11 menaxheri më i mirë i fjalëkalimeve personale për siguri më të mirë në internet

Një menaxher i fjalëkalimeve mund të jetë një ndërrues lojë, nëse nuk jeni mirë të mbani mend fjalëkalimet tuaja.


Jo shumë njerëz e kuptojnë se fjalëkalimet kanë nevojë për diçka të gjatë dhe të fortë, veçanërisht kur ne tashmë e dimë se interneti ushqen mjaft hakera. Por pyetja është, si do t’i kujtojmë fjalëkalimet tona të gjata dhe të shëmtuara?

Ju mund të mendoni se përgjigjja është – duke përdorur fuqi të trurit. Epo, kjo mund të jetë një opsion, por jo të gjithë janë të gatshëm ta bëjnë këtë, veçanërisht nëse kanë fjalëkalime të ndryshme nëpër platforma. Do të ishte e tepërt për tu trajtuar.

Në ato raste, një menaxher fjalëkalimi funksionon si një bukuri. Ai mund të ruajë me lehtësi dhe siguri të gjitha fjalëkalimet tuaja, të gatshme për t’u përdorur nga ju në çdo kohë të caktuar.

LastPass

Një tjetër emër shumë i njohur në treg, LastPass ofron një bollëk karakteristikash si:

 • Identifikimi i menjëhershëm
 • Format e plotësimit automatik si detajet e pagesës dhe transportit
 • Prodhon fjalëkalime të gjata dhe të forta
 • Aftësia për të ruajtur kartat e sigurimeve, anëtarësimet dhe fjalëkalimet WiFi
 • Ndani fjalëkalimet në mënyrë të sigurt
 • Aftësia për të dorëzuar qasjen te një përdorues tjetër në rast të ndonjë emergjence

Mbi 17 milion njerëz i besojnë LastPass për shërbimin e tyre, dhe është paraqitur në faqet e internetit si The New York Times dhe Huffington Post.

Mund të filloni falas dhe më pas të përmirësoni një plan premium, duke filluar me vetëm 3 dollarë në muaj për më shumë veçori.

NordPass

Duke u përmendur në Forbes, NordPass është një nga menaxherët më të mirë të fjalëkalimeve që do t’ju lejojë të ruani me siguri fjalëkalimet tuaja për qasje të lehtë. Ai gjithashtu mund të plotësojë forma automatike, të gjenerojë fjalëkalime të forta dhe të zvogëlojë fjalë për fjalë stresin tuaj në çdo mënyrë të rëndësishme.

Këtu janë disa nga tiparet më të dukshme të këtij shërbimi:

 • Ruani dhe organizoni fjalëkalimet, informacionin e pagesës dhe shënimet private
 • Aftësia për të shkëmbyer fjalëkalime në mënyrën më të sigurt
 • Kriptimi i besueshëm dhe i besueshëm
 • Gjeneroni fjalëkalime të forta dhe të ashpra

Planet e çmimeve fillojnë nga aq pak sa 2.49 dollarë në muaj për dy vjet.

portier

Me një rezultat të TrustPilot prej 9.3 / 10, Siguria e portierit është një nga opsionet më të besueshme në dispozicion kur bëhet fjalë për menaxherët e fjalëkalimeve. Rekomandohet nga disa nga emrat më të mëdhenj, përfshirë Microsoft, Google dhe Nokia. Megjithëse në këtë listë ka disa mjete të tjera, kjo në një farë mënyre qëndron pak për shkak të karakteristikave të saj të pamposhtura.

 • Gjeneroni automatikisht dhe plotësoni automatikisht fjalëkalime të forta
 • Ruajtja e sigurt e informacionit të pagesave për blerjet në internet pa telashe
 • Akses urgjent në rast incidentesh si vdekje
 • Kategorizimi i lehtë i dokumenteve të ndryshme
 • Ndarja e sigurt e rekordeve me të afërmit tuaj
 • Vërtetimi i sigurisë me dy faktorë

Të gjitha ato tipare të mrekullueshme na çojnë në çmim, që është më pak se 2 dollarë në muaj. Nëse nuk jeni gati të shpenzoni para, mund të vendosni të kërkoni për versionin 100% falas që vjen me karakteristika të kufizuara.

