12 Softuerët më të mirë në PDF dhe Shërbimet Online për të Ndryshuar, Konvertuar dhe më shumë

Që nga fillimi i saj 25 vjet më parë, PDF-të janë akoma një nga llojet kryesore të dokumenteve që ne përdorim.


Pavarësisht nëse po shihni një formular tatimor, një kontratë, apo edhe një fletë pune të vogël, ato me siguri do të jenë në formën e PDF. Me këtë që u tha, ka edhe raste kur na duhet ta modifikojmë dokumentin apo edhe ta nënshkruajmë.

Kur jeni duke parë një kontratë ose një formular tatimor siç u tha më lart, me shumë mundësi do t’ju kërkohet të plotësoni informacionin tuaj dhe të lini një nënshkrim dixhital në pjesën e poshtme. Dhe le të themi për disa arsye që ju gjithashtu dëshironi të konvertoni PDF përsëri në një skedar DOC. Si e bën atë?

Mund të tingëllojë shumë e lehtë, dhe në të vërtetë është, por jo shumë njerëz dinë ta bëjnë këtë.

Epo, ka softuer dhe shërbime online që mund ta bëjnë këtë. Sidoqoftë, unë rekomandoj të përdorni ish. Ja pse.

Mbron intimitetin

Workdo punë e bërë duke përdorur softuer PDF në kompjuterin tuaj mbetet midis jush dhe kompjuterit. Pavarësisht nëse është një libër i veprimtarisë shkollore apo një kontratë 10 milion, privatësia mbetet e paprekur. Nga ana tjetër, shërbimet në internet PDF mund të mos jenë burimet më të besueshme për të ngarkuar dokumente të ndjeshme.

Asnjëherë nuk e dini se çfarë shkon pas sistemit, dhe nuk keni kontroll mbi të.

Nuk ka shanse për rrjedhje të të dhënave

Të dhënat që futni në programin tuaj PDF mbeten brenda sistemit dhe nuk kanë asnjë mënyrë për t’i përhapur jashtë tij. Ndërsa unë pres që shërbimet në internet të jenë të njëjta, nuk është kështu çdo herë dhe me çdo faqe në internet.

Ju nuk jeni plotësisht të vetëdijshëm për mënyrën e ruajtjes ose përpunimit të të dhënave tuaja. Hakerët janë një kërcënim, por ka edhe shqetësime të tjera si vjedhjet e identitetit dhe mashtrimi.

Dua të përmend gjithashtu se, nëse keni nënshkruar dhe rënë dakord për një marrëveshje mos-dhënie informacionesh me një kompani, nuk do të lejohet që asnjë nga këto dokumente të ngarkoni në këto shërbime në internet PDF.

Disponueshmëria 24/7

Mund të mos duket si një gjë e madhe, por është e rëndësishme të theksohet se lehtësia është e nevojshme. Me softverin e instaluar në kompjuterin / laptopin tuaj, nuk ju nevojitet një lidhje aktive në internet për ta drejtuar atë. Mund të bëhet offline.

Ekzistojnë gjithashtu fjalë për fjalë që nuk ka shanse që ajo të zvogëlohet ose nën mirëmbajtje, përveç nëse dëshironi me dëshirë ta azhurnoni. Mund ta përdorni atë 24/7 sipas kërkesës.

Pra, kur është mirë të përdorni një redaktues PDF online? Unë besoj se ndoshta kur dokumenti juaj nuk është ai që është konfidencial. Nëse jeni duke redaktuar një PDF që është lehtësisht i disponueshëm në internet, atëherë mund të përdorni redaktorët PDF në internet. Ose tjetër, për dokumente private, rekomandohet përdorimi i softverit.

Këtu janë burimet më të mira për të dyja këto mundësi, duke filluar me programin kompjuterik.

Movavi

Super fleksibël dhe i lehtë për t’u përdorur, Redaktori PDF Movavi ju lejon të kujdeseni për çdo detyrë të lidhur me PDF pa kompromentuar privatësinë dhe sigurinë. Ju mund të krijoni tabela informacioni dhe tabela, të përdorni një bibliotekë të paravendosur për të krijuar dokumente dhe të kombinoni skedarë nga programe të tjera për të sjellë gjithçka në tërësi.

Mund të shikoni, krijoni dhe modifikoni skedarët PDF. Jo vetëm kaq, por gjithashtu mund t’i ktheni ato në një format tjetër ose t’i ktheni formatet e tjera në PDF. Ky program është i disponueshëm si për Windows ashtu edhe për Mac.

Elementi PDF

Në dispozicion për Windows, Mac, Android dhe IOS, Elementi PDF Wondershare është një softuer shumë i thjeshtë por efektiv që siguron një funksionim të shkëlqyeshëm. Kjo ju lejon të shikoni dhe madje të krijoni PDF nga e para. Nëse tashmë keni një PDF, mund të ndryshoni, konvertoni dhe shtoni komente në të.

