7 Shfletuesi më i mirë i Fokusuar në Intimitet për iOS dhe Android

Jo shumë prej nesh janë të vetëdijshëm se disa shfletues janë dera për të zbuluar të dhënat tona personale.


Burime të ndryshme që vizitoni në internet mund të jenë më të pakta për të mbledhur të dhënat tuaja dhe për të ndjekur çdo lëvizje tuaj në internet. Mos përdorimi i shfletuesit të duhur mund të shkaktojë probleme në të ardhmen, sepse mirë, të dhënat personale janë diçka që duhet të mbahet personale, përveç nëse padyshim, ju dëshironi t’i ndani ato për arsye legjitime.

Do të zbuloni shfletuesit më të mirë të përqendruar në intimitet për iOS dhe Android që do të mbrojnë privatësinë tuaj dhe do t’ju ndihmojnë të jeni më të sigurt në internet. Shikoni këtë postim për një shfletues desktop.

Para se të vazhdoj të rendit ato, më lejoni t’ju them pse ju duhet t’i përdorni ato.

Asnjë rezultat i synuar

Shumica e shfletuesve të mirënjohur kanë cookie-t të aktivizuara sipas pëlqimit tuaj, që do të thotë çdo gjë që kërkoni në internet bazohet në interesin tuaj dhe kërkimet e kaluara. Ju nuk do të merrni rezultate të paanshme nga kjo. Nga ana tjetër, shfletuesit në këtë listë do të tregojnë vetëm rezultate të freskëta çdo herë, sepse nuk i kanë të lejuara cookies të paracaktuara.

Asnjë histori shfletimi

Shfletuesit në këtë listë nuk e ruajnë historinë tuaj të shfletimit, që do të thotë se nuk do të merrni rezultate të personalizuara prej saj. Mund të shfletoni internetin nga e para çdo herë.

Me një shënim më të lehtë, kjo është gjithashtu e dobishme kur blini dhurata për dikë në shtëpinë tuaj, dhe nuk dëshironi që ata të dinë për këtë. Asnjë histori e shfletimit nuk do të thotë asnjë gjurmë e saj. Dhe, si rezultat, befasia nuk është prishur.

Ju duhet të mbani informacionet tuaja personale private

Ka shumë para për t’u bërë nga bizneset duke mbledhur të dhënat tuaja, dhe shumica e shfletuesve këto ditë e kanë bërë atë një normë për ta bërë këtë. Mbetet shumë pak nga privatësia, por fatmirësisht jo me shfletuesit e përmendur në këtë listë. Këta shfletues i kushtojnë vëmendje të veçantë intimitetit, kjo është arsyeja pse ata nuk mbledhin asnjë prej informacionit tuaj personal.

Le të shikojmë shfletuesit e mëposhtëm.

Shfletuesi qepë

Në dispozicion për iOS, Shfletuesi qepë ju lejon të shfletoni në internet në mënyrë anonime me ndihmën e shkëmb. Pavarësisht nëse jeni një biznes që përpiqeni të mbani në fshehtësi strategjitë tuaja ose thjesht një individ që kërkon një përvojë të sigurt për surfing, ky shfletues është i shkëlqyeshëm për këtë.

Me pak fjalë, Browser Onion mund t’ju ndihmojë:

 • Bëhuni anonim në internet
 • Mbroni privatësinë tuaj nga gjurmuesit e ndryshëm të faqes në internet
 • Jetë i sigurt nga rrjetet e pasigurta dhe ISP-të
 • Kaloni automatikisht në HTTPS kur është në dispozicion
 • Qasni në faqet e internetit të tërhequra nga Onion

Dhe me mbi 25 gjuhë të ndryshme që mbështesin, Qepë plotësisht është një surprizë për të qenit falas. Nuk ka asnjë kosto për të përdorur këtë shfletues.

Shfletuesi Aloha

A ju pëlqen mbrojtja me shpejtësi? Nëse po, atëherë Shfletuesi Aloha është një ndeshje perfekte për ju. Ajo ka një VPN të integruar falas dhe të pakufizuar që kompreson trafikun dhe bllokon gjurmuesit. Ky shfletues ju lejon të shfletoni në internet me shpejtësi 2x më të shpejtë në krahasim me ato të tjera atje, falë motorit të tyre të optimizuar.

