10 Aplikime sigurie për të mbrojtur pajisjet e tua Android

Një studim i fundit ka konstatuar se pothuajse 87% e të gjitha pajisjeve Android janë të pasigurt.


Këto dobësi lindin për shkak të mungesës së azhurnimeve të sigurisë. Interneti nuk është kurrë i sigurt kur ato janë të lidhura në internet. Siguria është një shqetësim kryesor këto ditë, dhe shumë aplikime të palëve të treta janë përpjekur ta përmirësojnë atë.

Aplikimet e mëposhtme do t’ju ndihmojnë të mbroni pajisjet tuaja Android nga identiteti në internet & kërcënimet e sigurisë.

Avast i lëvizshëm siguri

Avast është një aplikacion i shkëlqyeshëm për të siguruar mbrojtjen e telefonit tuaj Android kundër viruseve shoqëruar me shumë kërcënime të tjera.

Avast është një prej antivirusëve më të besueshëm në botë për Android i cili ju paralajmëron kur spyware, adware instalohen dhe shkelin privatësinë tuaj.

Shkalla e zbulimit të malware të fundit në Android është rreth 99.9% dhe është rreth 100% e malware të zbuluar në katër javët e fundit.

vendim: Nëse malware dhe shfletimi i sigurt janë shqetësimi juaj kryesor, kjo aplikacion është e përshtatshme për ju.

Sophos Antivirus dhe siguria

Sophos është një nga aplikacionet më të mira antivirus që mund të ketë në Android me një kosto absolutisht pa kosto.

Ndërfaqja e tij e përdoruesit mund të mos ju bëjë përshtypje shumë. Sidoqoftë, tiparet e tij me siguri do të qetësojnë mendjen tuaj.

Features:

 • Skanimi i viruseve të aplikacioneve të instaluara, aplikacioneve ekzistuese dhe mediave të ruajtjes
 • Mbrojtja nga humbja dhe vjedhja me mbështetjen e qasjes në distancë, e cila lejon përdoruesin të fshijë, bllokojë, telefonojë dhe lokalizojë pajisjen tuaj
 • Web-filtrim
 • Bllokimi i spamit

Sophos krenohet me shkallën më të fundit të zbulimit të malware-it prej 100%, gjë që e ndihmon atë të dalë nga pjesa tjetër.

vendim: Nëse preferoni produktivitetin mbi një dizajn të lezetshëm, Sophos është me të vërtetë nga aplikacionet më të mira të zhanrit të tij që keni atje.

AppLock

Përdorimi i këtij aplikacioni është goxha i thjeshtë. AppLock mbron aplikacione individuale nga ndërhyrës duke i kërkuar një përdoruesi të vendosë një model / model për të hyrë në aplikacion. Mund të vendosni një bravë në SMS, Kontaktet, Gmail ose për atë çështje, çdo aplikacion.

Mos e ngatërroni bllokimin e aplikacionit me bllokimin e integruar të telefonit tuaj. Kyçja e integruar vendos një bllokim në pajisjen tuaj. Asgjë nuk mund të arrihet. Sidoqoftë, AppLock vendos një mbyllje në aplikacionet që keni zgjedhur.


vendim: Nëse dëshironi parandalojnë ndërhyrës nga hyrja në aplikacionet tuaja, por nuk dëshironi të mbani ndonjë fjalëkalim për pajisjen tuaj, mund të përdorni Applock.

Sinjalizoni të dërguarin privat

Ka shumë aplikacione të mesazheve të sigurta. Sidoqoftë, shumica e tyre funksionojnë vetëm nëse të dy përdoruesit përdorin të njëjtën aplikacion.

megjithatë, Sinjalizoni të dërguarin privat ju lejon të shtoni një shtresa shtesë e sigurisë për mesazhe të rregullta me SMS por edhe nëse njëri prej përdoruesve nuk po përdor Messenger Private Messenger. Isshtë zhvilluar nga System Whisper Open.

Më poshtë janë tiparet e saj të dukshme

 • Burim i Hapur
 • Kriptimi në fund do të thotë që asgjë nuk është e ruajtur në serverin e tij
 • mund të shifrojë mesazhe edhe kur ndonjë nga përdoruesit nuk po përdor Messenger Private Messenger.

vendim: Nëse dëshironi një encryption fund për fund për SMS-në tuaj të rregullt ‘, Messenger Private Signal është padyshim aplikacioni më i mirë në treg.

Thirrje e Sigurt

Ajo siguron thirrjet tuaja në atë mënyrë që askush të mos mund t’i dëgjojë ata. Thirrje e Sigurt siguron kriptim nga fundi në fund për thirrjet tuaja private duke parandaluar që ato të mos dëgjohen nga ndërhyrës.

