11 Antivirusi më i mirë Android për Mbrojtje më të Mirë në Internet

Smartphone dhe tabletët Android mund të mbajnë shumë të dhëna personale, dhe ato janë një synim fitimprurës për hakerat dhe kriminelët e tjerë kibernetikë. Kur kriminelët kibernetikë shpërthejnë në telefonin tuaj, ata mund të vjedhin të dhënat tuaja, ose më keq – përdorni ato për të vjedhur identitetin tuaj dhe kryerjen e krimeve me të.


Të dhënat tuaja personale përfshijnë jo vetëm imazhet, videot dhe skedarët e tjerë argëtues, por edhe fjalëkalimet tuaja, ID, informacionin bankar dhe çfarëdo. Rreziqet që këto të dhëna të ndjeshme të hyjnë në duar të gabuara janë shumë të larta për t’u marrë lehtë.

Ndërsa është e vërtetë pa marrë parasysh atë që bëni, ju kurrë nuk mund të jeni absolutisht pozitiv, jeni 100 përqind i mbrojtur nga rreziqet në internet kur nuk merrni masa për të mbrojtur telefonin tuaj, pyetja nuk është nëse, kur do të hakoheni. Për të minimizuar rreziqet, më mirë do të merrni një program të mirë të sigurisë në internet.

Ju nuk mund të thoni se ekziston një program i vetëm antivirus më i mirë. Ndonjëherë një skanues i thjeshtë antivirus është gjithçka që ju nevojitet, ndërsa në raste të tjera, më mirë do të shkoni me një zgjidhje të plotë mbrojtëse që përfshin gjëra më të avancuara, të tilla si bllokimi i pajisjes, kontrollet e sigurisë së rrjetit Wi-Fi, banking i sigurt, VPN, kontrolli prindëror , etj.

Ju mund të duhet të provoni disa programe antivirus para se të zgjidhni fituesin. Për ta bërë më të lehtë për ju, këtu është një listë e disa prej programeve më të mira që janë veçanërisht të mira, dhe ju mund t’i përdorni ato si një pikënisje në kërkimin tuaj të aplikacionit antivirus të përsosur për pajisjet tuaja Android.

Siguria Mobile Avast

Siguria Mobile Avast, me mbi 100 milion instalime të saj, është një nga ofertat më të mira falas që mund të gjeni kur kërkoni një antivirus Android. Ajo ofron një version të paguar me shumë karakteristika të tjera, natyrisht, por edhe versioni falas siguron një nivel të mirë mbrojtjeje.

Versioni falas përfshin skanime falas për të zbuluar kërcënimet dhe dobësitë, aftësinë për të identifikuar aplikacione me qëllim të keq para se t’i instaloni ato, kontrollin e malware të lidhjeve në internet dhe një kontroll sigurie të rrjeteve Wi-Fi që bashkoheni. Ekzistojnë disa burime të tjera, të tilla si përcjellja e vendndodhjes së pajisjes, bllokimi i pajisjes, fshirja e të gjitha të dhënave të ndjeshme, ruajtja dhe optimizimi i baterisë – të gjitha këto në versionin falas.

Versionet e paguara përmbajnë disa veçori, të tilla si VPN, fjalëkalime PIN / fjalëkalime të gjurmëve të gishtërinjve, mbrojtje më të mirë antiteft, etj..

Malwarebytes

Malwarebytes është një tjetër program i mirë antivirus për tu marrë në konsideratë. Especiallyshtë veçanërisht e dobishme për të hequr qafe adware dhe për të parandaluar ransomware nga bllokimi i pajisjes tuaj. Nuk vjen me të gjitha këmbanat dhe bilbilat e Avast Mobile Security, por për bazat, nuk është një zgjedhje e keqe.

Malwarebytes gjithashtu ka një mundësi të kontrollit të intimitetit (d.m.th., ju tregon nëse aplikacionet po ju monitorojnë). Shtë falas të pastroni një pajisje. Nëse doni mbrojtje në kohë të shpejtë, ka plane të paguara duke filluar nga 39,99 $ në vit.

