Zgjidhjet më të mira për pagesa për Blogger dhe Freelancer

Nëse dëshironi të jeni i pavarur ose bloger, do të duhet të merreni me klientë jashtë shtetit dhe të pranoni monedha të shumta për biznesin tuaj.   


Në postimin e sotëm, ne do të flasim për zgjidhjet më të larta të pagesave për blogerët dhe freelancer që do ta bëjnë shumë më të lehtë marrjen e pagesave për ju.  

Ky postim është një përmbledhje e bazuar në hulumtime të thelluara dhe rekomandimin e disa prej freelancerve më të mirë të cilët tashmë kanë provuar dhe testuar këto platforma. Mbajeni listën e shkurtër por ilustruese; Unë do të flas për gjashtë platformë pagese që duhet të merrni parasysh.

Le të fillojmë.

TransferWise

TranferWise është një shërbim ndërkombëtar transferimi që është relativisht një lojtar i ri në treg. Ajo që është unike në lidhje me TransferWise është kursi i këmbimit konkurrues, ndërgjegjësimi mbi tarifat në front.

Shërbime pagese online
Koha e marrë nga TransferWise për të përpunuar një pagesë është një faktor i ndryshueshëm në varësi të monedhave, vendeve, mënyrave të pagesës dhe shumës.

Pasi të futeni në sitin atje, do të keni qasje në një konvertim të çmimeve të brendshme ku mund të zgjidhni monedhën si për dërguesin ashtu edhe për marrësin dhe shkruani shumën. Llogaritësi i kursit të këmbimit live do të shndërrojë shumën e përshtatshme për vendin dhe monedhën e marrësit, do të aplikojë tarifat e tij, do t’ju sigurojë një datë të përafërt për kryerjen e transaksionit.

Kështu që ju e shihni, ju dini gjithçka përpara dhe nëse jeni të lumtur mund të vazhdoni.

Si profesion i pavarur, ju mund të zgjidhni të hapni një llogari personale ose biznesi; eshte zgjedhja jote. Por, çfarëdo që të zgjidhni, është FALAS! Mund të dërgoni ose të merrni pagesa nga të gjitha vendet kryesore, përfshirë SHBA, Indi, Kinë, Mbretërinë e Bashkuar, etj. Nëse jeni me vend në Indi, atëherë do të ishte një mundësi e shkëlqyeshme të merrni një USD dhe të paguheni në INR në të mirë kursi i monedhës.

BTW, TransferWise duket se do të jetë 19 herë më lirë se PayPal.

Payoneer

Nëse jeni duke kërkuar një alternative të PayPal, Payoneer mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për ju. Ajo që e bën pozicionin Payoneer është fakti që përdoruesit mund të marrin & bëni pagesa në internet me disa klikime, ndiqni gjendjen e llogarisë së tyre dhe madje edhe tërë historinë e transaksioneve.

Payoneer kërkon 3-5 ditë pune për të përpunuar pagesa, dhe mbështet monedhat e mëposhtme.

 • USD
 • EUR
 • GBP
 • CAD
 • AUD
 • JPY
 • CHN
 • CZK
 • PLN
 • RUB
 • VND

Mund të dërgoni ose të merrni pagesa nga një llogari tjetër Payoneer ose llogari bankare tradicionale. Tarifat ndryshojnë, dhe ju mund të kontrolloni detajet në lidhje me to faqe tarifash.

Revolut

Revolut tashmë krenohet me mbi 6 milion përdorues besnikë vetëm duke i bërë transaksionet monetare më të thjeshta, pa telashe dhe në majë të gishtave. Për të filluar me Revolut, shkarkoni së pari aplikacionin nga iStore ose GooglePlay Store, regjistrohuni dhe hapni një llogari.

Duke qenë një profesionist i pavarur, është thelbësore të mbani shënime se nga vijnë paratë tuaja dhe nga po shkojnë personalisht, si dhe profesionalisht.

Aplikimi Revolut celular është i zoti, i shpejtë dhe pothuajse gjithçka që mund të bëni brenda aplikacionit. Oneshtë një nga më të mirat që kam parë ndonjëherë.

Llogaria e biznesit e Revolut ju ndihmon të heqni qafe ndryshimet e padëshiruara në emrin e kursit të këmbimit, transferet ndërkufitare dhe llojet e tjera të tarifave, të cilat askush nga ne nuk i kujtojmë dhe akoma humbni një pjesë të parave tona në planin afatgjatë.

