17 Vendi më i mirë për të gjetur dhe punësuar Freelancer

Ndërsa drejtoni një biznes të suksesshëm, lind një nevojë serioze për të punësuar freelancer për të ndarë ngarkesën e punës.


Meqenëse po e lexoni këtë artikull, unë jam mjaft i sigurt se mund të lidheni me këtë. Përpjekja për të bërë gjithçka vetë, veçanërisht kur drejtoni një biznes të suksesshëm, nuk është asgjë më pak marrëzi.

Freelancer janë në rritje, dhe gjithnjë e më shumë kompani po zgjedhin t’i punësojnë ata në vend të punonjësve të rregullt të zyrës. Në fakt, deri në vitin 2020, të paktën 43% e forcës punëtore të SH.B.A. do të jenë të pavarur.

Me këtë që u tha, në këtë artikull, ju do të zbuloni uebfaqen / tregun më të mirë që ju lejon të punësoni freelancer të kërkesës. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për zhvillues, stilistë, shkrimtarë të përmbajtjes, ekspertë të WordPress ose SEO, do të jeni në gjendje t’i punësoni të gjithë ata.

Por së pari, na tregoni disa nga përfitimet e shumta të punësimit të pavarurëve.

lakueshmëri

Ndërsa ne e dimë faktin që freelancer të pëlqejnë të punojnë në orët e tyre nga shtëpia, kjo gjithashtu mund të dëshmojë se është e dobishme për ju si klient. Orari fleksibël i punës do të nënkuptojë se pavarësi që përgjigjet dhe komunikon me ju edhe pasi të keni kaluar orar të rregullt zyre.

Një detyrë e caktuar natën e së Premtes potencialisht mund të përfundojë deri të hënën në mëngjes, duke eleminuar vonesat e “Fundjavës”.

përvojë

Meqenëse natyra e freelancerve është të punojnë për klientë të shumtë menjëherë, kjo do të thotë se ata fitojnë shumë përvojë në proces në krahasim me profesionistët e rregullt të punës, të cilëve u lejohet vetëm të punojnë për një kompani të vetme.

Ul koston

Të punësosh një profesionist të punës kërkon të heqësh një pagë fikse mujore, pavarësisht nëse punonjësi fut në punë apo përpjekje apo jo. Nga ana tjetër, ju duhet të paguani freelancer në një bazë për çdo projekt. Asgjë më shumë, asgjë më pak.

Nëse jeni duke kërkuar të punësoni një zhvillues të WordPress, atëherë unë do t’ju sugjeroja të kontrollonit këtë postim për disa nga këshillat që duhet të merrni parasysh kur punësoni një zhvillues WP.

Upwork

Duart e mia të preferuara në listë, Upwork ka qenë rreth e rrotull për një kohë shumë të gjatë, dhe është një vend i shkëlqyeshëm për të gjetur pavarësinë tuaj të përsosur. Që kur oDesk dhe Elance u shkrinë në Upwork, fjalë për fjalë është bërë faqja e punës për marrjen në punë.

Kjo faqe ka mbaruar 12 milion punonjës të pavarur duke pritur për të përfunduar punën tuaj. Ashtu si shumica e faqeve të tjera në këtë listë, ju filloni duke postuar detaje në lidhje me projektin tuaj dhe të prisni që ofertuesit e pavarur të bëjnë ofertë për të, nga të cilat ju mund të zgjidhni një (et) e përshtatshme.

Zhvilluesit, Dizajnuesit, Shkrimtarët, Animatorët dhe Inxhinierët janë disa prej profesionistëve që përbëjnë grupin e madh të Upwork.

Një gjë shumë e mirë në lidhje me këtë sit është se ju mund të jeni i sigurt se shumica e pavarurëve janë mjaft të aftë për të qenë në platformë pasi kalojnë një proces të rreptë aprovimi.

freelancer

Shumë e ngjashme me Upwork, freelancer punon në një sistem të ofertave që do t’ju ndihmojë të zgjidhni vetëm kandidatët më të merituar për detyrën tuaj. Ju mund të filloni të pranoni ofertat, sapo detajet e projektit tuaj të shkojnë drejtpërdrejt.

Shtë një treg i madh dhe ka të ngjarë të gjesh ndeshjen tënde në provën e parë vetë. Freelancer mund të jetë pak i fryrë me spammers herë pas here, por kjo nuk e heq mirësinë e saj. Shtë akoma një vend i shkëlqyeshëm për të gjetur talent.

Fiverr

Fiverr, në vend që të postoni detaje në lidhje me projektin tuaj dhe të prisni që freelancer të ofertojnë për të, ju kërkoni nëpër koncertet e disponueshme për secilën kategori dhe zgjidhni freelancer tuaj nga atje.

Këtu janë disa shembuj të koncerteve kur kërkoj kartat e biznesit:

Me fjalë të thjeshta, profesionistët e pavarur postojnë direkt ofertën e tyre, dhe gjithçka që bëni është të zgjidhni atë ofertë që dëshironi të blini. Siç sugjeron emri, çmimi fillestar i çdo koncert është zakonisht $ 5, por gjithashtu mund të shkojë deri në një numër të madh, në varësi të kompleksitetit të detyrës.

