4 CDN kryesore për Blogger

Optimizimi është një nga ushtrimet thelbësore për pronarët e faqeve të internetit dhe blogerët.


Pa optimizimin e duhur, përmbajtja juaj kurrë nuk do të arrijë audiencën e synuar, duke rezultuar në nivele të dobëta të konvertimit dhe sukses. Një nga detyrat e përfshira me optimizmin është shpejtësia, dhe përgjigjet e vonuara të faqeve përkthehen në konvertime të zvogëluara.

Si pronar i uebfaqes, mund të keni parë blogerë të tjerë që përdorin termin CDN këtu dhe atje. Nëse keni pyetur veten se çfarë është CDN dhe pse blogerët e konsiderojnë të dobishëm, ju jeni në vendin e duhur. Le të njoftohemi për një CDN dhe pse duhet ta përdorni atë.

Kuptimi i CDN

Kur një person viziton blogun tuaj, ata drejtohen te serveri pritës i faqes suaj të internetit, i cili ndodhet diku në botë. Ky server po arrihet nga çdo person që është aktualisht në faqen tuaj të internetit. Ky vëllim i lartë trafiku shpesh çon në mbingarkesë të serverit, duke rezultuar në përgjigje të ngadalta të faqes në internet.

Përdoruesit nuk janë impresionuar nga faqet e internetit të reagimit të ngadaltë. Mund të bëjë që ata të bëhen të padurueshëm dhe të irrituar, duke lënë përfundimisht faqen në kërkim të një që funksionon më mirë dhe më shpejt. Kjo përkthehet në ulje të niveleve të konvertimit për biznesin tuaj. Gjatë skenarëve të rasteve më të këqija, serveri pritës mund të rrëzohet, duke çuar në blogun tuaj duke u bërë i paarritshëm.

Një CDN është një zgjidhje e shkëlqyeshme për të parandaluar këto probleme sepse është një rrjet i serverëve që janë përhapur në të gjithë botën. Një CDN, e cila nënkupton Rrjetin e Dorëzimit të Përmbajtjes, është një mjet që u jep përdoruesve të përmbajtjes në internet në bazë të vendndodhjeve të tyre gjeografike.

Një ilustrim i mirë nga Cloudflare.

Kur një sit implementon një CDN, përmbajtja statike (dhe disa dinamike) e faqes së saj në internet ruhet dhe ruhet në këta serverë në mbarë globin. Përmbajtja statike mund të jetë gjithçka si JavaScript, CSS, imazhe, video, font, etj.

Pasi të implementohet, kur një person viziton sitin, CDN i ridrejton ato në serverin që është më afër vendndodhjes së tyre gjeografike.

Për shembull, nëse serveri kryesor për faqen tuaj të internetit është vendosur në Kaliforni, dhe një përdorues nga Cape Town është duke u përpjekur për të hyrë në të, CDN automatikisht do t’i ridrejtojë ata në serverin më të afërt, i cili mund të jetë i vendosur në Cape Town. Sa më i afërt të jetë një përdorues me serverin tuaj pritës, aq më shumë ndikon në kohën e ngarkesës së faqes suaj të internetit.

Duke shpërndarë përmbajtje në serverë në të gjithë botën, kjo lejon që faqet tuaja të ngarkohen më shpejt pa aplikuar shumë presion në serverin pritës. Sa më i afërt të jetë një përdorues me një CDN, aq më i shpejtë do të jetë përgjigja juaj e internetit për ta.

CDN është bërë e njohur në dy vitet e kaluara.

Përvoja e përdoruesit luan një rol të madh në suksesin e një faqe në internet, kjo është arsyeja pse është një ide e mirë që ju të investoni në një CDN.

Pse faqja juaj ka nevojë për një CDN?

Siç u përmend, CDN mund të ndikojë dukshëm në suksesin e një faqe në internet. Pa një, ju mund të rrezikoni të humbni klientët e mundshëm. Këtu janë disa përfitime.

Ngarkoni faqen shpejt: Pasi të implementohet CDN, faqet në internet do të hapen brenda sekondave. Kjo vlen për faqet e internetit të mëdha me shumë përmbajtje video gjithashtu.

