12 Shërbimet më të mira për të kopjuar Windows dhe MAC Computer tuaj në Cloud

Rëndësia e kopjimit të të dhënave tona nuk mund të shprehet sa duhet.


Oneshtë një nga ato gjëra që është më e rëndësishmja, por gjithnjë është lënë pas dore. Kam humbur shumë të dhëna në të kaluarën për shkak të neglizhencës sime, por tani nuk e lejoj këtë të ndodhë më. Unë e kam bërë atë një rutinë për të kopjuar herë pas here të dhënat e mia, dhe edhe ti.

Me ndihmën e këtyre shërbimeve rezervë të përmendura në këtë artikull, ju mund të shmangni humbjen e të dhënave tuaja të rëndësishme. Para se të vazhdoj të rendit ato, më lejoni t’ju them pse duhet të kopjoni rregullisht të dhënat tuaja.

Shërimi i menjëhershëm

Mund të ketë njëqind arsye për humbjen e të dhënave, siç janë:

 • Rrëzimi / dështimi i serverit
 • Gabim njerëzor
 • Hacking
 • Disk i vështirë
 • Fatkeqësi natyrore

Në të gjitha ato raste, mund të marrësh të gjitha të dhënat e tua nëse do të kishe bërë një kopje rezervë më parë. Të keni një kopje rezervë për të dhënat tuaja është fjalë për fjalë si të shtypni butonin “prish” sa herë që diçka shkon keq. Vetëm në një mustaqe, mund të keni përsëri të gjitha të dhënat tuaja të rëndësishme.

I pandjeshëm ndaj ransomware

Nëse keni qenë një përdorues i Internetit për një kohë të gjatë, ju e dini se çfarë është softveri shpërblyes. Shtë në thelb një softuer i keq që mund të instalohet në sistemin tuaj, dhe ai mund të bllokojë të gjitha të dhënat tuaja derisa të paguhen një shumë parash. Në atë rast, një kopje rezervë mund të ju mbajë të pa ndikuar sepse tashmë keni një kopje të gjithçkaje.

Paqe e mendjes

Rikthimi i rezervimit të të dhënave tuaja eliminon atë stres të panevojshëm në lidhje me frikën e humbjes së të dhënave. Kishte ndodhur me mua, dhe vendosa që nuk dua të jetoj më nga kjo frikë. As shaka! Rikthimi i të dhënave tuaja ju jep një ndjenjë lehtësimi dhe sigurie, e cila mund t’ju japë paqe të madhe.

Rezervimi im i kompjuterit

Një shërbim i shkëlqyer i automatizuar i rezervimit, Rezervimi im i kompjuterit mund të ngarkojë dhe ruajë skedarët e tu në cloud pa bërë asnjë gjë. Ajo funksionon në sfond dhe ju jep mundësinë për të sinkronizuar në disa pajisje të ndryshme.

Shërbimi është plotësisht i sigurt dhe i koduar, falë cloud të tij të Google. E drejta nga ngarkimi në ruajtje, mund të siguroheni që të dhënat tuaja janë ruajtur mirë.

Ju madje mund t’i ndani të dhënat tuaja me miqtë dhe familjen përmes postës elektronike dhe rrjeteve sociale. Mund të filloni me një llogari falas 1 GB dhe më pas të transferoheni në një plan të paguar duke filluar me vetëm 8.19 $ / muaj kur faturohen çdo vit.

iDrive

Punon për Mac, PC, Tablet dhe madje edhe celularët, iDrive është një shërbim rezervë shumë intuitiv që është gjithashtu shumë i përballueshëm. Mund të merrni 5TB rezervë të reve në vetëm 6.95 dollarë për vitin e parë. Për të mos harruar, ju gjithashtu keni 5 GB falas për të filluar.

Pulti ju lejon të ndryshoni grupet rezervë dhe cilësimet e tjera në kohë reale në të gjitha pajisjet. Bën një punë fantastike për të mbështetur të dhënat tuaja dhe gjithashtu mbron nga ransomware.

