8 Paneli i Kontrollit të Mrekullueshëm të Hosting Web-it dhe Softuerit të Menaxhimit të Serverit

Kurseni kohën tuaj në menaxhimin e serverave dhe faqeve të internetit duke përdorur këto programe inteligjente.


Mbajtja e një regjistrimi të përdorimit, performancës dhe çështjeve të mundshme të mirëmbajtjes është një detyrë e ndërlikuar. Komplikime më të larta ndodhin kur ndërtoni infrastrukturën tuaj, duke përfshirë shumë komponentë si server, databazë, mesazhe, vërtetim, balancues ngarkese, etj..

Kur keni 1 ose 2 server, atëherë ndoshta është e lehtë ta menaxhoni me dorë, por kur keni të bëni me qindra apo mijëra, atëherë keni nevojë për një mjet. Një mjet i zgjuar i cili mund të ndihmojë në përshpejtimin e detyrave administrative si instalimi, patch, konfigurimi, monitorimi, etj.

Imagjinoni që ju jeni një sysadmin dhe keni për të menaxhuar 50 servera pa një mjet. Do jeni të zënë gjatë gjithë kohës!

Këtu janë disa nga mjetet që mund të përfitoni për një jetë të lehtë dhe më të mirë. Disa prej tyre janë falas, kështu që ju nuk duhet të bindni shefin tuaj për pagesën.

kabinë

kabinë është një zgjidhje e administrimit të serverëve me burim të hapur, Linux. Ju mund të bëni gjëra të tilla si fillimi i kontejnerëve, menaxhimi i ruajtjes, konfigurimi i rrjetit, inspektimi i prerjeve, etj.

Shtë i aftë të kontrollojë dhe monitorojë shumë serverë në të njëjtën kohë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të përfshini vetëm sistemet që keni dashur të monitoroni, dhe Cockpit do të shihni pas tyre. Disa nga karakteristikat e tij përfshijnë:

 • Vizualizoni performancën e sistemit
 • Menaxhoni enën Docker
 • Shell i bazuar në ueb në një dritare terminali.
 • Menaxhoni llogaritë e përdoruesve
 • Mblidhni konfigurimin e sistemit dhe informacionin diagnostikues
 • Modifikoni cilësimet e rrjetit

Me dokumentacionin e tyre të shkëlqyeshëm, mund ta instaloni dhe të filloni me shpejtësi monitorimin e serverave tuaj.

Ajenti

Ajenti është një zgjidhje popullore me burim të hapur që ofron panelin e administratorit të serverëve të bazuar në shfletues. Ju mund të instaloni paketa dhe të ekzekutoni komanda, dhe mund të shikoni informacionin e nevojshëm të serverit, siç është RAM në kontroll, hapësirë ​​falas në disk, etj.

Nëse jeni duke kërkuar të menaxhoni shumë faqe në internet, atëherë mund të merrni parasysh një shtesë të quajtur Ajenti V. Kjo ju lejon të menaxhoni sitet bazuar në PHP, Python, Ruby dhe Node.js. Ajenti është jashtëzakonisht modular, si dhe korniza e shtrirë, e cila është jashtëzakonisht e dobishme për raste të përdorimit të ndryshëm.

Disa nga karakteristikat e tij përfshijnë:

 • Ndërfaqe të pastra dhe të dokumentuara mirë
 • GUI bazuar në AngularJS të Google
 • Parathënie me një faqe të vetme AJAX
 • Paraqitja e përgjegjshme
 • Njoftime, modale dhe azhurnime të drejtpërdrejta
 • Autentifikimi i Pluggable dhe autorizimi
 • firewall

Webmin

Webmin, pasi emrat tregojnë – një panel i administratorit të bazuar në ueb për një administrator të sistemit për të menaxhuar serverët Unix. Ai mbështet më shumë se 100 OS me aromë Unix. Ajo vepron si një ndërfaqe gjithëpërfshirëse për aplikacionet themelore në serverë, duke përfshirë mbështetjen për konfigurimin e aplikacioneve si FTP, ssh, postë, Ueb, baza të të dhënave dhe më shumë.

Webmin është i bazuar në modul, i cili bën të lehtë shtimin e funksionalitetit të ri dhe të mundshëm për këdo që ka dëshirë të shkruajë shtojca për menaxhimin e serverit. Ka më shumë se 100 module në dispozicion për t’ju ndihmuar të filloni.

