13 Mjeti më i mirë i Fotografive të Mira dhe API për biznesin tuaj

Përdorimi i pamjeve të fotografive është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shpjeguar me lehtësi një temë specifike sepse pamjet vizuale janë më të tretshme sesa teksti.


Sidoqoftë, nëse keni shkuar ndonjëherë në një zbavitje të ekranit ku vizitoni faqet e internetit, merrni ekranin e ekranit dhe modifikoni ato për ta bërë atë tërheqëse, ju e dini që detyra nuk është më e lehtë. Kindshtë një lloj luftë për t’i bërë të gjitha me dorë.

Në ato raste, përdorimi i API-ve të ekranit është mënyra më e mirë për të shkuar. Në vend që të harxhoni 5 minuta në përgatitjen e një fotografie të vetme, ju mund të gjeneroni një bandë fotografish në atë kohë dhe me lehtësi.

Në këtë artikull, së pari do të zbuloni mjetet nga të cilat mund të merrni fotografi me dorë dhe më pas API, të cilat automatizojnë procesin. Mbani në mend, thjesht “marrja” e një pamje nga ekrani nuk është e mjaftueshme. Këto mjete dhe API gjithashtu ju ndihmojnë të zgjidhni madhësinë e dëshiruar dhe ta zbukuroni atë.

Rëndësia e “zbukurimit” të fotove tuaja

Ne të gjithë e dimë se pamjet e ekraneve nuk kanë nevojë për ndonjë retushim ose filtrim, por shumica e mjeteve të ndërtuara të ekranit në sistemin tonë kapin të gjithë ekranin, duke përfshirë shiritin e veglave dhe shiritin e statusit, i cili nuk kërkohet.

Do të dëshironit t’i heqni ato dhe t’i paraqisni bukur sepse pamjet tërheqëse të ekranit mund të:

 • Përmirësoni markën tuaj
 • Tërhiqni më shumë vëmendje
 • Fito besimin e klientëve

Sidoqoftë, redaktimi i fotove të fotografive me dorë do të konsumojë një ton kohë, kjo është arsyeja pse ju duhet të përdorni zgjidhjet e përmendura në këtë artikull.

Përfitimet e përdorimit të API për të ndërtuar mjetin tuaj të ekranit

Nëse po kërkoni të ndërtoni një mjet fotografik në një përpjekje për t’i lehtësuar gjërat, atëherë këtu janë disa nga përfitimet e shumta të përdorimit të API:

Kursen kohë

API-të synojnë të bëjnë gjithçka shpejt dhe më mirë. Përdorimi i tij për të ndërtuar aplikacionin tuaj do të thotë të shkurtoni në mënyrë dramatike kohën në gjysmë, gjë që do të zgjaste kaq shumë orë nëse ndërtoni gjithçka nga e para. Shumica e API mund të ngrihen dhe të funksionojnë brenda një jave.

Redukton punën

Integrimi i një API për të ndërtuar softuer është si plug-and-play. Shumica e punës është bërë tashmë për ju. E tëra çfarë bëni është të vini API në veprim duke përdorur dokumentacionin dhe udhëzimet e tyre, dhe ju jeni gati të filloni ta përdorni atë. Nuk ka më montim të gjërave që në fillim.

Më pak të shtrenjtë

Shumica e API janë shumë miqësore me buxhetin dhe gjithashtu vijnë me plane freemiumi për të hequr barrën më tej. Nga ana tjetër, një aplikim i plotë nga e para mund të ju kushtojë një krah dhe këmbë.

Mjetet e kërkimit të figurës në kërkesë

Screely

Një mjet i mrekullueshëm për të kthyer fotot tuaja të mërzitshme në një tallje, Screely është 100% i lirë për t’u përdorur. Përdoret nga mbi 145,000 njerëz, përfshirë punonjës të Amazon, Shopify dhe Google. Ju mund të filloni duke ngarkuar pamjen tuaj të ekranit, pas së cilës mund të:

 • Zgjidhni midis dritareve të ndryshme të tallave
 • Ndryshoni dhe rregulloni sfondin
 • Shkarkoni fotografinë në formatet PNG, SVG ose JPG

Ata vazhdimisht shfaqin karakteristika të reja dhe tërheqëse, kështu që ia vlen plotësisht t’i përdorësh ato. Ata madje kanë zgjerime për Google Chrome dhe Sketch për t’i bërë gjërat edhe më të thjeshta.