BackBlaze

Rekomanduar nga Macworld dhe New York Times, BackBlaze është një tjetër shërbim i shkëlqyer rezervë që është mjaft i lehtë për t’u përdorur gjithashtu. Ai automatikisht mund të kopjojë skedarët tuaj me shpejtësi super të shpejtë dhe gjithashtu ju njofton menjëherë.

Disa veçori të tjera përfshijnë:

 • Rivendosni versionet e skedarit të fshirë brenda 30 ditësh
 • Aftësia për të porositur një disk USB të të gjitha të dhënave tuaja në të
 • Ngarkime me shpejtësi të lartë
 • Ndarja e skedarëve të zgjuar përmes BackBlaze B2
 • Rezervoni disqet e jashtme
 • Rezervoni të dyja Mac dhe PC

Nga të gjitha tiparet, këtu është më mbresëlënësi – Me përdorimin e “Gjeni kompjuterin tim”, mund të zbuloni menjëherë kompjuterin tuaj të vjedhur / të humbur dhe ta merrni përsëri. Sa e lezetshme është kjo!

BackBlaze kushton 6 $ / muaj, por mund ta provoni falas.

Carbonite

Me mbështetje 24/7 dhe kriptim të përparuar, Carbonite mund t’i mbajë të dhënat tuaja në duar të sigurta. Mund të rezervojë një bandë sendesh, duke përfshirë:

 • muzikë
 • dokumentet
 • Fotografitë
 • Email
 • Videos
 • Cilësimet

Pasi të instaloni programin në kompjuterin tuaj, automatikisht do t’ju sugjeroni skedarë të rezervohen, ose madje mund të bëni një përzgjedhje manuale. Pas kësaj, ajo funksionon pa probleme në sfond, duke ruajtur automatikisht të dhënat tuaja në ruajtjen e tyre të sigurt të reve. Ju mund të rikuperoni shpejt të dhënat tuaja prej tij sa herë që lind nevoja.

Planet e çmimeve fillojnë nga 6 $ / muaj, por ju mund të përdorni provën e tyre falas për fillimin.

Plani i rrëzimit

Shumë i përshtatshëm për bizneset e vogla, Plani i rrëzimit është i njohur për mbrojtjen e humbjes së të dhënave nga ndërmarrja e saj me çmime mjaft të përballueshme. Ajo funksionon në heshtje në sfond dhe ofron një kapacitet të pakufizuar të ruajtjes.

Këtu janë disa tipare të tjera mbresëlënëse:

 • Kontroll i plotë mbi jetëgjatësinë e skedarëve
 • Rimëkëmbja e përsosur e ransomware
 • Makinë falas e jashtme pa kosto shtesë
 • Mbrojtje e nivelit të lartë
 • Restaurim i lehtë përmes aplikacionit ose shfletuesit

Prmuar me 10 $ / muaj / kompjuter, Crash Plan është i vështirë për tu kaluar.

Livedrive

Livedrive ofron cikël rezervë të pakufizuar dhe rezervë automatik, duke filluar me vetëm 5,00 00 / muaj. Duhet një kohë shumë e shkurtër për ta instaluar dhe filluar përdorimin e këtij programi që është i disponueshëm si për Windows ashtu edhe për Mac.

Një gjë që më pëlqen për këtë shërbim është, ato mbajnë deri në 30 versione të ndryshme të mëparshme të skedarëve tuaj. Kjo do të thotë, edhe nëse e fshini aksidentalisht një, prapëseprapë mund të ktheheni dhe ta riktheni atë. Kjo kërkon parandalimin e humbjes së të dhënave në një nivel krejt të ri.

Ajo gjithashtu vjen me një aplikacion nga i cili mund të hyni në skedarët tuaj dhe të bëni pothuajse gjithçka që është e mundur në një kompjuter.

Rezervimi i cloud Norton

Pavarësisht nëse keni një sulm ransomware ose një dështim të hard drive, mund të mbështeteni Rezervimi i cloud Norton për të të shpëtuar nga rrëmuja. Do të kopjojë automatikisht skedarët tuaj në një makinë të re dhe të sigurt, nga e cila mund t’i rikuperoni ato në çdo moment.