Gjëja mbresëlënëse është, ju mund të krijoni forma, të mblidhni të dhënat e saj dhe t’i eksportoni në një spreadsheet. Përndryshe, ju gjithashtu mund të kombinoni forma të shumta dhe të analizoni të dhënat.

Acrobat Pro

Padiskutim një nga opsionet më të njohura në këtë listë, Adobe Acrobat Pro, ka qenë rreth e rrotull për një kohë mjaft të gjatë tani dhe prapë preferohet gjerësisht. Kjo zgjidhje ka shumë veçori për të eksploruar. Përveç tipareve tradicionale që ajo ka tashmë, mund të:

 • Vendosni fjalëkalime dhe leje
 • Shtoni media të pasura
 • Krahasoni dy skedarë të ndryshëm PDF
 • Redaktoni të dhënat në tabela të skanuara
 • Rrotulloni faqet në PDF
 • Bashkëpunoni dhe gjurmoni përparimin
 • Sinkronizoni nënshkrimin tuaj
 • PDF të rëndësishme me yje
 • Mblidhni nënshkrime të shumta

Mund të përdorni Adobe Acrobat Pro me Windows, Mac, Android dhe IOS.

Sode PDF

Me një seri karakteristikash “jashtë kutisë”, Sode PDF është e shkëlqyeshme për profesionistët që preferojnë një ndërfaqe të hijshme dhe moderne. Të gjitha brenda një zgjidhjeje, ju mund të bashkoni dokumentet në një, të konvertoni formatet e tjera në PDF, dhe anasjelltas. Këtu janë disa mundësi më shumë që ia vlen të përmenden:

 • Redaktoni përmbajtjen e PDF
 • Krijoni forma me porosi
 • Skedarët e shënuar
 • Vendosni nënshkrimin elektronik
 • Përdorni teknologjinë unike të fluturimit të faqeve për të lexuar PDF në dimensionin 3D
 • Shndërroni dokumentet dhe skanimet e skanuara në PDF të redaktueshme

Ju mund të integroni Soda PDF me aplikacione të palëve të treta si Google Drive, OneDrive dhe Dropbox. Aktualisht, versioni i softverit është i disponueshëm vetëm për Windows.

PDFExpert

Mund të plotësoni formularët PDF, të nënshkruani kontratat, të ndryshoni përmbajtjen dhe të shtoni lidhje në PDFExpert nga PDFPro. Shtë i njohur për shpejtësinë e vetëtimës, ndërfaqen e pastër dhe veçoritë e mbushura me energji elektrike. Në fakt, ju madje mund të ktheni ndonjë gjë në PDF dhe markup ndërsa i lexoni.

Ka një ton më shumë karakteristika si aftësia për të rrotulluar faqet, për të kombinuar PDF dhe për të nxjerrë PDF. Compatibleshtë në përputhje me Windows dhe Mac dhe mund të filloni falas.

Nitro Pro

Nitro Pro ka aftësinë për të rritur produktivitetin tuaj ndërsa ju ndihmon në të gjitha detyrat që lidhen me PDF. Ka një ndërfaqe identike me Microsoft Office, prandaj do të jetë një udhëtim i lehtë për të kuptuar funksionalitetin.

Ju mund t’i mbroni dokumentet tuaja me kriptim 256-bit dhe të integroheni me një mori aplikacionesh të palëve të treta. Nëse dëshironi, mund të kufizoni gjithashtu disa veprime bashkëpunimi si redaktimi dhe kopjimi pa pëlqimin tuaj.

Përveç kësaj, mund të krijoni skedarë PDF dhe të organizoni faqet individuale sipas dëshirës tuaj. Deri tani, Nitro Pro është në dispozicion vetëm për përdoruesit e Windows.

PDFExpert

Një redaktues PDF shumë vizual tërheqës, PDFExpert, është një tjetër mundësi e shkëlqyer për t’u marrë në konsideratë. Emri është mjaft i ngjashëm me atë tjetër të përmendur më lart në këtë artikull, por ata janë të dy të ndryshëm kur bëhet fjalë për funksionalitetin.

Ju mund të filloni duke zgjedhur një plan urbanistik të përshtatshëm për lehtësinë tuaj dhe më pas të vazhdoni për të lexuar, shënuar dhe modifikuar PDF. Kjo gjithashtu ju lejon të ndryshoni tekstin dhe imazhet. Plotësimi i formularëve dhe nënshkrimi i tij janë thjesht aftësi të thjeshta të kësaj zgjidhjeje.