Kontrollues i fotove të Geekflare

Nëse po synoni audiencë të shumëfishtë ose mbarëbotërore, një gjë për të cilën duhet t’i kushtoni vëmendje është nëse faqja juaj e internetit ngarkon siç duhet në të gjitha vendet. Mund të ketë shumë raste kur faqja juaj e internetit ngarkon mirë në një vend, por ka probleme në një tjetër, kështu që është e mençur të siguroheni që gjithçka është si duhet.

Me përdorimin e Kontrollues i fotove të Geekflare, ju lehtë mund të kontrolloni nëse faqja juaj e internetit po tregon siç duhet në çdo rajon. E tëra çfarë bëni është të ngjitni URL-në dhe të lejoni që mjeti të kthehet nga rezultatet nga rajone të ndryshme.

Pas kësaj, mund të shkarkoni ose fotografitë e ekraneve ose madje të identifikoni nëse ka ndonjë problem ngarkimi në një rajon të veçantë.

Thum.io

Merrni pamje nga ekrani nën një sekondë me Thum.io. Shtë një mjet super-i shpejtë dhe i besueshëm i pamjeve fotografike që mund të përpunojë fotografitë në një mënyrë të thjeshtë dhe të avancuar. Ajo që dua të them me “avancuar” është, kjo ju lejon të zgjidhni gjerësinë dhe pikselët sipas preferencës suaj.

Mund të filloni falas.

Fotografi Gjeo

Me aftësinë për të provuar faqen tuaj te internetit nga mbi 200 vende, Fotografi Gjeo është një tjetër mundësi e shkëlqyer që ka disa klientë të lumtur në emrat e Samsung, WebMD dhe Microsoft. Mund të thuash lamtumirë përdorimit të proxies dhe VPN sepse ky mjet ju lejon të jeni kudo nga kudo.

Ju shkruani URL-në tuaj një herë dhe BOOM, tani e dini se si faqja juaj e internetit shfaqet në vende të ndryshme.

Makinë e pamjeve

me Makinë e pamjeve, mund të gjeneroni menjëherë fotografi të ekraneve dhe madje ta ktheni faqen tuaj në një dokument PDF. Para se të futni URL-në, ju merrni mundësinë të zgjidhni pajisje të ndryshme si tableta, telefon ose desktop, që është një veçori e shkëlqyer sepse të gjithë kanë preferenca të ndryshme.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të zgjidhni të gjeneroni një pamje të gjatë dhe të plotë në faqe. Përveç kësaj, ju mund të krijoni një fotografi të faqes suaj të internetit gjithashtu. Ju mund ta përdorni këtë mjet falas për 100 screenshots në muaj.

GeoPeeker

Ndërsa emri tashmë lë të kuptohet, GeoPeeker ju lejon të “shikoni” se si faqja juaj e internetit shfaqet në vende të ndryshme. Versioni falas ju lejon të shikoni në 6 vende të ndryshme, ndërsa versioni premium shton 6.

Me disa opsione të përparuara, gjithashtu mund të:

 • Kontrolloni nëse faqja juaj e internetit është në rregull
 • Identifikoni kohën e ping-ut nga lokacione të ndryshme
 • Rregulloje vonesën, rezolutat dhe cilësimet e agjentit të përdoruesit

Planet Premium fillojnë nga vetëm 9 dollarë në muaj.

API-të të ekranit

ScreenshotAPI

ScreenshotAPI.net ju lejon të krijoni pamje të përsosura në pixel duke përdorur një API të thjeshtë. API po funksionon në Google Cloud do të thotë se mund të trajtojë shumë trafik. API është e thjeshtë për tu vendosur dhe modifikuar. Ju mund të merrni pamjet e ekranit të pamjes, faqen e plotë apo edhe një element specifik në faqe.

Me planin falas, ju mund të gjeneroni deri në 100 screenshots në muaj. Planet e paguara fillojnë nga 5 dollarë në muaj.

Restpack

Besuar nga Samsung, AdColony dhe Autodesk, Restpack është një API e mahnitshme që mund të kapë pamjet fotografike vetëm me një telefonatë të vetme. Bazohet në URL-në e super të thjeshtë dhe të shpejtë të Restaurimit HTTP dhe ka mostra kodesh për gjuhë të ndryshme si PHP, Java, Node.js dhe Python.

