6 Skenarë interesante ku biznesi merr me qira Hackers Etik

Vë bast se ju keni “shprehjen e befasuar” në fytyrën tuaj nëse nuk jeni gjithashtu të vetëdijshëm për diçka që quhet Etik Hacking.


Ju madje mund të jeni duke menduar për atë se si hakerimi mund të jetë etik. Tani, supozoj kështu, sepse herën e parë që mësova për hakimin etik, kjo është pikërisht ajo që mendova.

Megjithatë:

Për të shkurtuar një histori të shkurtër, hakimi etik është gjetja e cenueshmërisë së sistemeve të informacionit, si dhe faqeve të internetit duke përdorur taktikat aktuale të hakerimit dhe më pas duke i lënë pronarët e rrjeteve, sistemeve të informacionit ose faqeve të dinë që vendosja e tyre mund të depërtohet dhe hackohet nga duke bërë të njëjtën gjë që bëtë.

Kur pronarët e faqeve të internetit dhe sistemeve të interesuara mësojnë për dobësi dhe dobësi të tilla, ata nuk mërziten me hakerët etikë, por ata u paguajnë atyre kontrolle të bukura si para çmimesh dhe madje i punësojnë ata për t’i bërë sistemet të padepërtueshëm.

Më lejoni t’ju tregoj disa nga skenarët interesantë në të cilët bizneset punësojnë hakerë etikë.

Kur e dini Uebfaqja juaj mund të Hakohet

Mendoni për faqet e internetit që shpesh marrin hite nga hakerat. Dhe faqet e internetit të tilla mund të jenë domethënëse, të mesme, si dhe të vogla.

Praktika më e zakonshme e Hakerëve këto ditë është të këputni një sistem dhe të kërkoni shpërblesë në formën e Bitcoin.

Kështu që:

Supozoni se faqja juaj e internetit është sulmuar kohët e fundit nga një haker i keq dhe ka pasur përpjekje të suksesshme të vjedhjes së të dhënave.

Megjithatë:

Për fat të mirë, të dhënat nuk ishin aq të rëndësishme. Kjo nuk kishte asnjë vlerë monetare, dhe ju e dini që hakeri do të kthehet për të marrë të dhëna që do të thotë diçka, kështu që ata mund ta shesin atë në Dark Web ose t’ju pyesin për shpërblim.

Në këtë situatë, menjëherë mund të kontaktoni disa hakerë etikë të çertifikuar, menjëherë pas përpjekjes së hakmarrjes dhe t’i kërkoni prej tyre të ndërtojnë një firewall më të mirë rreth sistemit tuaj..

Këta hakerë gjithashtu do të kryejnë kontrolle të tjera dhe sigurohuni që të plotësoni boshllëqet.

Pra, marrja e hakerave etikë në ekipin tuaj për të mposhtur hakerat me kapelë të zezë është një nga skenarët më kritikë.

Dhe me mend se çfarë?

madje Twitter paguan një haker për të hyrë në sistemin e tij dhe për të parë nëse ka akoma ndonjë dobësi.

Për të mbrojtur pasuritë e pakta të mbrojtura

Ka qenë kjo shaka që hakerat janë pas faqeve të internetit si Facebook ose Google sepse është një lojë e madhe nëse ata gjuajnë ndonjë prej tyre.

Nuk ka dyshim se shkelje të të dhënave kanë ndodhur në shumë faqe të mëdha të internetit duke përfshirë Google.

Megjithatë:

Këto janë kompani miliardë dollarëshe, dhe rrjetet dhe sistemet e tyre thjesht nuk janë aq të lehta për t’u shkelur për hakerat.

Kjo është arsyeja pse ju do të dëgjoni histori të tilla nga çdo Tom, Dick dhe Harry. Të gjithë me një uebfaqe pak të famshëm marrin ato “email të hackimit ose Bitcoin” këto ditë.

Në këto ditë, është e rëndësishme të punësoni një haker etik të çertifikuar për të mbrojtur asetet më pak të mbrojtura si një uebfaqe e korporatave ose aplikacioni i faqes suaj të internetit.