Ju mund të zgjidhni cilësime të ndryshme të leximit si Dita, Natën ose Sepia, për të shijuar një përvojë të rehatshme. Allshtë në dispozicion të gjitha falas, dhe mund t’i shkarkoni në Mac, iPhone dhe iPad.

Tani, le t’i hedhim një sy Shërbimeve në internet PDF.

PDFEscape

Së pari, midis shërbimeve online, PDFEscape ju lejon të bëni një sërë detyrash falas dhe të drejta nga shfletuesi juaj. Ti mundesh:

 • Shikoni PDF
 • redaktoj
 • Annotate
 • Plotësoni formularët
 • Krijoni forma themelore
 • Mbroni dokumentet me fjalëkalim
 • Ndani në internet

Zgjidhja e tyre në internet është pak e kufizuar në krahasim me programin e tyre të shkarkueshëm për Windows. Ju mund ta kontrolloni këtë, si dhe për të hyrë në më shumë veçori.

SmallPDF

Një shërbim gjithëpërfshirës PDF në internet, SmallPDF është krejtësisht e kundërta e emrit të tyre. Ka një numër të madh karakteristikash që me siguri nuk mund të konsiderohen “të vogla”. Unë besoj se kjo është arsyeja që është një mjet i paguar. Për të përmendur vetëm disa nga veçoritë, mund të:

 • Kompresoni PDF
 • Konvertoni PDF
 • Vendos numrat e faqeve
 • Fshini faqe të caktuara
 • Ndajeni në pjesë
 • Shenjën dixhitale
 • Mbroni me një fjalëkalim dhe gjithashtu encrypt

Ju mund të përdorni dhe provoni të gjitha tiparet falas duke përdorur provën e tyre 14-ditore.

PDFBuddy

Me rishikime të vrullshme nëpër media sociale, PDFBuddy ju lejon të redaktoni dhe nënshkruani dokumente me lehtësi. Secshtë e siguruar me kodimin AES-256 bit dhe ka një SSL aktive, kështu që skedarët tuaj janë mjaft të mbrojtur. Për planin falas, ju mund të modifikoni deri në 3 PDF / muaj. Ju thjesht mund të azhurnoni në planin e tyre premium nëse kërkesa juaj është më shumë se kaq.

Ata kanë një mori mësimesh për tema specifike, si redaktimi dhe nënshkrimi i një PDF, dhe është shumë e bukur. Ju mund të huazoni disa ndihmë nga ata nëse ndiheni të humbur në çdo fazë.

Redaktori PDF Sejda

Mund të ngarkoni skedarë në Sejda PDF Redaktori duke përdorur zvarritje dhe rënie, ruajtjen e cloud të palëve të treta, apo edhe lidhje të drejtpërdrejta. Të gjitha skedarët tuaj qëndrojnë private dhe fshihen automatikisht pas 2 orësh. Mund të kryeni gjithçka që ju lejon të bëni një redaktues normal PDF, përfshirë nënshkrimin, shtimin e mediave dhe formularët plotësues. Ju gjithashtu mund të zbardh disa pjesë konfidenciale të PDF, diçka që nuk duhet të shihet nga marrësi.

Ju mund të filloni me planin e tyre falas-përgjithmonë që ka kufizime të vogla si madhësia maksimale e skedarit 50MB dhe vetëm tre detyra në orë. Natyrisht, për të hequr kufizimet dhe për të hyrë në më shumë karakteristika, ju e dini stërvitjen. ��

DeftPDF

E fundit por jo më pak e, DeftPDF mund t’ju ndihmojë të redaktoni, mbushni dhe nënshkruani PDF falas. Ajo ka një vlerësim të bukur 4,3 / 5 yje bazuar në 156 vota në faqen e tyre fillestare, që është padyshim një numër i mirë. Ju mund të filloni duke ngarkuar skedarët tuaj, pastaj të përdorni një grup mjetesh për redaktimin, zonat e zbardhjes dhe madje të kërkoni fjalë / fraza të caktuara duke përdorur “gjetjen e tyre” & zëvendësojë “tipar.

Pasi të keni përfunduar punën në PDF, mund ta ruani në kompjuterin tuaj, ta eksportoni në ruajtjen tuaj të preferuar të cloud ose ta dërgoni me email.

përfundim

Pavarësisht nëse përdorni softuer ose ndonjë nga shërbimet në internet për të modifikuar PDF tuaj, mund të jeni i sigurt që do ta kryeni punën me lehtësi. E gjitha varet nga kërkesat tuaja dhe sa i ndjeshëm është dokumenti juaj.

Softueri është i përshtatshëm për skedarët privatë, ndërsa një zgjidhje në internet është e mirë për skedarët publik dhe “çdo ditë” që nuk kanë konfidencialitet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map