AVG AntiVirus për Android

Një nga aplikacionet më të njohura antivirus falas për Android është AVG AntiVirus për Android – krenohet me mbi 100 milion shkarkime në Google play. Modulet e Antivirusit dhe Antiteftit janë falas, ndërsa pjesa tjetër e paketës (d.m.th., Bllokimi i aplikacioneve për skedarë dhe aplikacione, Kamera Trap dhe Kyçja e Pajisjeve) vijnë me një provë falas 14-ditore.

Avira

Nëse jeni një tifoz i gjërave të bëra në Gjermani, atëherë mund të dëshironi të filloni kërkimin tuaj për një antivirus me Siguria e antivirusit Avira për Android. Versioni i tij falas ofron mbrojtje kundër spyware, adware dhe trojans bankare, si dhe ransomware. Moduli antiteft është gjithashtu falas. Ai përfshin funksionalitetin standard, siç është shënjimi i një telefoni të humbur në hartë, mbylleni atë nga distanca dhe fshini nga distanca përmbajtjen e tij, nëse besoni se është i humbur për mirë.

Karakteristikat e primit përfshijnë mundësinë për të bllokuar kamerën dhe mikrofonin tuaj, të bllokoni vendet e phishing dhe të përdorni një kod PIN për të bllokuar aplikacione të ndjeshme.

Siguria Mobile Bitdefender

Bitdefender është një nga kompanitë më të mëdha të sigurisë jo vetëm në segmentin Android të tregut, dhe kjo është arsyeja pse e tyre Siguria Mobile Bitdefender është një zgjidhje shumë e plotë e sigurisë. Përveç skanimeve falas, pajisja në distancë lokalizon, bllokon dhe fshinë të dhënat, ajo vjen me disa veçori jo aq standarde, të tilla si VPN të sigurt (premium) dhe Intimitet i Llogarisë (një veçori që monitoron nëse llogaria juaj e emailit është komprometuar) . Gjithashtu, ata pretendojnë se programi i tyre është i lehtë në burime dhe nuk e kullon baterinë tuaj.

Siguria Mobile BullGuard

Siguri Falas Mobile BullGuard ofron pak a shumë të njëjtat karakteristika si programet e tjera në listë – d.m.th., skanime antivirus, antiteft, identifikimin e thirrjeve spam, etj., por gjithashtu ka disa karakteristika të programeve të tjera që nuk kanë – d.m.th., rezervë dhe kontroll prindëror.

Sigurisht, nuk mund të thuash rezervë dhe kontrolli prindëror janë ato që e bëjnë ose prish një aplikacion antivirus – në fakt, ata nuk kanë asnjë lidhje me funksionalitetin e tij thelbësor, por pasi që këto janë tipare të dobishme, nëse ju duhen atyre, ata meritojnë të jenë të listuara si tipare unike.

Ju mund ta instaloni BullGuard Mobile Security falas dhe të merrni një abonim 1-vjeçar për 19,99 €.

Siguria Mobile Comodo

Me instalimet e saj të raportuara 1 milion +, Siguria Mobile Comodo nuk është aq popullor sa Avast ose AVG, por prapëseprapë, ajo ka arritur të vihet re nga përdoruesit. Security Comodo Mobile është më shumë se një antivirus. Përveç motorrit të tij me performancë të lartë malware, ai gjithashtu ofron VPN dhe firewall, si dhe Mbrojtje të ID, Shfletim të Sigurt dhe AppLock.

ESET® Siguria Mobile për Android

ESET® Siguria Mobile për Android vjen në dy shije – falas dhe të paguara. Versioni falas nuk ofron më shumë sesa skanimi në kohë reale, bllokimi nga distanca dhe sirena e largët. Versioni i paguar kushton 14,99 dollarë dhe përfshin veçori, të tilla si App Lock, Anti-Phishing dhe Anti-Vjedhje. Ju nuk mund të thoni se ka diçka të jashtëzakonshme në lidhje me këto karakteristika, por nëse gjithçka që ju nevojitet është skanime antivirus falas, kjo aplikacion ofron këtë.

