10 Shtesa të Sigurisë së Shfletuesit për të mbrojtur privatësinë

Pavarësisht se sa përparon teknologjia, ne do të jemi gjithmonë të prekshëm ndaj kërcënimeve të rrezikshme në internet.


Intimiteti ynë dhe siguria e përgjithshme nuk janë kurrë në duar të sigurta, dhe duhet të jetë përgjegjësia jonë të bëjmë diçka në lidhje me të, edhe nëse kjo bën një ndryshim të vogël. Disa prej jush mund të kenë ruajtur të dhëna personale ose madje edhe informacion financiar në internet, dhe mbrojtja e tij nga ndotja publike është me përparësi të madhe.

Jo vetëm kaq, duke përdorur internetin, ju jeni gjithashtu i ekspozuar ndaj shumë viruseve, malware, ransomware dhe kërcënime të tjera të këqija. Me përvojë, unë lehtë mund t’ju them se nuk është kënaqësi të jesh viktimë e atyre. Do të humbni shumë kohë, të dhëna dhe paqe mendore.

Për të trajtuar këto gjëra, ekziston një shumëllojshmëri e programeve antivirus atje, por nëse nuk jeni tifoz i përdorimit të tyre, atëherë mund të dëshironi të keni një vështrim në këto shtesa të sigurisë së shfletuesit.

Këto do të sigurojnë që përvoja juaj e shfletimit të jetë e qetë dhe larg çdo lloj rreziku. Nëse kjo tingëllon si diçka që keni përdorur, atëherë le të futemi në listë. ��

Siguria e shfletuesit Avira

I njohur për ofrimin e shërbimeve më të mira të sigurisë, Siguria e shfletuesit Avira do të siguroheni që të mbroni intimitetin tuaj dhe të ofroni një përvojë të sigurt surfimi. Ju mund ta shtoni këtë shtesë në shfletuesit tuaj Firefox, Opera dhe Google Chrome.

Pasi të instalohet, ai mund të bllokojë reklama të bezdisshme dhe të infektuara, t’ju pengojë të vizitoni uebfaqe të dyshimta dhe të eleminojë plotësisht mënyrat që kompanitë t’ju ndjekin. Për më tepër, ju gjithashtu mund të parandaloni rrëmbimin e shfletuesit (po, që ekziston) dhe të zbuloni aplikacione të padëshiruara për të hequr.

Si një veçori anësore, ajo gjithashtu gjen marrëveshjet më të mira për artikujt gjatë blerjes. Kjo shtesë është plotësisht e lirë për ta shkarkuar dhe përdorur.

Siguria Online Avast

Ju mund të merrni mbrojtje të përparuar nga mashtrimet e phishing dhe faqet e internetit të rrezikshme duke përdorur Siguria Online Avast. Ju alarmon më parë nëse faqja e internetit që po vizitoni është e pasigurt ose ka një reputacion të keq. Ju gjithashtu mund të zgjidhni që të njoftoheni nëse ndiqeni online.

Një tipar i mahnitshëm është që kjo shtesë tregon vlerësimet e yjeve për çdo faqe në internet, në mënyrë që të mund të bëni dallimin lehtësisht midis asaj që është e sigurt dhe asaj që nuk është. Vlerësimet bazohen në bazën e tyre të klientëve prej 400 milion, ku ata vlerësojnë secilën faqe në internet që vizitojnë për mirëqenien e përdoruesve të tjerë, dhe ju mund ta bëni atë gjithashtu.

Siguria në internet Avast mund të përdoret në Google Chrome falas.

Adblock Plus

Adblock Plus është një shtesë me burim të hapur që mund të bllokojë reklamat spammy dhe të ruajë një përvojë të sigurt të shfletimit për ju. Ajo punon për shfletues të ndryshëm, duke përfshirë Google Chrome, Firefox, Opera dhe Safari. Jo vetëm kaq, por mund ta përdorni edhe në shfletuesit tuaj të telefonit Android dhe IOS.

Adblock Plus është përmendur në faqet e internetit më të mira botuese, si TechCrunch dhe Business Insider, për arsyen e vetme për të ofruar një shërbim të shkëlqyeshëm.

Ajo bllokon shfaqjet e videove, banderolat ndezëse, malware dhe ndjekjen e aplikacioneve. Si rezultat i kësaj, do të vini re që shfletimi juaj bëhet shumë më i lehtë dhe më i shpejtë. Kjo shtesë është plotësisht e lirë për t’u përdorur.

Garda e Shfletuesit Malwarebytes

Në dispozicion për Google Chrome dhe Firefox, Garda e Shfletuesit Malwarebytes filtron ato reklama skicuese, parandalon mashtrimet dhe bllokon gjurmuesit.

Këto ditë scammers për mbështetje teknike janë kudo, kjo është arsyeja pse kjo shtesë vendos theks të veçantë në atë zonë dhe merr ato për ju. Pasi të aktivizohet, nuk do të duhet të shqetësoheni për rrëmbimin e shfletuesit, dollapët e shfletuesit dhe taktikat e tjera të mashtrimit.

Ai ndalon malware, popup të bezdisshëm dhe mbron privatësinë tuaj në thelb. Sikur të mos mjaftonte gjithçka, Malwarebytes Garda Guard gjithashtu shpejton përvojën tuaj të shfletimit. Ju mund ta shkarkoni dhe përdorni këtë zgjidhje pa asnjë kosto fare.