Gjithashtu, këtu janë disa tipare të tjera:

 • Bllokon reklamat spammy
 • Media player i integruar me mbështetje VR
 • Ruani skedarët e shkarkuar në menaxherin e tyre
 • Ndërfaqe e lehtë, e bërë për të gjithë

Isshtë falas për të filluar, por mund të zhbllokoni tiparet e primit duke zgjedhur një nga planet e tyre të paguara, duke filluar nga vetëm 2.99 $ / muaj.

trim

Një shfletues tjetër që është shumë i përshtatshëm për emrin e tij, trim, është vlerësuar nga kompani si The Verge, Cnet dhe Wired. Kjo ju vë në kontroll të plotë të informacionit tuaj personal nga:

 • Bllokuesit e bllokimit
 • Bllokimi i reklamave të panevojshme
 • Mundësimi i shfletimit anonim përmes Tor

Besoni apo jo, e gjithë kjo shton shpejtësinë e shfletuesit tuaj, që është shumë më tepër sesa Chrome dhe Safari. Një tipar tjetër interesant që vlen të përmendet është aftësia për të fituar shpërblime duke shikuar reklamat e tyre të respektuara për jetën private. Pastaj mund t’i shpenzoni ato pika në mbështetjen e krijuesve tuaj të preferuar dhe madje edhe kartave të dhuratave në të ardhmen.

Firefox

Një veteran në këtë listë, Firefox ka vazhdimisht duke ofruar një përvojë të shkëlqyer për mjaft kohë tani. Ky shfletues mund të bllokojë mbi 2000 gjurmues, përfshirë kompani që vazhdojnë t’ju tërheqin kudo. Mënyra e paracaktuar e shfletimit të tyre private do të fshijë historinë tuaj dhe cookies automatikisht pasi të keni mbyllur dritaret.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të:

 • Sinkronizoni fjalëkalimet, skedat, historinë dhe faqeshënuesit nëpër pajisje
 • Ndaloni gjurmimin në Facebook
 • Blloko reklama të bezdisshme

Ka shumë më tepër, dhe ju mund t’i provoni të gjitha falas.

Shfletuesi Tor

Në dispozicion për Android, Shfletuesi Tor ofron një nga përvojat më të forta të përqendruara në jetën private. Ka shumë më pak shfletues që mund t’i afrohen këtij një përsa i përket lirisë dhe intimitetit. Mund të bëjë një mori detyrash, siç janë:

 • Bllokon gjurmuesit
 • Pastroni cookies automatikisht
 • Parandalon mbikëqyrjen mbi sjelljen tuaj të shfletimit
 • Vjen me kriptim me shumë shtresa
 • Shikoni madje edhe faqet e internetit të bllokuara në rajonin tuaj

Tor Browser është plotësisht i lirë dhe me burim të hapur, që do të thotë që ju mund të filloni të mbroni privatësinë tuaj menjëherë.

DuckDuckGo

DuckDuckGo është një shfletues tjetër i mirënjohur që i kushton vëmendje të veçantë privatësisë, dhe është gjithashtu një burim i lirë dhe i hapur. Ka të gjitha tiparet që ofron një shfletues i përqendruar në intimitet, siç janë:

 • Kaloni automatikisht në HTTPS sa herë që është në dispozicion
 • Kërkoni në mënyrë anonime pa histori
 • Blloko reklamat dhe gjurmuesit e tjerë për një përvojë të freskët të shfletimit

Karakteristika më interesante dhe unike e këtij shfletuesi është, ajo tregon një vlerësim të intimitetit për cilindo nga faqet e internetit që vizitoni. Kjo ndihmon në identifikimin nëse faqja e internetit është e sigurt ose nëse po përpiqet të marrë informacionin tuaj personal.

Ju mund të shkarkoni DuckDuckGo për Android.

Shfletuesi Web në shfletim privat

Aq i drejtpërdrejtë sa emri, Shfletuesi Web në shfletim privat ju lejon të shikoni faqet e internetit në mënyrë private dhe në modalitetin e ekranit të plotë. Ajo siguron intimitetin maksimal duke pastruar historinë, cache-in dhe cookies-in, për këtë arsye mbi 8 milion përdorues e përdorin këtë.

Kurdoherë që të dilni nga shfletuesi, e gjithë historia juaj e përdorimit do të pastrohet dhe ju mund të filloni përsëri kur të hapni atë. UI dhe motori i backend është shumë identik me shfletuesin Safari dhe, për çudi, edhe shpejtësia.

Ky shfletues është plotësisht i lirë për t’u shkarkuar dhe është i disponueshëm për iPhone, iPad dhe iPod.

përfundim

Këto shfletues mund të mos kenë funksionalitete aq të mira sa Google Chrome ose Safari, por kjo ju lejon të jeni në kontroll të plotë të të dhënave tuaja dhe të mbroni privatësinë tuaj, gjë që është shumë më e rëndësishme. Në krye të përdorimit të një shfletuesi të fokusuar privat, duhet të konsideroni gjithashtu përdorimin e një menaxheri fjalëkalimi për një siguri më të mirë në internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map