Siguria e sigurt në celular

Ngjashëm me produktet nga Bitdefender dhe Norton, Siguria e sigurt në celular është një pjesë e një pakete të plotë (F-Secure SAFE) që ju mbron nga çdo pajisje e juaja – d.m.th., celular, laptop, desktop, etj. Ata ofrojnë një provë falas dhe opsione të shumëfishta me pagesë për të zgjedhur nga.

Të gjitha planet e paguara janë për një vit, dhe ju zgjidhni atë që dëshironi të mbroni – d.m.th, llojin e pajisjeve (vetëm PC, smartphone, tablet, etj.) Dhe numrin e tyre (1 PC, 3, 5, ose deri në 7 pajisje etj). Ju gjithashtu mund të zgjidhni cilat karakteristika të blini – d.m.th, mbrojtje totale, vetëm VPN, etj.

Sa për karakteristikat, këto varen nga plani që dëshironi të blini. Karakteristikat përfshijnë mbrojtje kundër viruseve, spyware dhe sulmeve të hakerave, si dhe vjedhjet e identitetit, thirrjen dhe bllokimin e mesazheve, banking të sigurt në internet dhe mbrojtje kundër aplikacioneve me qëllim të keq. Për telefonat inteligjentë dhe tabletët, ju keni mundësinë të bllokoni ose lokalizoni pajisjen nga distanca, ose nëse ajo vidhet, mund të fshini nga distanca të dhënat tuaja.

Nëse keni nevojë për të, ekziston edhe një mundësi e kontrollit prindëror.

Siguri djegës

Siguri djegës nuk është aq popullor sa disa nga emrat e tjerë në këtë listë, por oferta e tyre është e mirë, dhe kjo është arsyeja pse ka kuptim ta përfshijmë atë. Ata ofrojnë dy plane çmimesh: 5.00 EUR në muaj për një pajisje ose 11,00 EUR në muaj për një numër të pakufizuar pajisjesh. Kjo është një mundësi e mirë nëse keni pajisje të shumta sepse, në këtë rast, çmimi për pajisje është i ulët. Mbi një ose dy pajisje, kursimet nuk janë të domosdoshme për asnjë.

Për sa i përket karakteristikave, mbrojtja Netbank (d.m.th. mbrojtje shtesë për aktivitetet tuaja të bankingut në internet) dhe muri i dyanshëm vlen të përmendet. Lessshtë e panevojshme të thuhet, ato ofrojnë karakteristika standarde, siç janë skanimet antivirus dhe azhurnimet automatike, si dhe kontrolli prindëror.

Siguria Mobile Norton për Android

Më në fund, të mos harrojmë Norton e vjetër dhe atë të mirë Siguria Mobile Norton për Android. Mos prisni të gjeni në të veçori të jashtëzakonshme që nuk do t’i gjeni diku tjetër; përkundrazi, vlerësojeni atë si vetëm një alternativë tjetër për t’u marrë parasysh. Nëse tashmë keni blerë Norton 360 Deluxe ose Norton 360 Premium, tashmë keni në dispozicionin tuaj mbrojtjen e lëvizshme; nëse jo – do t’ju duhet ta blini veç e veç.

Norton Mobile Security vjen me një Këshilltar të Aplikacioneve (moduli kryesor që kujdeset për malware, ransomware, adware dhe rrjedhjet e intimitetit), Alertet e Thirrjeve Spam dhe Fraud, Siguria Wi-Fi, Mbrojtja e Uebit dhe Siguria e Pajisjeve.

përfundim

Në këtë listë, unë u përpoqa të përfshijë Antivirusin më të mirë falas dhe të paguar Android. Nuk ka nevojë t’i provoni të gjithë, megjithëse mund të duhet të provoni disa para se të zgjidhni atë për të shkuar. Pasi të zgjidhni një shërbim që është mjaft i mirë për ju, ngjiteni me të dhe sigurohuni që të azhurnohet në çdo kohë në bazën e të dhënave më të fundit të kërcënimeve, sepse nëse nuk është ashtu, nuk po merrni mbrojtjen e duhur që ju nevojitet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map