DuckDuckGo

Ju lehtë mund të mbroni informacionin tuaj personal dhe privatësinë e përgjithshme me të DuckDuckGo. Kjo kompani ka marrë gjithmonë një vend të parë kur është fjala për sigurinë dhe mbrojtjen, kështu që ju plotësisht mund të mbështeteni në shërbimin e tyre.

Kjo shtesë ka një veçori interesante të quajtur “Shkalla e Intimitetit”, e cila në thelb ju tregon se sa një faqe në internet mund të besohet para dhe pas aplikimit të mbrojtjes së tyre. Duhet citimin “Parandalimi është më i mirë se kurimi” në një nivel krejt tjetër, dhe unë nuk po ankohem.

Ju gjithashtu mund ta mbani historinë tuaj të kërkimit private dhe të bllokoni çdo gjurmues që po ruajnë ju. Përveç kësaj, DuckDuckGo detyron faqet të përdorin lidhje të kriptuara sa herë që janë në dispozicion në mënyrë që të dhënat tuaja të ruhen mirë të siguruara.

Ju mund ta përdorni këtë shtesë në telefonat tuaj celular dhe gjithashtu në një shfletues desktop.

Origjina uBlock

uBlock Origin është një tjetër shtesë e mahnitshme që është e shpejtë dhe e bën punën shumë mirë. Mund të bllokojë reklamat spammy, gjurmuesit dhe faqet e malware me ndihmën e një numri listash filtër, si EasyPrivacy dhe EasyList. Kjo shtesë ka mënyra të shumta për të zgjedhur, dhe “Modaliteti i Avancuar” është një prej tyre, i cili bllokon të gjitha kërkesat e rrjetit të palëve të treta, përveç nëse lejohet nga ju.

Pas instalimit, do të shihni një numër filtrash tashmë të aktivizuar. Ju mund të shihni secilin nga qëllimet e tyre dhe t’i çaktivizoni ato sipas nevojave tuaja. uBlock Origin është mbështetur në disa shfletues, përfshirë Google Chrome dhe Firefox.

HTTPS Kudo

Mund të kriptoni çdo faqe në internet me të cilën vizitoni HTTPS Kudo. Përdor një teknologji të zgjuar që mund të rishkruajë kërkesa për faqet e internetit në internet, në mënyrë që të shfletosh nga një këndvështrim shumë i sigurt. Jo çdo burim në internet është HTTPS, kështu që kjo shtesë zgjidh vërtet atë problem për ju një herë e përgjithmonë.

Ju mund ta shkarkoni dhe përdorni këtë shtesë falas në shfletuesit tuaj celular dhe desktop. Shtë në dispozicion për shumicën e atyre të mirënjohurve.

Ghostery

Mbushur me një ton karakteristikash të mahnitshme, Ghostery bën shumë më tepër sesa të sigurosh një përvojë të sigurt në shfletim. Ju mund të bllokoni gjurmuesit, t’i kontrolloni dhe t’i analizoni ato, t’i bllokoni reklamat dhe madje ta shpejtoni shfletimin tuaj. Duke pasur parasysh që kjo shtesë është me burim të hapur, ju duhet të shijoni transparencë të plotë.

Ju gjithashtu mund të përdorni veçorinë e tyre private të kërkimit që mundësohet nga Cliqz, për të kursyer kohë dhe vëllim të të dhënave. Ghostery u lançua në 2009 dhe që atëherë është bërë një nga zgjedhjet më të mira për sigurinë e shfletuesit, me mbi 7 milion përdorues aktivë. Mund ta shkarkoni falas në Apple Store, Windows, Google Chrome dhe gjithashtu në pajisjet e lëvizshme.

Badger privat

Badger privat bllokon automatikisht çdo gjë që është kundër pëlqimit të përdoruesit, të tilla si reklama skicuese dhe gjurmuese. Pasi të instalohet, ajo zbulon aktivitete të dyshimta në faqet e internetit që vizitoni dhe i thotë shfletuesit tuaj që të mos ngarkojë më faqet e tyre. Në këtë mënyrë, ju ndaloni të vizitoni ato burime dhe nuk po ndiqeni.

Shikon përmes cookies, shtypjen e gishtave në kanavacë dhe teknikave të tjera të përcjelljes për të zbuluar nëse diçka duket e gabuar me një faqe në internet. Gjëja e madhe për këtë shtesë është, ajo është e përkushtuar për një qëllim të vetëm, dhe e bën punën e saj shumë mirë në këtë drejtim. Ju mund ta shkarkoni dhe përdorni në shfletues të ndryshëm, si Google Chrome, Firefox dhe Opera.

TunnelBear

Shumë e lehtë dhe e lehtë për t’u instaluar, TunnelBear mbron intimitetin tuaj dhe ju mban larg nga hakerat dhe sulmet dashakeqe. Ajo vjen me një dizajn super të thjeshtë, por mund të trajtojë me lehtësi disa detyra komplekse.

Pasi ta instaloni këtë shtesë, ai kripton të dhënat tuaja të shfletimit dhe bën kontrolle të shpeshta për t’u siguruar që nuk ka probleme sigurie. Për më tepër, ajo sjell një shpejtësi të madhe, ka një VPN të integruar dhe është besuar nga mbi 21 milion përdorues në të gjithë botën.

TunnelBear punon në të gjithë shfletuesit kryesorë dhe sistemet operative.

përfundim

Shpresoj se shtesat e mësipërme të sigurisë do t’ju ndihmojnë të arrini një përvojë më të sigurt në shfletim dhe të mbroni të dhënat tuaja nga masat.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map