Kur zhvendoseni nga fizikisht në Cloud Hosting

Kur e dini që uebfaqja juaj është e hostuar në serverë fizikë ose “në premisë”, ju jeni shumë mirë të vetëdijshëm që futja në të nuk është aq e lehtë.

Ekziston një arsye pse ne shohim një rritje në hakerat me kapele të zeza. Kjo arsye është llogaritja në cloud. Unë nuk jam naiv këtu.

Ne e dimë se llogaritja në cloud është një risi e mrekullueshme që ka zvogëluar distancat midis këtij personi dhe atij serveri.

Megjithatë:

Ne gjithashtu e dimë që virtualizimi dhe dhënia e burimeve informatike nga TI kishin zbehur kufijtë dhe ulën rojet. Niveli i kërcënimeve është rritur sepse tani mendja juaj e trurit qëndron në një vend që ju mund ta kontrolloni, por është kudo.

Në një situatë të tillë, keni nevojë për hakerat etikë edhe më shumë sepse me lehtësinë e nivelit të informatikës së temave janë rritur gjithashtu.

Kur keni kërcënime për mashtrim financiar

Hacking nuk është një lojë njëdimensionale. Ekzistojnë shumë dimensione të hakerave – ashtu si disiplinat, dhe njëra prej tyre është mashtrimet financiare.

Pse të hidhni një faqe në internet dhe të shesni të dhënat ose shantazhoni pronarin e faqes në internet për të blerë përsëri të dhënat, kur mund të hidhni direkt llogari bankare dhe të dhëna për kartat e kreditit / debitit për t’i keqpërdorur.

Organizatat dhe ndërmarrjet që mund të kenë kërcënime të vërteta për mashtrim financiar janë bankat.

A do të ketë prova më të mëdha të nevojës për një haker etik sesa mbajtësit e llogarive bankare të grabitura nga kursimet e tyre?

Vështirë se çdo sistem është më i sigurt se sistemi bankar në internet, dhe megjithatë hakerët, në shumë vende të ndryshme, kanë hackuar me sukses bankat.

Pra, po, ju mund të keni nevojë për dikë për të kursyer pasuritë tuaja financiare.

proaktiv & Mbrojtja parandaluese

Kush nuk do të donte të ndalonte një sulm para se të ndodhte?

Kush nuk do të donte të ishte gati kur të vijnë hajdutët?

Po:

Të gjithë ne do të dëshironim të jemi proaktivë dhe parandalues ​​për të mbrojtur biznesin dhe pasuritë tona të vlefshme.

Doesfarë ka të bëjë kjo me hakimin etik? Epo, natyrshëm dhe në mënyrë të zakonshme, hakerat etikë janë njerëz që veprojnë në mënyrë proaktive dhe ndalojnë depërtimin paraprakisht.

Imagjinoni t’i punësoni ata në prag të suksesit në biznesin tuaj kur prisni më së shumti hakerat dhe imagjinoni se si do të ndjeheshin kur do të shihnin që sistemi juaj 100% i mbrojtur nga përpjekjet e hakerave.

Ndihmon Opinioni i Outsider

A ju ka ndodhur ndonjëherë, ndërsa luani shah apo ndonjë lojë tjetër si shah, që personi që është vetëm spektator dhe nuk luan lojën, ka një pamje më të mirë dhe të ndryshme të lojës?

Ky djalë shpesh parashikon sulmet e ardhshme dhe lëvizjet e papritura. Gjithashtu, ky është djali që e sheh lojën nga një kënd tjetër dhe që di 101 mënyra për të kontrolluar menjëherë.

Hakerat etikë janë gjithashtu të jashtëm.

Imagjinoni një situatë në të cilën nuk arrini të merrni dobësinë e sistemit tuaj, por një i jashtëm vjen dhe ju thotë se ku mund të tërhiqet me lehtësi “muri i jashtëm”.

Well:

Mund të ketë gjithnjë e më shumë arsyet dhe skenarët e duhur ku mund të keni nevojë për një ose një grup hakerash etikë.

E vetmja situatë kur nuk ju duhen atyre është situata kur nuk mund t’i përballoni ato sepse ato ngarkohen mirë. Nëse jeni kurioz të mësoni për hakimin etik, atëherë shikoni këtë kurs online.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map