5 Mjete të Fuqishme për Shfletuesin Kryq dhe Testimin e Layout Visual

Shfletuesi interaktiv i drejtpërdrejtë, Përgjegjësi, paraqitja vizuale, prerjet e gabimeve, dhe më shumë…


Nëse jeni duke pritur që aplikacionet tuaja në internet të përdoren në pajisje të shumta, nga përdoruesit global dhe nuk do të keni bërë ende testimin e duhur, atëherë koha është tani.

Shumica e pronarit të produktit shpesh testojnë një aplikacion në internet në disa shfletues të preferuar me shpejtësinë e shpejtë të internetit dhe pasi të duket mirë, ata e lansojnë.

Nuk është mirë nëse po synoni përdoruesit në të gjithë botën dhe zhvilloni aplikacione moderne.

Por mund të pyesni, si mund të provoj me qindra shfletues, pajisje në të gjithë botën?

Shtë e mundur pa instaluar të gjithë shfletuesit dhe blerjen e të gjitha pajisjeve. Testimi nga një re është i mundur!

Le të shqyrtojmë mjetet e mëposhtme, të cilat bëjnë të mundur testimin për të gjetur problemin në kohë reale para se klienti të ankohet për të.

LambdaTest

LambdaTest, një program i ri testimi i bazuar në cloud që ju lejon të provoni sa vijon.

Testimi interaktiv i drejtpërdrejt i shfletuesit – lëshoni një VM (makinë virtuale) në cloud me shfletuesin dhe pajisjet e dëshiruara për të kryer një provë.

Ka më shumë se 1400 shfletues mundësi kombinimi ku mund të bëni një provë.

 • Desktop – Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer, Opera
 • Mobile – Samsung, Motorola, HTC, Google, iPhone, iPad, Amazon Kindle

Dhe jo vetëm shfletuesi, por mund të zgjidhni ta lansoni atë në OS përkatëse.

Le të marrim një skenari i çështjes në kohë reale

Një nga përdoruesit që ankohet për ndonjë funksion nuk funksionon kur klikon mbi të. Një përdorues po provon nga Yandex në versionin Mac 10.13.

Si do të bënit zgjidhje?

Epo, zgjidhni Yandex dhe zgjidhni versionin OS. Kjo është e gjitha, siç mund ta shihni, unë u përpoqa të nisë Geekflare.

Gjë e mirë për këtë, ju mund ta riprodhoni plotësisht çështjen pasi keni një shfletues plotësisht funksional ku mund të bashkëveproni me një aplikacion siç bëni në PC tuaj lokal.

Mos u ndal aty; me shume mund te beni.

 • Ju mund të integroni llogarinë LambdaTest me slack, asana, Jira dhe Trello për të dërguar detajet e provës për regjistrimet e gabimeve.
 • Regjistroni një video, në mënyrë që ta dërgoni atë tek klienti ose zhvilluesi juaj
 • Ndryshoni rezolucionin siç bëni në kompjuterin tuaj lokal
 • Merrni një pamje nga ekrani

si i ftohtë eshte ajo?

Ekrani me një klik – të marrë një pamje të shfletuesve / pajisjeve të shumta të një faqe të caktuar në internet me një klik të vetëm.

Dobishme kur thjesht dëshironi të shihni se si duket faqja e fillimit të fillimit të fillimit të produktit tuaj në të gjitha pajisjet.

Test i përgjegjshëm – kontrolloni se si shfaqet faqja juaj në Google Pixel, Samsung Galaxy, iPhone Plus, One Plus dhe shumë më tepër me rezolucion të ndryshëm.

Pasi të jetë ngarkuar një faqe, klikoni në pajisje të ndryshme celulare për të ndryshuar rezultatin. Ju gjithashtu mund të ndryshoni pamjen midis modalitetit të peizazhit dhe portretit dhe të merrni një pamje të drejtpërdrejtë nga ajo.

Krahasimi i zgjuar – krahasoni dy imazhe për të identifikuar shpejt çështjen që lidhet me madhësinë e mbushjes, ikonën, ngjyrën, paraqitjen, tekstin, pozicionin e elementit.

LambdaTest duket premtues për të provuar faqen për një çështje. -Shtë i bazuar në re, kështu që ju mund të shkallëzoni ndërsa shkoni dhe ta filloni FALAS.

Testimi i Shfletuesit Kryq

Siç mund ta merrni me mend nga emri, mund të performoni testimi ndër-shfletues nëpër shfletues automatikisht ose manualisht.

Jo vetëm faqet me internet, por me ndihmën e një tuneli të sigurt, ju mund të testoni sitin tuaj ose sitin lokal. Ka më shumë se 1500 shfletues në dispozicion.

Testim i automatizuar – levave selen dhe Appium në re për të automatizuar testimin tuaj. Testimi ndër-shfletues trajton infrastrukturën, kështu që thjesht përqendroheni në një skenar testimi.

Nëse jeni i ri në Selenium, unë do ta rekomandoja këtë ndërtimi i një kursi kornizë.

Testimi vizual – automatizoni pamjen e ekranit me API, kryeni testimin e regresionit vizual. Marrja e një fotografie në ekran është gjithashtu e mundur për aplikacionin, i cili është pas një firewall ose ekrani i hyrjes.

integrim – një numër i madh i mundësive të integrimit për të ndërtuar, vendosur, bashkëpunuar dhe ndjekur gabimet.

CBT është gati për ndërmarrje dhe mund ta filloni me provën FALAS.

Një alternative për LambadaTest dhe CrossBrowserTesting, mund të provoni sa më poshtë për testimin e ndër-shfletuesit.

BrowserStack

Me ndihmën e BrowserStack, ju mund të bëni sa më poshtë.

 • Testimi i selenit në shfletuesit desktop dhe celular.
 • Testimi interaktiv i aplikacionit celular
 • Automatizoni testimin e aplikacionit celular
 • Kontrolloni si duket faqja në shfletues të ndryshëm me një klik
 • Test i përgjegjshëm

Laboratorët e salcave

Laboratorët e salcave ofroni korniza të shumta për testimin e aplikacioneve në internet dhe celular.

 • selen
 • Appium
 • ekspres
 • XCUITest

Ju ose mund të përdorni një pajisje të vërtetë ose emulator / imitues për provë.

Në krye të sistemit të desktopit, ju gjithashtu keni një mundësi për të zgjedhur Linux me Firefox dhe Chrome.

Sauce Labs është gati për ndërmarrje dhe ofron prova FALAS për projektin me burim të hapur.

Browserling

Një shfletues i vërtetë në një server të vërtetë ku mund të hyni në faqen tuaj interaktive.

Disa nga Browserling tiparet janë:

 • Testimi lokal përmes tuneleve SSL
 • Kapni pamjen e ekranit
 • Shënojeni për një provë të përsëritur
 • Live API për të futur në aplikacionin tuaj
 • Zgjatjet e shfletuesit të disponueshme për Chrome, Safari, Firefox dhe Opera
 • Test i përgjegjshëm

Gjetja e gabimeve është gjithmonë sfiduese, pasi mund të keni përdorues që lidhen nga lloje të ndryshme të pajisjeve. Falë mjeteve të mësipërme, gjë që e bën testimi i largët i lehtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map