InterWorx

InterWorx përmban dy module.

 • NodeWorx për menaxhimin e serverave
 • SiteWorx për menaxhimin e faqeve të internetit dhe domeneve

Ajo ka mbështetje të bazuar në aplikacione, e cila përfshin Apache, PHP, MySQL, Perl dhe Djbdns (DNS) dhe gjithashtu ka një mbështetje të bazuar në postë elektronike, e cila përfshin shërbime POP3, IMAP, SMTP duke përdorur Qmail.

Disa nga karakteristikat e tij përfshijnë:

 • Menaxhoni kopje rezervë
 • Përdorimi i bandës
 • Njoftohuni kur gjërat shkojnë keq
 • CLI, API dhe mbështetje për shtojcat
 • Grumbullimi për disponueshmëri të lartë

cPanel

cPanel është për Linux, i cili automatizon detyrat e pritjes në internet me GUI të thjeshtë. Kjo ju ndihmon të menaxhoni me lehtësi serverët dhe faqet e internetit.

cankel geekflare

Ajo ka një nga panelet më të mirë të kontrollit të mbajtjes në internet në industri. Ky panel kontrolli ka mundësi të botojë një faqe në internet, të krijojë email dhe kalendarët, të menaxhojë skedarë në mënyrë të sigurt, të menaxhojë domenet, të lësh bazën e të dhënave, të shtojë ose heqë DNS, të konfigurojë FTP, të planifikojë punë, të sigurojë statistika log dhe shumë më tepër.

Plesk

Plesk është për të gjithë të menaxhojnë serverat cloud, WordPress, Joomla, etj. Ajo mori më shumë se 100 shtesa.

Pse zgjidhni Plesk për mbajtjen në internet?

 • Ndërfaqja miqësore për përdoruesit
 • Mbështet shumë qiramarrës
 • Siguri e fuqishme
 • Vegël SEO

Anydo profesionist në internet si administratorët e IT, infrastruktura siguron, zhvilluesit, agjensitë dixhitale, menaxherët e përmbajtjes janë përdorues të Plesk. Konkurrenti i saj kryesor është cPanel, të cilin e përmenda më lart.

DirectAdmin

DirectAdmin është një panel kontrolli web hosting me tre nivele të paracaktuar të aksesit – administratorë, rishites dhe përdorues. Niveli i ndryshëm ka veçori të ndryshme.

 • Administratorët kanë administrim dhe grumbullim të DNS, menaxhimin e IP, menaxhimin e përdoruesit, azhurnimin e softuerit dhe shumë veçori të tjera.
 • Rishitësit kanë menaxhimin e llogarisë dhe të paketave, menaxhimin e komunikimit të përdoruesve, veçoritë e informacionit të sistemit.
 • Përdoruesit marrin menaxhimin e skedarëve dhe bazës së të dhënave, administrimin e postës elektronike, menaxhimin e FTP, kopjimin e faqes dhe shumë veçori të tjera.

Virtualmin

Virtualmin është një panel kontrolli shumë i fuqishëm dhe fleksibël për mbajtjen në internet për sistemet Linux dhe BSD. Ka një ndërfaqe përdoruesi shumë të lehtë për t’u përdorur në Desktop, Mobile dhe Tablet. Virtualmin është burim i hapur me mbështetje premium. Me 100,000 instalime +, është një nga zgjidhjet virtuale të përdorimit gjerësisht në internet.

gekflare virtualin virtual

Kur instaloni Virtualmin, ju merrni tipare të plota të rafte të mbajtjes së faqeve në internet si ueb, email, domain, DNS, analitikë, raportim, etj. Ai gjithashtu ofron disa karakteristika ekskluzive siç janë autentifikimi 2-faktor, vërtetimi i LDAP, menaxhimi i linjës së komandës, dhe shumë kontrolle të tjera të përparuara të hyrjes.

përfundim

Hyni në secilin server një nga një dhe kontrolloni manualisht funksionimin e tyre është me të vërtetë shumë kohë për një përdorues. Kjo është arsyeja pse menaxhimi i serverëve ka tërhequr kaq shumë vëmendjen tonë me kalimin e kohës. Mjetet e administrimit të largëta të serverëve do t’ju ndihmojnë të menaxhoni serverët në disa site dhe të përmirësoni efikasitetin tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map