Flexjobs

Si punëdhënës, mund të regjistroheni falas Flexjobs dhe filloni të postoni kërkesat tuaja. Në asnjë kohë, do t’ju qasen nga mijëra freelancer të aftë të gatshëm për të bërë punën tuaj. Përveç postimit të kërkesave tuaja, ju gjithashtu mund të kontaktoni drejtpërdrejt me freelancer.

Nëse dëshironi të zhbllokoni disa përfitime shtesë të ftohta siç janë promovimi i mediave sociale për kërkesat tuaja, njohuri mbi përgjigjet në punë, dhe më shumë, atëherë mund të përmirësoni në planin e tyre të paguar, i cili kushton 399 $ / muaj.

Bordi i Punës ProBlogger

Prezantuar nga Darren Rowse, Bordi i Punës ProBlogger është një nga vendet më të mira për të gjetur shkrimtarë me çmime të arsyeshme që japin cilësi të shkëlqyeshme. Do të gjeni nivele të ndryshme shkrimtarësh nga fillestarë deri tek ata me përvojë të mirë, dhe kjo ju jep pak më shumë larmi për të zgjedhur.

Kushton 70 dollarë për të postuar një vend pune në këtë portal, dhe postimi do të jetë aktiv për 30 ditë. Brenda kësaj periudhe kohore, ka shumë të ngjarë të gjesh atë që po kërkon.

mësues feje

Me mbi 800,000 punëdhënës në të gjithë botën, mësues feje është bërë një treg i njohur për të gjetur punë të pavarur të aftë. Nga dizajni tek shkrimi deri tek zhvillimi e deri tek ato, ka shumë ekspertë në secilën kategori.

Guru verifikon secilin freelancer vetëm pas një procesi të rreptë, i cili siguron që të mos merrni asgjë më të mirë të një cilësie të shkëlqyeshme. Ju mund të zgjidhni të punësoni freelancer në orë, të bazuar në projekt, të përsëritur, ose në bazë të çmimeve fikse.

Toptal

Toptal ka disa prej profesionistëve më të talentuar të gatshëm për të punuar në projektet tuaja. Dhe unë nuk jam duke e bërë vetëm atë. Ata strehojnë profesionistët e pavarur që kanë punuar më parë për kompani si Apple, SpaceX dhe IBM.

Kjo faqe është menduar për detyra shumë më të mëdha, si ndërtimi i programeve kompjuterike ose punësimi i një menaxheri të projektit. Ju madje mund të zgjidhni të ndërtoni ekipin tuaj të pavarur për të punuar në projektin tuaj.

Toptal i besohet markave si Motorola, Microsoft, Salesforce, dhe shumë më tepër.

PeoplePerHour

PeoplePerHour është e shkëlqyeshme për të gjetur profesionistët e lirë në një shumëllojshmëri të kategorive, por me më shumë theks në ekspertët e SEO, zhvilluesit dhe tregtarët e mediave sociale. Siç sugjeron emri, kjo faqe punon kryesisht në baza “për orë” dhe është e shkëlqyeshme për detyra në shkallë më të vogël.

Ata kanë një sistem të pagesave të ruajtjes pa rrezik, si dhe mbrojtje kundër mashtrimit që do t’ju ndihmojnë të merreni me besim. Përveç kësaj, ju gjithashtu merrni mbështetje cilësore për çdo pyetje.

Ju mund të bashkoheni me PeoplePerHour falas dhe të filloni të postoni kërkesat tuaja në një çast.

99Designs

Nëse keni kohë të vështirë për të gjetur dizajnerë të mirë për projektet tuaja, atëherë kjo është ndoshta faqja për të cilën duhet të bankoni. 99Designs ju lejon të kontaktoni drejtpërdrejt me projektuesit më të mirë që janë të përshtatshëm për projektin tuaj dhe madje ju lejon të zhvilloni një konkurs ku 100 të projektuesve do të përfundojnë dhe paraqesin detyrën tuaj.

Nga shumë opsione, ju mund të zgjidhni më të mirën dhe të ecni përpara me pagesa. Po aq e thjeshtë sa ajo!

CloudPeeps

Një tjetër faqe e shkëlqyer që ju lejon të ndërtoni një ekip profesionistësh të lulëzuar, CloudPeeps shtëpitë e ekspertëve që kanë punuar në kompani si Airbnb, Lyft, Indiegogo dhe L’Oréal.

Fillimi është shumë i thjeshtë – Ju filloni duke postuar kërkesat tuaja, prisni që propozimet të futen dhe pastaj të zgjidhni kandidatët më të mirë dhe madje të formoni një ekip nëse është e nevojshme. CloudPeeps është i pajisur me një sistem fantastik të administrimit të biznesit të pavarur të gjithanshëm që siguron një rrjedhë të qetë të punësimit dhe punës së pavarur.

