11 Ransomware Removal & Tools Checker për të shpëtuar PC-në tuaj

A është infektuar kompjuteri juaj me Ransomware? Eksploroni këto mjete për të kontrolluar dhe hequr malware.


ransomware kushtoi 1 miliard dollarë këtë vit, dhe 48.3% e përdoruesve u sulmuan nga ransomware encryption vitin e kaluar.

Update: Gjatë fundjavës, malware i ri ka dalë në internet – WannaCry ose WannaCrypt0r 2.0

WannaCry ose WannaCrypt0r 2.0 është një lloj i ri i malware ransomware i cili tashmë ka infektuar më shumë sesa 75,000 kompjuterë në 99 vende.

Si zakonisht, sulmuesi kripton skedarët e kompjuterit tuaj dhe kërkesën për pagesa shpërblesash. WannaCry po synon një numër të madh të llojeve të skedarëve përfshirë .ppt, .docs, .xlsx, .zip, .rar, .tar, .bz2, .mp4, .sql, .php, .java, etj..

Nëse kompjuteri juaj është një viktimë e ransomware WannaCry ose jo i sigurt, atehere zgjidhje pasuese dihet se shpëton prej tij.

SpyHunter nga Enigma Software zbulon malware dhe ndihmon për ta hequr atë. SpyHunter është gjithashtu i aftë të heq Trojans, keyloggers, rootkits, etj.

Malwarebytes është një nga zgjidhjet moderne për shtypjen e malware. Produktet e tyre në shtëpi ose biznes mund të fshijnë ransomware WannaCry. Mund ta instaloni në Windows ose MAC OS.

Për një tjetër Ransomware, vazhdoni të lexoni.

Farë është Ransomware?

Siç thotë emri – është keqdashësi kompjuteri që instalohet në PC-në e një viktimë për të kyçur ose encryptuar të dhënat, dhe ata kërkojnë nga ju që të paguani (shpërblesë) për të deshifruar ato.

Ekzistojnë lloje të shumta të ransomware dhe kryesisht kategorizohen në tre nivele.

 • Rrezik i ulet – mjeti antivirus i rremë pretendon të gjejë malware dhe të kërkojë para për ta rregulluar atë.
 • Rreziku i mesëm – bllokoni shfletuesin ose ekranin dhe pretendoni se janë nga personi juridik dhe përmendeni që ju duhet të paguani gjobë pasi zbulojnë ndonjë veprimtari të paligjshme nga PC juaj.
 • i rrezikshëm – shifroni të dhënat dhe kërkesën për para për të deshifruar përsëri.

arkë 27 fotografi të ransomware të vërtetë

Pra, e shihni, pasi të dhënat janë të koduara, duhet të gjeni mjetin / shërbimin e duhur që mund t’ju ndihmojë në deshifrimin.

Si masë paraprake, gjithnjë duhet të mbahet OS, softuer i azhurnuar dhe të përdorni antivirus / firewall / siguri themelore për të mos u hakuar.

A e dini se çfarë lloj malware injektohet në PC tuaj?

E di që është e frikshme, por nuk shqetësohem, shërbimet e mëposhtme do të jenë në gjendje t’ju ndihmojnë për këtë.

Ransomware ID

Ransomware ID ju ndihmon të kontrolloni se cili ransomware ka koduar të dhënat. Ju duhet të ngarkoni skedarin e shënuar dhe shënimin e koduar, i cili tregon emrin dhe informacionin e pagesës.

Ajo zbulon për më shumë se 250 lloje të ransomware, dhe nëse gjenden ato mund t’ju përcjellin në drejtimin e duhur për ta deshifruar atë.

Nuk ka më shpërblim

Ju do të kërkonit të ngarkoni skedarin e koduar (jo më i madh se 1 MB) në Nuk ka më shpërblim, dhe ata do të këshillojnë nëse ka një zgjidhje në dispozicion për të deshifruar skedarin.

Sidoqoftë, nëse e dini që PC juaj është i infektuar me ransomware të mëposhtëm, atëherë mund ta shkarkoni mjet deshifrimi.

 • hije
 • Rakhni
 • lëndë e djegshme
 • Rannon
 • CoinVault
 • Teslacrypt
 • monstër

Skanues i Spyware

Skanues i Spyware nga enigmë në mënyrë specifike ju ndihmon të gjeni nëse janë të infektuar me ransomware LeChiffre, CryptoLocker. Në versionin falas, mund të skanoni PC-në tuaj, dhe nëse gjendet, duhet të blini mjetin për heqjen e malware të Spyhunter.

Mikro Trendi

Ju mund të përdorni Trend Micro Mjet bllokues i ekranit nëse infektohen me malware “Lock Screen”. Ekzistojnë dy skenarë për çështjen e ekranit të kyçjes.

 1. Bllokimi i modalitetit normal por mënyra e sigurt me rrjetëzim akoma të arritshme
 2. Bllokimi i të dy mënyrës normale dhe asaj të sigurt

Nëse skedari juaj është i koduar me ransomware-in e mëposhtëm, atëherë mund të përdorni gjithashtu Decryptor i skedarëve Ransomware të Trend Micro.

 • Crysis
 • dhomë e nëndheshme
 • TeslaCrypt
 • SNSLocker
 • 777
 • LeChiffre
 • Numucod
 • monstër
 • MirCop
 • Jigsaw
 • DXXD
 • BadBlock
 • Autolocky
 • XORIST
 • XORBAT
 • Stampado

Referojuni dokumentit zyrtar për një udhëzues hap pas hapi dhe listën e azhurnuar të ransomware.