Përdor një aplikacion telefonik të paracaktuar për të bërë dhe marrë telefonata. i saj Arkitektura Peer to Peer me një kriptim të fortë deri në fund parandalon thirrjet tuaja të vjedhura nga Palët e Treta përfshirë zhvilluesit e kësaj aplikacioni.

vendim: Nëse doni një fund për t’i dhënë fund encryption për thirrjet telefonike, përdorni thirrje të sigurt.

Opsionet e aplikacionit

Funksionaliteti themelor i Opsionet e aplikacionit është të revokoni një grup të veçantë të lejeve për një aplikacion të veçantë. Shumë aplikacione kanë leje shtesë që nuk lidhet në asnjë mënyrë me veçorinë e tij.

App Ops ju ndihmon të bllokoni të tilla lejet e panevojshme. Kur instaloni një aplikacion në pajisjen tuaj, duhet të jepni leje për të gjitha aspektet e pajisjes tuaj që kërkon aplikacioni.

Nëse refuzoni lejen për cilindo prej tyre, aplikacioni nuk do të instalohet. Opsionet e aplikacioneve janë në dispozicion në situata të tilla kur mund ta instaloni aplikacionin pa i dhënë asaj një grup të veçantë lejesh.

vendim: Nëse doni të revokoni aplikacione të lejeve specifike të panevojshme, mund të përdorni Opsionet e Aplikacionit.

LastPass

Kujtimi i fjalëkalimeve këto ditë është mjaft i ndërlikuar kur përdoruesit kanë shumë llogari në internet dhe secila llogari ka një fjalëkalim të ndryshëm.

LastPass është një nga më të mirët menaxherët e fjalëkalimeve në dispozicion në treg i cili ju lejon të ruani fjalëkalimet e llogarive tuaja të shumta me shtresa shtesë të sigurisë.

Ju mund të përdorni lehtësisht të gjitha të dhënat tuaja konfidenciale nga çdo kompjuter ose pajisje celulare. E koduar nga një fjalëkalim sekret master, gjithçka që duhet të mbani mend është një fjalëkalim i LastPass për të hyrë në të gjithë fjalëkalimet tuaja.

Verdict: Një destinacion hap i koduar për të gjetur të gjitha fjalëkalimet tuaja.

Gjeni pajisjen time

Gjeni pajisjen time është një menaxher i përmirësuar i pajisjeve Android ju lejon të telefononi, të gjeni, mbyllni pajisjen tuaj Android nga distanca. Kjo gjithashtu ju lejon të fshini të gjitha të dhënat e pajisjes nëse me ndonjë rast që ajo merr përgjithmonë jashtë mundësive tuaja.

Shumë aplikacione të tjera ofrojnë këtë shërbim me shërbimet e tij të tjera anije.

Sidoqoftë, Google është shumë më i lehtë për tu vendosur dhe ju lejon të regjistroheni përmes menaxherit të pajisjes android të dikujt tjetër dhe t’i fshini të dhënat nga pajisja juaj në lëvizje.

vendim: Nëse dëshironi hyr në telefonin tënd nga distanca, përdor menaxherin e pajisjeve Andriod.

Firewall i NoRoot

Shumë prej aplikacioneve në pajisjen tuaj Android mund të jenë duke përdorur dhe ngrënë tuajin të dhëna celulare të panevojshme.

Firewall i NoRoot ju vë nën kontroll qasjen në internet për aplikacionet pa e rrënjosur pajisjen tuaj. Kjo na lejon të zgjedhim nëse një aplikacion i veçantë mund të hyjë në internet vetëm përmes WiFi ose vetëm mbi të dhëna celulare ose asnjërën ose të dy.

vendim: Nëse nuk doni të rrënjosni pajisjen tuaj, por dëshironi një mur zjarri, përdorni NoRoot Firewall.

Orbot

Orbot është një aplikacion Android, një pjesë e projektit Tor, i cili ju lejon të gjurmoni të gjithë trafiku përmes rrjetit Tor.

VPN përdor një server të vetëm ndërsa Tor drejton trafikun tuaj nëpër tunele të ndryshme duke u siguruar që asnjë gjurmë të mos mbetet. Orbot krijon një lidhje të vërtetë private të të dhënave celulare. Të dhënat kodohen dhe rikriptohen

Të dhënat shumëfishohen dhe kodohen numrat e shumëfishtë, deri sa të arrijnë në rrjetin e fundit, ku ai dekriptohet, duke parandaluar kështu që dërguesi të gjurmohet.

vendim: Orbot ju lejon të kodoni trafikun tuaj të internetit me lehtësi.

Shpresoj se aplikacionet specifike të sigurisë ju ndihmojnë të mbani celularin / pajisjet tuaj të sigurt dhe të sigurt. Ju gjithashtu mund të konsideroni përdorimin një VPN nga SurfEasy për të mbrojtur identitetin tuaj më tej në internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map