Motori i dhënies është përfunduar në bazë të shfletuesit dhe është në përputhje me GDPR. Planet e çmimeve fillojnë vetëm nga 9,95 $ / muaj, dhe ju gjithashtu mund të merrni provën 7-ditore falas.

URLBox

Përkufizimi i tyre për SaaS është “Pamja e ekranit si shërbim”, i cili është mjaft mbresëlënës. URLBox mund të automatizojë të gjithë detyrën e gjenerimit të fotove me API-in e tyre të thjeshtë dhe të thjeshtë për t’u integruar. Ti mundesh:

 • Merrni pamje të plotë në faqe
 • Fotografitë e reagimit që përshtaten të gjitha pajisjet
 • Gjenerojnë në mënyrë të përsosur fotografi nga faqe që janë të pasura me media

Regjistrimi i tyre është jashtëzakonisht i shpejtë, gjë që ju lejon të gjeneroni fotografi të ndryshme në dimensione të ndryshme nën disa sekonda. Ju jeni të garantuar të merrni të njëjtat rezultate që shihni në shfletuesin tuaj, asgjë më pak se kaq. Mund të trajtojë një sasi të çmendur HTML, pa marrë parasysh sa komplekse është.

Ju mund të filloni me një gjykim falas dhe ta çoni përpara nga atje.

API Flash

Bazuar në Google Chrome dhe AWS Lambda, API Flash është API për pamjen e faqes në internet premton një infrastrukturë të qëndrueshme dhe të shkallëzueshme. Pikat e fundit janë HTTPS për të gjitha planet, e cila është e njohur për sigurinë dhe mbrojtjen e intimitetit.

API është shumë mirë e dokumentuar dhe mund të krijojë një faqe të plotë, si dhe pamje të përgjegjshme për celular mjaft lehtë. Plani falas ju lejon të gjeneroni deri në 100 pamje të ekranit, por ju mund të zgjidhni një nga planet e tyre të paguara duke filluar nga 7 $ / muaj për më shumë.

API i figurës së ekranit

API i figurës së ekranit bazohet në API REST dhe është shumë i përshtatshëm në një pikë ku madje mund të fikni Javascript për të mos lejuar popup. Ju mund të gjeneroni një ekran me përmasa të plota dhe si dhe dimensione të personalizuara që janë nga pikselët e dëshiruar.

Një tipar mbresëlënës i këtij API është që ju mund të zgjidhni nëse dëshironi Google Chrome si shfletuesin ose Firebox. API më pas do të gjenerojë pamje nga ekrani i zgjedhur. Ju mund të regjistroheni dhe të merrni falas 1000 telefonatat tuaja të para API.

Browserless

Një API shumë i mbushur me energji elektrike që është shumë më ndryshe nga të tjerët të përmendur në këtë listë. Browserless është automatizimi i shfletuesit që është ndërtuar për zhvilluesit dhe bizneset. Ju mund ta ndizni atë dhe të automatizoni pjesën më të madhe të detyrave që bëni në një shfletues, njëra prej tyre është pamjet fotografike.

Mund të gjeneroni menjëherë fotografi të një faqe në internet dhe t’i ruani ato në formatet PNG ose JPG. Ju nuk duhet të prekni një rresht të vetëm kodesh, falë API-ve të tyre të REST që vijnë premada për lehtësinë tuaj.

Ju ose mund të regjistroheni për metodën e tyre të pagesës “paguaj ndërsa shkoni” ose të zgjidhni një nga planet e tyre fikse duke filluar nga 50 dollarë në muaj.

Screenshotlayer

me Screenshotlayer, ju mund të kapni pamjet shumë të personalizueshme. Ju mund të vendosni tablotë dhe pamjen tuaj të dëshiruar, të shtoni kontrollin tuaj të CSS, të vendosni një kohë specifike vonese, dhe shumë më tepër. Rezultati vjen në formatet PNG, JPEG, ose GIF.

Skenari i ekranit është falas për deri në 100 kërkesa, pas së cilës mund të zgjidhni planin e tyre të paguar duke filluar nga 19,99 $ / muaj.

përfundim

Përdorimi i një përzierje të mjeteve të mësipërme të pikturës në ekran dhe API mund të dëshmohet të jetë shumë e dobishme për biznesin tuaj dhe detyrat e përditshme.

TAGS:

 • API

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map