Passwork

Passwork ka një kthesë shumë të ndryshme për të gjithë lojën e administrimit të fjalëkalimeve. Ju ose mund të përdorni shërbimin e tyre cloud ose madje të instaloni një version të vetë-pritur, duke e bërë atë shumë fleksibël për bizneset. Opsioni cloud është një zgjidhje SaaS që mund të qaseni nga kudo, ndërsa opsioni i vetë-pritur ju lejon të instaloni dhe përdorni në rrjetin tuaj privat.

Me Passwork, ju mund të:

 • Ruani të gjitha fjalëkalimet tuaja në kasaforta të mbrojtura
 • Ndajini ata me shokët e skuadrës
 • Caktoni të drejtat e përdoruesit
 • Mbani gjurmët e të gjitha ndryshimeve
 • Monitoroni aktivitetet

Që dikush të hyjë në hajat e mbrojtura, duhet të shkruajë një fjalëkalim master të vendosur nga ju. Kjo siguron që informacioni juaj të mos shkelet kurrë. Ju mund të regjistroheni për një provë falas 5-ditore para se të zgjidhni një plan të paguar duke filluar me 1.5 $ / muaj.

Përdorni kodin e promovimit si “xvsc89ki3wp14wb2p9if” për të marrë 10% zbritje.

Dashlane

Dashlane është një nga menaxherët e njohur të fjalëkalimeve të disponueshëm në Android, iOS, Linux, Windows dhe Mac OS. Ju mund të sinkronizoni fjalëkalimet në të gjitha pajisjet tuaja për t’u kyçur në aplikimet tuaja.

Ky mjet përdor teknologjinë e sigurisë së patentuar për të mbajtur të dhënat tuaja të sigurta, dhe ajo ka të integruar në një vërtetim dy faktor për mbrojtje shtesë. Këtu janë disa nga karakteristikat kryesore:

 • Auto plotëson fjalëkalimet në formën e hyrjes
 • Kuleta dixhitale për pagesë të shpejtë dhe të sigurt
 • Mjet gjeneratori i fjalëkalimit
 • Ndryshoni një ose shumë fjalëkalime në një klik të vetëm
 • Njoftohuni menjëherë nëse një llogari është në rrezik

Plani falas ju lejon të ruani deri në 50 fjalëkalime, dhe ju mund të zhbllokoni veçori shtesë duke zgjedhur planin e tyre të primit me 3,33 $ / muaj.

1Password

Vlerësimi është “Menaxheri më i mirë i Fjalëkalimit” nga TrustPilot, 1Password duhet patjetër të jetë në radarin tuaj për administrimin e fjalëkalimeve. Availableshtë në dispozicion në të gjitha platformat kryesore, përfshirë zgjerimet e shfletuesit për Chrome, Safari, Opera, IE dhe Firefox.

Ky mjet përdor encryption AES-256 bit për të kriptuar të dhënat në pushim dhe në tranzit, dhe kriptimi i tyre bëhet në tre nivele kryesore:

 1. Fjalëkalimi master
 2. Keyelësi sekret
 3. Siguroni fjalëkalimin e largët

Me atë shumë të përparësisë ndaj sigurisë, mund të jeni i sigurt se ia vlen të mbështeteni në informacionin tuaj konfidencial. Ju mund të provoni 1Password falas për 30 ditë para se të zhvendoseni në planin e tyre premium.

KeePass

Një mjet shumë i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë, KeePass është një menaxher me fjalëkalim me burim të hapur që është pa kosto. Mos prisni që dizajni dhe UI të jenë të zbukuruara ose të thyer, por ky mjet bën atë që reklamon.

Fjalëkalimet tuaja mbahen të sigurta në një kasafortë që mund të arrihet me një fjalëkalim master ose një skedar kyç të cilësimit tuaj të preferuar. Baza e të dhënave të fjalëkalimeve është e koduar duke përdorur AES dhe Twofish, të cilat janë një nga më të mirat dhe më të sigurtat.

Meqenëse ky mjet është me burim të hapur, gjithçka, përfshirë edhe encryption, është transparente. Ju mund të kontrolloni plotësisht nëse të gjitha funksionalitetet janë të duhura apo jo.

Zoho Vault

Zoho Vault ju lejon të ruani virtualisht fjalëkalime të pakufizuara dhe të futeni direkt në një aplikacion pa mbushur formularin me dorë. Ajo siguron një nivel të shkëlqyeshëm të kontrollit të hyrjes, ku ju mund t’i lejoni një përdoruesi ose grupi të hyjë në kasafortë dhe të mbante nën kontroll aktivitetet e marrjes së fjalëkalimit..