Amazon MTurk

Nëse kërkesa juaj nuk ka ndonjë dyshim dhe ju duhet vetëm ndihmë për detyrat mikro, atëherë Amazon MTurk është një përshtatje e shkëlqyeshme për këtë. Ajo lidh pavarësi pune me klientët në mënyrë që t’i përmbushë detyrat dhe të përfundojë detyra si transkriptimi, plotësimi i sondazheve, futja e të dhënave dhe shumë më tepër.

Meqenëse natyra e punës e parashikuar në këtë sit është mjaft e thjeshtë, mund të prisni të punësoni freelancer për një pazar të shkëlqyeshëm dhe të merrni punë cilësore në këmbim.

CodeControl

Nëse jeni duke kërkuar të ndërtoni një softuer ose të rregulloni problemet e faqes në internet, CodeControl është vendi i parë që duhet të shikoni për të gjetur zhvillues të aftë. Ju ose mund të kërkoni përmes freelancer të listuar të 500+ të tyre për përshtatjen më të mirë ose të ndërtoni një ekip të tërë të mbledhur posaçërisht për projektin tuaj.

Një gjë shumë mbresëlënëse në lidhje me CodeControl është, edhe pasi të keni përfunduar me procesin e marrjes në punë, ata vazhdojnë të vëzhgojnë performancën e pavarësisë për të siguruar që ju jeni plotësisht të kënaqur.

Gigster

Gigster është një tjetër vend i shkëlqyeshëm për të punësuar freelancer të lidhura me teknologjinë, pavarësisht nëse është i lidhur me uebfaqen, softuerin ose aplikacionet. Ata kanë një proces të ashpër aprovimi për pavarësit e pavarur, i cili lejon vetëm ata që janë më të mirë në atë që bëjnë.

Kjo faqe është ideale për ndërtimin e një ekipi të talentuar që mund të punojë në projekt së bashku për një rezultat të mahnitshëm. Ju filloni duke përshkruar kërkesat tuaja të sakta, dhe ata do të kthehen tek ju me ekipin më të mirë të bashkuar për ju.

Craigslist

Një veteran në lidhjen e pavarur me punëdhënësit, Craigslist është ndoshta burimi më i vjetër, por edhe një nga burimet më të mira për gjetjen e pavarurëve profesionistë. Meqenëse është një faqe interneti e klasifikuar, mund të filloni duke postuar kërkesat tuaja në qytete / vende të ndryshme dhe të prisni që aplikantët të fillojnë të futen në.

Ju merrni përgjigjet përmes emailit nga i cili mund të komunikoni dhe koordinoni drejtpërdrejt gjërat. I gjithë procesi është plotësisht i lirë.

EnvatoStudio

Shumë e ngjashme me Fiverr në natyrë, EnvatoStudio ju lejon të punësoni përkthyes të pavarur nga një gamë e kategorive të tilla si projektimi, zhvillimi, marketing, shkrimi, dhe shumë më tepër. Kthimi mesatar i secilës detyrë nuk është më shumë se dy ditë, gjë që është mjaft e shpejtë.

Ju mund të kontaktoni me profesionistët e pavarur para se të vendosni porosinë, dhe derisa të kryhet detyra, pagesa mbahet në sistemin e tyre të besuar të ruajtjes. Nëse nuk ju pëlqen puna e mbaruar, mund të kërkoni edhe rishikime.

Kjo faqe ka gjithçka që ka një treg i rregullt pune, por me një kohë të shpejtë të dorëzimit.

Behance

Behance është një nga vendet më të mëdha të tregut të portofolit për projektuesit që gjithashtu ju lejojnë të postoni kërkesën tuaj. Do gjë që lidhet me projektimin, dhe kjo faqe ju ka mbuluar. Për më tepër, ju gjithashtu mund të kontrolloni manualisht portofolet e pavarurve dhe t’i kontaktoni ata për një diskutim 1-1.

Shumica e profileve do të shfaqin mjetet me të cilat janë njohur, të tilla si Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, etj. Kjo ju jep një ide më të mirë të kandidatit tuaj ideal.

Codeable

I vetmi vend që duhet të shikoni për të gjetur ekspertë të WordPress, Codeable ju lejon të punësoni zhvilluesit më të mirë. Ju mund të filloni projektin tuaj, të merrni një vlerësim falas dhe të punësoni vetëm nëse jeni të kënaqur.

Këtu janë disa nga detyrat që lidhen me WordPress që mund të caktoni në këtë sit:

 • Tema / Zhvillimi dhe rregullimi i Plugin-it
 • Zhvillimi i faqes në internet me WordPress
 • Integrimi i WooCommerce
 • Rritni shpejtësinë, sigurinë dhe performancën e përgjithshme
 • Më mirë hartimi i faqes
 • Aktivizoni API-të e zakonshme dhe integrimet
 • Fix gabimet dhe gabimet

Ata kanë mbi 500 zhvillues profesionistë të WordPress të grumbulluar pas një procesi të rreptë, dhe ato rekomandohen nga markat si SiteGround, WP Engine, Gravity dhe LearnDash.

përfundim

Shpresoj me përdorimin e faqeve të mësipërme; ju mund të punësoni freelancer të pavarur për punën tuaj dhe të korrni përfitimet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map