Shtëpi Thor Premium

Me një kthesë të parandalimit unik të kërcënimit, Shtëpi Thor Premium është një mundësi e mrekullueshme që do të ndihmojë në sigurimin e kompjuterit tuaj. Rshtë komplet ransomware dhe antivirus gjithëpërfshirës që dihet që zbulon dhe përfundon edhe viruset dhe mashtrimet më kokëforta.

Një gjë e shkëlqyeshme në lidhje me këtë zgjidhje është se është e lehtë dhe siguron një proces të lehtë instalimi. Përveç kësaj, ju merrni të gjitha këto karakteristika të mahnitshme:

 • Ndërpret automatikisht sulmet gjatë shfletimit
 • Pastron dhe parandalon çdo keqdashje të ardhshme nga pajisja juaj
 • Siguron transaksione të sigurta në internet
 • Azhurnon automatikisht listën e aplikacioneve
 • Vendos një pengesë për vjedhjet e të dhënave
 • Edhe me shume!

Ata kanë 3 plane të ndryshme me nivelin e hyrjes që janë vetëm 52,46 dollarë në vit për 3 PC. Whatfarë është edhe më mirë është, ata po ofrojnë një provë 30-ditore falas për ndonjë nga planet e tyre. Kështu që, mund ta provoni dhe më pas ta blini.

MalwareBuster

Ka raste kur ne as nuk e kuptojmë që kompjuteri ynë po transporton ngarkesa me mjete kompjuterike. Dhe mohimi i zgjatur i këtij fakti do të nënkuptojë rrezikimin e kompjuterave tanë. Kjo është kur ky program u thirr MalwareBuster vjen në shpëtim. Ai skanon thellë të gjithë sistemin tuaj dhe përfundon çdo kërcënim të vetëm që zbulohet. Jo vetëm kaq, por bllokon edhe malware të ri që përpiqet të hyjë në PC tuaj.

Me pak fjalë, ja çfarë mund të ofrojë ky program:

 • Eliminimi i malware
 • Heqja e ransomware
 • Mbrojtja e intimitetit
 • Përkufizime automatike të reja të teknologjisë së re për shfletim më të sigurt

Isshtë me çmim të pjerrët $ 35,99 dhe vjen me një provë falas gjithashtu.

Siguria Premium Avast

Siguria Premium Avast është një program gjithëpërfshirës për mbrojtjen e virusit për pajisje të ndryshme si kompjutera, celular dhe tablet. Me pajtimin e këtij programi, ju fjalë për fjalë nuk do të duhet të shqetësoheni për pagesa të rrezikshme në internet, duke shfletuar uebfaqe të panjohura ose për të ruajtur fotografi misterioze në pajisjen tuaj. Ju mbron nga të gjitha ato duke paralajmëruar dhe përfunduar kërcënimet e mundshme.

Disa nga karakteristikat e tjera përfshijnë:

 • Bllokon viruset dhe shkarkime të dyshimta
 • Ransomware mbrojtur
 • Ju pengon të vizitoni uebfaqe të rrezikshme
 • E bën të ashpër që të tjerët të hakerojnë pajisjen tuaj
 • Lejon hyrjen në kamera në internet për të huajt
 • Edhe me shume!

Ky program ka plane të ndryshme për pajisje të ndryshme dhe vjen me një periudhë prove 30-ditore falas. Sigurohuni që ta përdorni atë!

Avast mori 11 mjete deshifrimi për të luftuar me ransomware. Nëse PC juaj është një viktimë e këtij hakmarrësi, atëherë mos i paguani paratë; në vend të kësaj, shkarkoni dhe deshifroni veten.

Kaspersky

NoRansom projekti nga Kaspersky ka disa mjete të deshifrimit për të shpëtuar nga ransomware për t’i rikthyer të dhënat tuaja.

 • Bitcryptor
 • Vandev
 • Xoris
 • CoinVault
 • tërbim
 • Lortok
 • Cryakl
 • lëndë e djegshme
 • hije
 • Lamer
 • Edhe me shume…

Si gjithmonë, nuk ka asnjë garanci, por ju duhet të përpiqeni të shihni nëse kjo funksionon për ju.

VirusTotal

VirusTotal është një nga shërbimet më të njohura për të kontrolluar skedarin tuaj për të gjitha llojet e malware, Trojans, krimbat, viruset. Madhësia maksimale e skedarit e mbështetur është 128MB.

VirusTotal do të ishte e dobishme për të skanuar ndonjë skedar të dyshimtë.

Emsisoft

Emsisoft mori një mori për të mjetet e deshifrimit për t’ju ndihmuar të rikuperoni skedarët tuaj. Ju mund të shkarkoni atë që ju nevojitet pa paguar shpengimin.

 • NMoreira
 • OzozaLocker
 • Globae2
 • botë
 • Al-Namrood
 • FenixLocker
 • Fabiansomware
 • Filadelfia
 • Stampado
 • ApocalypseVM
 • HydraCrypt
 • DMALocker2
 • Gomasom
 • LeChiffre
 • KeyBTC
 • Radamant
 • CryptoDefense

McAfee

McAfee mori mjete falas për deshifrim, si dhe për Shade, Wildfire.

përfundim

Si një praktikë më e mirë, gjithmonë duhet të merren parasysh strategjitë rezervë dhe të përdorni programin e duhur antivirus / anti-malware në PC tuaj. Shpresoj se shërbimet e mësipërme duhet të jenë në gjendje t’ju ndihmojnë në identifikimin e ransomware dhe deshifroni skedarët.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map