Ju mund të menaxhoni fjalëkalimet tuaja nga uebi ose përmes telefonave celularë që funksionojnë në Android, IOS ose Windows OS. Ky mjet integrohet pa probleme me sa vijon:

 • Google
 • kuti
 • Zendesk
 • Dropbox
 • Windows AD
 • Zyra 365
 • Azure AD
 • Lucidchart

Ju mund të filloni pa asnjë kosto. Ka më shumë menaxher të fjalëkalimeve për një organizatë të listuar këtu.

RoBoForm Kudo

Një tjetër menaxher i shkëlqyer i fjalëkalimeve, RoBoForm Kudo, ka mjaft karakteristika që mund t’ju bëjnë të fiksohem. Ajo madje funksionon në të gjitha pajisjet kryesore dhe shfletuesit.

Këtu janë disa nga shumë gjërat që mund të bëni me këtë mjet:

 • Ruani letrat kredenciale të pakufizuara për t’u futur në platformat dhe faqet me një klik të vetëm
 • Plotësoni formularët në internet në një jiffy
 • Kontrolloni nëse fjalëkalimi juaj i tanishëm është mjaft i fortë dhe gjeneroni një të ri nëse nuk është
 • Merrni qasje urgjente në llogaritë tuaja në rast të viktimave
 • Menaxhoni faqeshënuesit në faqet e internetit të preferuara

RoBoForm Kudo është plotësisht i sigurt, falë shifrimit të bit AES256 me PBKDF2 SHA256. Ju mund ta provoni këtë mjet falas ose të zgjidhni planin e paguar me vetëm 19,95 $.

Shefi i fjalëkalimeve

Mund të ruani të gjitha fjalëkalimet tuaja për WiFi, faqe interneti ose aplikacione brenda Shefi i fjalëkalimeve dhe menjëherë futuni në to me vetëm një klik të vetëm. Nëse mendoni se fjalëkalimet tuaja janë të dobëta, ky mjet gjithashtu mund të gjenerojë të fortë dhe të sigurt për ju.

Ju mund të zgjidhni të sinkronizoni të gjithë kasafortën tuaj nëpër platforma dhe pajisje të ndryshme, pavarësisht nëse janë PC, Mac, IOS ose Android. Gjithashtu, ju gjithashtu mund të:

 • Ndani me siguri fjalëkalimet tuaja me njerëzit e tjerë
 • Lejoni qasje te anëtarët e familjes në rast emergjencash
 • Plotësoni automatikisht format e blerjeve në internet menjëherë
 • Ruani informacione konfidenciale si ID dhe kartat e sigurimeve

Planet e çmimeve fillojnë vetëm nga $ 2,50 / përdorues / muaj, por gjithashtu mund të përdorni planin e tyre përgjithmonë falas, nëse kërkesa juaj nuk është shumë. Plani falas përfshin një përvojë premium 30-ditore, duke ju lejuar të provoni karakteristikat shtesë.

StickyPassword

Vlerësuar me pesë yje nga PCMag.com, StickyPassword mund t’ju ​​kursejë një ton kohë dhe t’ju ​​mbajë të sigurt në të njëjtën kohë. Ajo funksionon në mënyrë të përsosur në Windows, IOS, Android dhe Apple në përgjithësi.

Ja se çfarë mund të bëjë ky mjet për ju:

 • Mos harroni fjalëkalimet, informacionin e hyrjes dhe të dhënat e tjera
 • Plotëson format automatikisht
 • Gjeni fjalëkalime të vështira
 • Mban të siguruara informacionin tuaj të pagesës
 • Mbron shënimet tuaja private, pasaportën dhe licencat
 • Ndani me siguri fjalëkalimet tuaja me njerëzit e tjerë
 • Sinkronizoni të dhënat nëpër pajisje dhe shfletues të ndryshëm

Ju mund të filloni falas dhe më pas të azhurnoni në një plan të paguar duke filluar me 29.99 $ / përdorues / vit.

përfundim

Shpresoj se mjetet e mësipërme do t’ju ndihmojnë të eleminoni sherrin për të harruar fjalëkalimet tuaja dhe të jeni pak më të sigurt në këtë botë në internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map