS

Mandatoryshtë e detyrueshme të keni faqen tuaj mbi HTTPS, dhe gjëja më e mirë është që ju mund ta merrni falas. Nëse nuk doni të futeni në zbatim të gjatë teknik, atëherë unë do t’ju rekomandoja të provonit Cloudflare.

Cloudflare ofron SSL FALAS, së bashku me përparësitë e tjera të performancës dhe sigurisë.

Sigurimi i WordPress

Mos e lini WordPress të pasigurt.

Ka shumë shtojca në dispozicion, por nëse buxheti lejon, atëherë shkoni për një zgjidhje premium. Ju mund të zgjidhni ose të shkoni me CloudFlare Plani PRO ose SUCURI. Të dy ofrojnë karakteristika gjithëpërfshirëse të performancës dhe sigurisë, duke përfshirë certifikimin FALAS SSL, parandalimin e sulmit DDoS, zbutjen e 10 dobësive kryesore të OWASP, etj..

Sa e shpejtë është faqja WP DigitalOcean WP?

Epo, është e vështirë të përgjithësohet kjo pasi çdo faqe është unike. Por, vetëm për t’ju dhënë një ide, bëra disa teste të ngarkesës, dhe këtu është rezultati.

Kam instaluar Tema e Autorizimit Pro nga StudioPress dhe vendosi disa postime kuzhine për të provuar duke përdorur Blazemeter.

Shumë e mahnitshme. Nuk është ashtu?

Siç mund ta shihni, testi është bërë me 50 përdorues për 5 minuta nga Kalifornia, dhe rezultati është i frikshëm.

 • Koha mesatare e përgjigjes – 351.19ms
 • Gabim – 0%

Anydo gjë më pak se 1 sekondë është mbresëlënëse.

përfundim

Nëse jeni në pritje të përbashkët dhe kërkoni të lëvizni në re dhe të jeni gati për të shpenzuar kohë në vendosjen, atëherë DigitalOcean do të ishte një zgjedhje e mirë. Sidoqoftë, nëse nuk keni kohë dhe aftësi për të menaxhuar veten, atëherë unë do t’ju rekomandoja të hidhni një vështrim në Kinsta.

Kinsta është një platformë premium e menaxhuar me WP premium që përdor platformën Google Cloud për të ofruar performancën dhe sigurinë më të mirë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map