Revolut gjithashtu luan rolin e kontabilistit tuaj dhe administron llogarinë tuaj, duke ju lejuar më shumë kohë të jeni produktiv dhe të bëni atë që bëni më mirë. Transaksionon me shkathtësi deri në 29 monedha.

shirit

shirit është zgjidhja e përpunimit të pagesave për bizneset që mbështeten në internet për të ardhurat dhe fitimet e tyre. Karakteristikat që ju ofrojnë Stripe janë një faqe pagese e zgjuar, manual i UI i personalizuar, faturë, opsione pagese përmes kartave, kuletave, monedhave, transferimit bankar, dhe më shumë.

Shërbime pagese online

Ju gjithashtu mund të përdorni ndërfaqet e tij të lëvizshme, autorizimin për opsionin e optimizimit të të ardhurave, radarin e shiritit, sigurinë 3D dhe trajtimin e mosmarrëveshjeve për të përfshirë çdo lloj situatash mashtruese, raportim financiar, raportim të konsoliduar, mbështetje kontabël midis shumë karakteristikave të tjera moderne.

Koha standarde e marrë nga Stripe për të përpunuar pagesa është 5-10 ditë pune. Stripe operon në më shumë se 20 vende dhe merret me më shumë se 135 monedha.

Google Pay

Google Pay lehtëson transaksionet monetare falas, nga pajisja juaj mobile ose desktop. Klientët tuaj thjesht do të duhet të shkruajnë adresën tuaj të postës elektronike ose numrin e telefonit për t’ju dërguar paratë. Pasi të krijoni një llogari, do të duhet të gjeneroni një numër PIN që do të përdorni për të menaxhuar të gjitha transaksionet.

Google është kudo!

Koha e përpunimit të pagesave është e shpejtë dhe nuk paguhet asnjë tarifë për kartat e debitit dhe transferimet bankare. Google Pay operon në më shumë se 30 vende dhe mbështet mbi dhjetë monedha.

PayPal

Kjo listë nuk do të jetë e plotë pa PayPal.

Siç mund ta dini shumë prej jush, PayPal është një shërbim pagese në internet që ju lejon të pranoni pagesa dhe të paguheni me efikasitet të plotë dhe në një mënyrë të shpejtë dhe të thjeshtë. Me mbi 270 milion përdorues, që përfshin 200 vende dhe duke transaksionuar në më shumë se 26 monedha, PayPal është sistemi më i pranuar për përpunimin e pagesave në botë që është super miqësor.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të krijoni llogarinë tuaj në PayPal dhe më pas ta lidhni atë me kartën tuaj të kreditit / debitit. Llogaria juaj duhet të verifikohet brenda 48 orëve. Pastaj mund të filloni të pranoni dhe dërgoni para për njerëz në pjesë të ndryshme të botës nga kudo që të jeni.

Si kthim, ajo cakton tarifa të caktuara për përpunimin e pagesave. Do të paguani 30 cent për çdo transaksion të bërë brenda Shteteve të Bashkuara. Nëse po merrni para nga SH.B.A., PayPal zbrit 2.9% të shumës totale. Nëse transaksionet kryhen ndërmjet vendeve të tjera, atëherë tarifat janë 4.4% së bashku me një tarifë përqindje specifike për vendin përkatës. Koha e zakonshme e marrë nga PayPal për të përpunuar pagesa është 3-5 ditë pune (Sat, Diell & Pushimet e përjashtuara).

Disa nga karakteristikat fantastike që ofrojnë PayPal janë PayPal.Me ku mund të krijoni lidhjen tuaj me emrin, fotografinë, të ndani këtë lidhje përmes SMS, mediave sociale dhe postave elektronike me klientët tuaj. 

Mund të krijoni fatura me porosi, t’i dërgoni në llogari të shumta, të dërgoni fatura të planifikuara sipas datës së preferuar, dhe gjithashtu të dërgoni fatura të përsëritura, të gjurmoni të gjitha faturat dhe gjithashtu të pranoni pagesa të plota ose të pjesshme. Ju gjithashtu mund të ndani një kërkesë pagese përmes postave elektronike direkt. Klientët tuaj mund të bëjnë pagesa duke përdorur llogarinë e tyre PayPal ose përmes llogarive të tyre bankare, debitimin & kartat e kreditit.

përfundim

Këto ishin disa nga shërbimet më të njohura të pagesave për të cilat mund të zgjidhni. Sigurisht, ka mundësi të tjera pagese që mund t’i shikoni, siç janë Cash App, QuickBooks Online, Skrill, Venmo, Dwolla, Xero, Escrow, Western Union, Moneygram, Paymo, etj..

Pra, nuk ka mangësi të mjeteve të përpunimit të pagesave në treg. Por jini të vetëdijshëm për mashtruesit ndërsa grumbullojnë këto platforma. Shpresoj që ky artikull të ju ndihmojë zero në sistemin tuaj të preferuar të përpunimit të pagesave dhe të filloni me karrierën tuaj të pavarur.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map