Norton ka qenë në biznes që nga viti 1990, kështu që ju mund të mbështeteni me gjithë zemër në shërbimin e tyre. Ata janë përgjegjës për rikuperimin e të dhënave dhe mbrojtjen ndaj viruseve të keqe për të miliona përdorues.

Planet e tyre të çmimeve fillojnë vetëm prej 11,21 $ / vit.

Kopje rezervë

Me një provë 30-ditore falas, Kopje rezervë ia vlen të japësh një goditje kryesisht për shkak të super shpejtësisë së tyre. Ju mund të merrni kopje rezervë brenda nën një minutë, falë ngjeshjes së tyre të brendshme dhe çregjistrimit, gjë që zvogëlon sasinë masive të kohës.

Ky shërbim është i koduar mirë me një çelës të zgjedhjes suaj. Gjithashtu, ju mund të rikuperoni skedarët e fshirë dhe madje edhe kopjet e jashtme.

Rezervimi Arq kushton vetëm 49,99 $ / përdorues.

Google Drive

Jam i sigurt se shumica prej jush janë njohur tashmë me të Google Drive, pasi është një nga më të njohurit atje. Ju mund të ruani çdo skedar, qoftë fotografi, video, muzikë, dizenjot, ose pothuajse gjithçka. Për sa kohë që ruajtja juaj është nën 15 GB, jeni mirë të shkoni. Nëse e tejkaloni atë kufi, mund të zgjidhni një nga planet e tyre të paguara, duke filluar me vetëm 1.99 $ / muaj.

Përveç kësaj, ju mund të përdorni dhe shkëmbeni skedarë nga çdo pajisje pasi sinkronizohet me të gjitha llogaritë tuaja të Google.

Zoolz

Zoolz automatikisht rezervon të dhënat tuaja dhe i sjell të gjitha ato në një vend të sigurt nga i cili mund t’i përdorni lehtësisht ato. Inteligjenca e tyre artificiale e bën atë një copë tortë për të zbuluar, hyrë dhe rezervuar të dhënat tuaja.

Këtu janë disa veçori të tjera të shkëlqyera:

 • Transmetoni audio / video nga cloud pa asnjë buffering
 • Njohja e fytyrës që krijon automatikisht tablotë për foto
 • Fotodeteksion me energji AI që mund t’ju ndihmojë të gjeni fotografi edhe duke shtypur përmbajtjen e fotografisë, për shembull, filxhan, pemë ose stilolaps
 • Kriptimi i shkallës ushtarake
 • Filtra të zgjuar për të gjetur skedarët më shpejt

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të shkarkoni aplikacionin e tyre të shkëlqyer celular. Ju mund të regjistroheni dhe të merrni falas 1 GB tuaj.

Cloudbacko

me Cloudbacko, mund të ekzekutoni kopje rezervë manuale dhe automatike në kohë specifike. Thjesht vendoseni një herë dhe do të bëjë gjërat e veta pa ju ngritur një gisht. Të gjitha të dhënat tuaja janë të koduara me çelës të rastësishëm AES 256-bit, i cili është afër të jetë i mundur për t’u përhapur.

Ju mund të rrëmbeni provën 30-ditore falas për të filluar!

iCloud

Një shërbim tjetër që është i njohur, veçanërisht në mesin e përdoruesve të IOS. iCloud është një produkt i Apple që bën mrekulli për përdoruesit e IOS por është gjithashtu një opsion i mirë nëse po përdorni Windows PC. Nuk është e preferuara ime personale nga lista për shkak të kufizimeve, por siguria dhe ndërfaqja janë të shkëlqyera.

Ju merrni 5 GB falas për të filluar me të dhe më pas të transferoheni në një plan të paguar duke filluar nga 0,99 $ / muaj nëse e shteroni limitin.

Ç’pritet më tej?

Zgjidhni atë që funksionon për ju. Shumica e tyre ofrojnë një provë FALAS ose kthim të parave, prandaj mos hezitoni të provoni disa për të parë se çfarë funksionon për ju. Nëse jeni duke përdorur MAC, atëherë mund të merrni parasysh gjithashtu përdorimin e programeve të performancës dhe sigurisë.

TAGS:

 • MacOS

 • Windows

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map