Mbrojtja nga rrëzimi: Një CDN ju lejon të vendosni përmbajtje në serverë në të gjithë botën. Kjo lehtëson presionin nga serveri juaj kryesor i hostit, duke zvogëluar rreziqet që ai të bëhet i mbytur ose i përplasjes.

SEO e përmirësuar: Uebfaqet me përgjigje të shpejtë shpesh kanë renditje më të mirë në motorët e kërkimit, sipas Google. CDN ndihmon me optimizimin e faqes në internet, duke i dhënë blogut tuaj avantazh mbi të tjerët.

Përvojë më e mirë e përdoruesit: Përdorimi i CDN-ve mund të ndihmojë në uljen e nivelit të fryrjes së faqes suaj të internetit, gjë që është diçka e mirë nëse kërkoni të përmirësoni përvojën e përdoruesit. Një pronar i faqes që përdor CDN gjithashtu ka raportuar një rritje të trafikut, si dhe shikime të faqeve nga përdoruesit individual. Kjo përfundon se faqet e internetit të shpejta rezultojnë në një përvojë më të kënaqshme të përdoruesit.

Gati për të përdorur CDN në faqen ose blogun tuaj?

CDN77

CDN77 është konsideruar një pararendës midis emrave të mëdhenj në treg. Serverët CDN77 janë të vendosur strategjikisht në më shumë se 30 qendra të të dhënave në të gjithë botën.

Ajo siguron përpunim dhe transferim të shpejtë të përmbajtjes së rrufeve dhe vjen me një shumëllojshmëri të veçorive të përshtatshme për të dy faqet e internetit të vogla dhe të mëdha.

HTTP / 2, TLS 1.3, kompresim Gzip / Brotli, mbrojtje DDoS / origjinës, integrim CMS, dhe shumë më tepër është ofruar.

CloudFlare

CDN e popullarizuar për faqet e internetit të vogla dhe gjigante dhe është në dispozicion në versione falas dhe me pagesë. CloudFlare është e thjeshtë për t’u integruar përmes një ndërfaqe miqësore për përdoruesit.

Gjëja e madhe është çmimi. Ju paguani një tarifë mujore të sheshtë dhe nuk duhet të shqetësoheni për përdorimin e gjerësisë së bandës. Rrjeti i tyre është i disponueshëm në më shumë se 180 qendra të të dhënave, kështu që ju mund të imagjinoni se përdoruesit nga kudo do ta marrin përmbajtjen më shpejt. Qindra funksione dhe karakteristika të sigurisë ofrohen nga Cloudflare, dhe unë do të rekomandoja fuqimisht të provonit platformën e tyre.

Sucuri

Sucuri ofron një zgjidhje gjithëpërfshirëse – performancën, mbrojtjen, përgjigjen, rezervimin dhe monitorimin.

Sucuri WAF është integruar në CDN e tyre, kështu që shpërndarja e përmbajtjes është më e shpejtë dhe, në të njëjtën kohë, faqja është e siguruar nga kërcënimet dhe dobësitë në internet. Nëse jeni duke pyetur veten se sa shpejt është SUCURI, atëherë shikoni këto rezultate të testimit.

KeyCDN

Filloni në pak minuta KeyCDN.

KeyCDN është i shpejtë, i shkallëzuar dhe i besueshëm. Ata ofrojnë të gjitha pirgjet e teknologjisë më të fundit si HTTP / 2, kompresimin, mbrojtjen nga DDoS dhe bots të këqija, zgjidhje live-streaming, etj. Integrohet mirë me CMS të njohura si WordPress, Joomla, Drupal, Magento, PrestaShop, etj..

Nëse jeni duke përdorur WordPress, atëherë mund të provoni gjithashtu Kinsta, e cila fitoi falas CDN të mundësuar nga KeyCDN.

përfundim

Ka shumë CDN të tjera në treg, por kam gjetur që ato më sipër janë të besueshme dhe të besueshme nga një numër i madh i vendeve në të gjithë botën. Ju nuk do të gaboni në zgjedhjen e njërës prej zgjidhjeve të mësipërme.

TAGS:

  • CloudFlare

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map